Elektros energija ir dujos sudaro didelę dalį namų ūkio biudžeto. Pasak vartotojų grupės Choice, energijos kainos vidutiniam Australijos namų ūkiui per pastarąjį dešimtmetį išaugo tiek, kad tapo pagrindine gyvenimo išlaidų problema. Todėl naudinga – arba, tiksliau, ekonomiška – energiją naudoti protingai. Yra keletas labai paprastų būdų, kaip sutaupyti pinigų energijos sąskaitose, o dar daugiau sutaupymų galima pasiekti, jei pasigilinsite giliau. Pavyzdžiui, skalbimas šaltame vandenyje, o ne karštame, gali sutaupyti šimtus eurų per metus. Drabužių džiovinimas ant lauko virvės kartą per savaitę, o ne džiovyklėje, gali sutaupyti dar daugiau, o žaidimų konsolių išjungimas nuo tinklo, o ne tik perjungimas į budėjimo režimą, gali išgelbėti ne tik nuo galvos skausmo. Norėdami padėti jums sutaupyti energijos ir pinigų, pateikiame septynis dalykus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį namuose.
1. Investuokite į energiją taupančius prietaisus
Paprastai namų prietaisai ir įranga sudaro apie 25 procentus energijos suvartojimo ir didelę dalį šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų kiekvienam namų ūkiui. Tai reiškia, kad dauguma namų savininkų negali sau leisti naudoti energiją švaistančių prietaisų. Jei ieškote naujų prietaisų, atkreipkite dėmesį į energijos klasės etiketę, kuri yra privaloma daugeliui produktų. Tai suteiks jums gerą supratimą, kiek elektros energijos modelis sunaudoja per metus, kurie prietaisai yra efektyvesni ir leis palyginti produktus, kad pamatytumėte, kiek galite sutaupyti per visą naudojimo laikotarpį. Taip pat paklauskite savęs: „Ar man to reikia?” Gyvenimas saulėje reiškia, kad drabužių džiovykla yra puiki (ir nemokama!) alternatyva džiovyklėms. O tas senas antras šaldytuvas, kuriame laikote likučius? Jis gali jums kainuoti visą maisto pirkimo kainą kiekvieną mėnesį.
2. Išjunkite prietaisus, kai jų nenaudojate
Net kai prietaisai nenaudojami, daugelis jų naudoja budėjimo energiją, o tai gali sudaryti iki šešių procentų namų elektros energijos suvartojimo. Didžiausi energijos vartotojai yra oro kondicionieriai, televizoriai, namų pramogos ir kompiuteriai. Norėdami to išvengti, galite išjungti prietaisus, kai jų nenaudojate, geriausia juos atjungti nuo tinklo.
3. Pasirinkite tinkamą apšvietimą
Naudodami energiją taupančius apšvietimo sprendimus visame name, galite tiesiogiai sutaupyti pinigų vienu jungiklio paspaudimu. LED arba CFL lemputės gali ne tik perpus sumažinti jūsų namų apšvietimo išlaidas, bet ir trukti nuo keturių iki dešimties kartų ilgiau nei tradicinės kaitinamosios lemputės. Taip pat neturėtume pamiršti nemokamo ir natūralaus saulės apšvietimo! Įrengus keletą stoglangių jūsų namuose, gali pasirodyti brangu, tačiau jei dabartinės elektros energijos tendencijos išliks, tai bus investicija, kuri greitai atsipirks.
4. Statykite naudodami energiją taupančias medžiagas
Geriausia galimybė efektyviai valdyti energijos suvartojimą dažnai yra statybos arba renovacijos metu. Gerai suprojektuotas grindų planas ir tinkamas orientavimas jūsų sklype gali padaryti didelį skirtumą. Pasirinkus energiją taupančias statybines medžiagas, tokias kaip dvigubai stiklinti arba laminuoti langai, ir naudojant augalus bei medžius, kad būtų suteikta šešėlis ir apsauga nuo vėjo, taip pat galima pasiekti didelį skirtumą ateityje. Savivaldybė gali reikalauti laikytis energijos ir vandens taupymo taisyklių, tačiau, jei ne, atlikite namų tvarumo vertinimą.
