Namų tvarkymas ne tik išlaisvina papildomą erdvę, bet ir padeda mažinti stresą, nes viskas tampa švaru, tvarkinga ir lengviau randama. Tai leidžia geriau organizuoti daiktus ir įneša ramybės į kasdienį gyvenimą.
Be to, galite padaryti gerą darbą – perduoti nereikalingus daiktus tiems, kam jų reikia, arba perdirbti tuos, kurie kitaip atsidurtų sąvartyne.
Jei turite daugiau laiko namuose (dėl izoliacijos ar kitų priežasčių), išbandykite šiuos paprastus žingsnius norėdami atnaujinti ir pertvarkyti savo aplinką.
Ar tikrai reikia visų tų virtuvės prietaisų, užimančių vietą spintelėse? Pagalvokite dar kartą.
1. Įsivertinkite savo prietaisus
Papildoma vieta virtuvės spintelėse visada praverčia. Ar naudojate visus prietaisus, ar kai kurie tik užima brangią erdvę? Galbūt senas ledų gamintojas ar dulkių kaupikas plakiklis, nepageidaujama dovana, kurios niekada nenaudosite?
Virtuvės ekspertė sako, kad daugelis žmonių turi daugiau prietaisų, nei reikia.
Nuvalykite juos ir perduokite labdaros parduotuvėms – tik įsitikinkite, kad jos priima tokius prietaisus ir kad šie veikia tinkamai.
2. Keiskite, parduokite arba atiduokite
Geras principas: jei jūs arba vaikai nevartojote ar nenaudojote kokio nors daikto daugiau nei metus, laikas su juo atsisveikinti.
Drabužių ar žaislų peržiūra gali būti išlaisvinanti, o nereikalingus daiktus galite atiduoti tiems, kam jų reikia, arba parduoti, naudodamiesi tokiomis platformomis kaip Freecycle ar socialinių tinklų keitimosi grupės.
Jei trūksta vietos daiktų laikymui (batams, pakaboms), apsilankykite parduotuvėse, kur galima įsigyti prieinamus laikymo sprendimus.
Negalite prisiversti: jei vaikai žaislo nenaudojo 6–12 mėnesių, gal metas jį atiduoti kitam.
3. Sutvarkykite valymo priemonių spintelę
Mes testuojame šimtus valymo priemonių, tarp jų purškiklius, ploviklius, grindų valiklius. Dalis produktų, skirtingai pateikiamų rinkoje, iš tiesų panašaus poveikio, o daugelis neatitinka lūkesčių.
- Nebūtina turėti kelias dešimtis skirtingų valymo priemonių – dažnai užtenka vienos universalios.
Nustebsite, bet daugelis grindų ir universalių valiklių nepasirodė geriau nei paprastas vanduo.
Paskutiniai mūsų paviršių valiklių testai parodė, kad pagrindinis veiksmingumas nesiskiria tarp universalių valiklių ir virtuvės purškiklių.
Vadinasi, kai kuriais atvejais keli skirtingi pirkiniai gali būti pakeisti viena priemone.
- Pagrindinės valiklių reikšmės artimos, tad galima naudoti vieną priemonę skirtingoms paskirtims.
4. Atsikratykite nesaugių gaminių
Atliekant tvarkymo darbus, atkreipkite dėmesį į nesaugius daiktus namuose, ypač pavojingus vaikams.
Saugokitės mygtukinių baterijų
Daugelis buitinės paskirties gaminių turi nesaugiai uždarytas mygtukinių baterijų dėžutes. Vaikams lengvai pasiekiamos baterijos gali būti pavojingos.
- Atliktų bandymų metu 10 iš 17 gaminių neišlaikė mygtukinių baterijų saugumo testo.
Kadangi nėra draudžiama parduoti nesaugius gaminius, namuose gali būti ir kitų pavojingų prekių: lovų, baldų ar kitų vaikiškų priemonių.
5. Naudokitės skaitmeniniais dokumentais
Turite daug popierinių sąskaitų ar ataskaitų, kurios kaupiasi ir dažnai pamirštamos?
- Panaudokite skaitmeninius sprendimus – sąskaitos ir dokumentai gali būti siunčiami el. paštu.
- Nustatykite automatinį sąskaitų apmokėjimą, kad nepraleistumėte terminų. Tai galima lengvai padaryti susisiekus su paslaugų teikėju arba internetinėje paskyroje.
- Jei kai kurioms sąskaitoms elektroninės versijos nėra, nuskenuokite arba nufotografuokite ir laikykite skaitmeniniuose aplankuose, o popierinę versiją sunaikinkite saugiai.
- Pirkdami parduotuvėje, teiraukitės, ar galimas čekio siuntimas el. paštu – taip patogiai saugokite čekių kopijas.
6. Sutvarkykite šaldytuvą ir tinkamai jį užpildykite
Gal ši užduotis nemaža, bet ją ilgai atidėliojote?
- Jei šaldytuve vis dar stovi pasibaigęs padažas ar seniai pamiršti maisto likučiai, laikas viską peržiūrėti ir išmesti, ko nebenaudojate.
- Išvalykite šaldytuvą, kad jis būtų švarus ir veiktų efektyviai.
- Tinkamai sukraukite produktus, kad maisto gedimas būtų kuo mažesnis ir mažėtų elektros sąnaudos.
- Pažvelkite į produktų sąrašą, kuriems nereikia laikymo šaldytuve.
7. Atlikite plastiko peržiūrą
Ar turite stalčių ar spintelę, pilną nesutampančių plastikinių dėžučių ir dangtelių?
- Peržiūrėkite, suderinkite dangtelius su indeliais, išrūšiuokite nereikalingus.
- Jeigu reikia, atnaujinkite indelių komplektą, atsižvelgiant į atliktus testus – pigesni variantai gali pasiteisinti taip pat gerai kaip ir garsesni prekių ženklai.
Minkštasis plastikas
Jei dar nerūšiuojate minkštųjų plastikų, dabar pats laikas tai pradėti.
- Pastatykite papildomą dėžę arba daugkartinį maišelį po kriaukle, kad rinktumėte tokius plastikinius pakuočių likučius kaip maisto įpakavimai, plastikines rankoves nuo mėsos padėklų, vaikams skirtus jogurto maišelius ar siuntų pakavimo medžiagas.
- Surinktus plastikų likučius nuneškite į vietinius prekybos centrus, kur juos perdirba specialiai tam skirtose vietose (pasidomėkite, kokie minkštieji plastikai ten priimami perdirbimui).
- Norėdami sumažinti plastiko vartojimą, naudokite bičių vaško drobeles ar daugkartinius uždengtus dangtelius vietoj plėvelės.
- Mažos daugkartinės tinklelio maišeliai vaisiams ir daržovėms padės išvengti papildomų plastikinių maišelių pirkimo parduotuvėje ar turguje.
8. Nebūkite pernelyg sentimentalūs
Žinoma, svarbu rasti vietos brangiems prisiminimams, pavyzdžiui, nuotraukų albumams ar šeimos relikvijoms. Tačiau verta permąstyti, ar viskas tikrai jums brangu, o ne laikoma tik iš įpročio.
- Laikykite tik tai, kas iš tiesų svarbu jums, o ne todėl, kad taip reikia.
- Vaikas greičiausiai nepastebės, jei neišsaugosite kiekvieno darželio piešinio. Perduokite indų komplektus giminaičiams ar draugams, jei patys jų nenaudojate.
- Norėdami išlaikyti prisiminimus ir sutaupyti vietos, naudokitės programėlėmis tvarkyti vaiko darbeliams, gaminkite nuotraukų knygas.
9. Perdirbkite, pritaikykite arba atiduokite seną techniką
Senų kompiuterių ar telefonų atsikratyti paprasčiau nei atrodo. Svarbiausia – prieš atiduodant ar perdirbant, ištrinti asmens duomenis iš prietaiso.
- Pagalvokite, ar seną techniką galima pritaikyti kitaip – gal naudingi vaikams ar galite atnaujinti įrangą.
- Nešiojamus kompiuterius ar kitą įrangą galima paaukoti labdaros organizacijoms, padedančioms pabėgėliams ar sunkiau gyvenančiai jaunajai kartai.
10. Nepamirškite didžiųjų valymo darbų
Ar žinojote, kad čiužinį reikėtų siurbti dulkių siurbliu bent kartą per mėnesį, o skalbimo mašiną ar indaplovę valyti reguliariai?
Nesijaudinkite, jei šias užduotis pamirštate. Tačiau reguliarus didelės buitinės technikos valymas būtinas, norint užtikrinti jų ilgaamžiškumą.
Mūsų parengtos instrukcijos padės lengviau prižiūrėti orkaitę, skalbimo mašiną, čiužinį ar indaplovę.
- Tikėtina, liko ir kitų smulkių darbų, kuriuos ilgai atidėliojate – ieškokite pagalbos ir instrukcijų, kad šie darbai būtų atlikti lengviau.

Praktiškas, išradingas ir kruopštus vyras, kuris mėgsta viską pasidaryti pats. Nuo vaikystės domėjosi, kaip veikia įvairūs daiktai, o vėliau tai pavirto į aistrą statybai, interjerui ir inžinerijai. Po daugelio metų darbo statybų sektoriuje, jis nusprendė savo žiniomis pasidalinti su kitais – taip gimė jo tinklaraštis, kuriame aptaria viską: nuo grindų dangos pasirinkimo iki sodo tvarkymo patarimų.