5. Neleiskite pinigams ištekėti (baseinu)
Baseinas gali būti esminis bet kurio Australijos namo elementas, tačiau jei nesate atsargūs, jis gali tapti didelių energijos sąnaudų šaltiniu. Kadangi jūsų baseino siurblys atsakingas už vandens filtravimą, cheminių medžiagų lygių stebėjimą ir dažnai valymo įrenginio maitinimą, jis nuolat naudoja energiją, todėl svarbu užtikrinti, kad jis būtų efektyvus. Panašiai kaip ir buitiniai prietaisai, baseino siurbliai taip pat yra vertinami pagal energijos klasės etiketę (šiuo metu savanoriška), kur kiekviena žvaigždutė atitinka 25 procentų efektyvumo padidėjimą.
6. Išnagrinėkite savo energijos sąskaitą
Suprasti savo energijos sąskaitas yra svarbus žingsnis valdant energijos suvartojimą. Atkreipkite dėmesį į didžiausius energijos vartojimo šaltinius – paprastai tai yra karštas vanduo, šildymas ir vėsinimas, bei budėjimo energija. Jei jūsų energijos suvartojimas žiemą yra didelis, apsvarstykite galimybę naudoti šiltesnes patalynes arba užsandarinti plyšius aplink duris ir langus, kurie gali leisti patekti skersvėjui. Taip pat galite investuoti į stogo izoliaciją, sunkesnes užuolaidas (su pelmetu) arba efektyvesnį šildytuvą. Uždarykite duris arba apsvarstykite galimybę apsivilkti švarką prieš pakeldami termostatą. Vasarą apsvarstykite efektyvesnius būdus vėsinti savo namus – atidarykite langus, kad užtikrintumėte skersvėjį, ir rinkitės ventiliatorius, o ne oro kondicionierius. Jei turite baseiną, siurblį veikite tik nepakankamu laikotarpiu.
7. Naudokite pigesnes kainas
Paprastai tariant: plaudami indus naktį, galite sutaupyti. Sutaupymų galima rasti ne tik ieškant geriausios pasiūlymo iš elektros ir dujų tiekėjų bei perkant energiją taupančius prietaisus, bet ir naudojantis pigesniu karšto vandens ar laiko naudojimo tarifais. Jei turite sumanų skaitiklį, jis gali parodyti, kada naudojate daugiausiai energijos, o jūsų elektros tiekėjas gali pasiūlyti laiko naudojimo tarifus. Tai reiškia, kad už energijos naudojimą skirtingu paros metu mokate skirtingas kainas. Sužinoję pigiausias valandas (paprastai naktį), galite pakeisti savo rutiną. Dauguma indaplovių ar baseino siurblių turi laikmačius, todėl galite juos tiesiog nustatyti, pamiršti ir sutaupyti pinigų, kol miegate. Džiovyklėms geriausia naudoti savaitgaliais.
Daugiau būdų, kaip sutaupyti energiją (ir pinigus)
- Šaldytuvai yra dažnas energijos nuotėkio šaltinis. Optimaliai veikdami, šaldytuvas turėtų būti laikomas vėsioje vietoje (t. y. toli nuo viryklės).
- Reguliariai tikrinkite durų sandarumą, kad nesiskverbtų šaltas oras, ir leiskite karštam maistui atvėsti prieš dedant jį į šaldytuvą.
- Įdiekite efektyvią saulės energijos kaupimo sistemą, pvz., Powerwall 3, kuri leidžia jums sugauti saulės energiją, kurią jūsų sistema jau generuoja dieną, ir naudoti ją nemokamai naktį.
- Naudokite termostatų valdymą, kad sumažintumėte energijos suvartojimą, tuo pačiu užtikrindami komfortą namuose.
- Naudokite kompiuterius, spausdintuvus ir namų pramogas kuo trumpesnį laiką ir išjunkite juos iš elektros tinklo, kai nenaudojate.
- Ir (akivaizdu) išjunkite šviesas, kai išeinate iš kambario.

Architektūros ir statybų entuziastė, rašanti apie interjero dizainą, namų statybos procesus ir aplinkos kūrimą. Jos tekstuose gausu praktinių patarimų, kaip susikurti estetišką, patogų ir funkcionalų būstą. Domisi inžineriniais sprendimais, tvaria statyba bei „Pasidaryk pats“ projektais, kurie leidžia išreikšti kūrybiškumą ir taupyti resursus.