Geoterminis šildymas gali asocijuotis su vulkaninėmis karštosiomis versmėmis. Nors gali atrodyti, kad tai egzistuoja tik tolimuose šiauriniuose kraštuose, geoterminis šildymas iš tikrųjų yra efektyvus, mažai teršiantis ir vis labiau populiarėjantis namų šildymo būdas visame pasaulyje.
Kas yra geoterminis šildymas?
Geoterminis šildymas pasitelkia šilumos energiją, esančią kelis metrus po žeme, ir ją paverčia šiluma namams naudojant geoterminius šilumos siurblius (GHP). Šie įrenginiai, dar vadinami GeoExchange, žemės, vandens arba grunto šilumos siurbliais, naudoja minimalų elektros kiekį ir yra efektyviausias būdas tiek šildyti, tiek vėsinti namus.
Geoterminiai šilumos siurbliai ne tik pakeičia brangius, neefektyvius ir taršius dujinius katilus, bet ir gali veikti kaip oro kondicionieriai. Kai kurie modeliai netgi gali veikti kaip vandens šildytuvai praktiškai be papildomų sąnaudų.
Ar geoterminis šildymas tikrai toks geras, kaip atrodo?
Viena dažniausiai pasitaikančių klaidingų nuomonių yra ta, kad geoterminis šildymas tinka tik tam tikrose geografinėse vietovėse. Nors regionai, esantys arti vulkaninės veiklos zonų ar tektoninių plokščių ribų, turi daugiau geoterminės energijos ir neretai naudojami didelio masto elektros gamybai, geoterminės sistemos gali būti įrengtos beveik bet kur. Geoterminiai siurbliai leidžia namų ūkiams visame pasaulyje naudoti šį efektyvų, mažai teršiantį šildymo metodą.
Kaip veikia geoterminis šildymas?
Maždaug 50 % saulės energijos sugeria žemės paviršius, o radioaktyvus mineralų skilimas dar labiau papildo geoterminės šilumos atsargas. Geoterminės sistemos veikia įrengiant požeminius vamzdžius, pripildytus specialaus skysčio, kuris sugeria šilumos energiją iš žemės. Šie vamzdžiai gali būti įrengti kieme arba net po įvaža.
Vamzdžiais cirkuliuojantis skystis perneša šilumą į geoterminį šilumos siurblį, kuris dažniausiai įrengiamas rūsyje. Šilumos siurblys ištraukia šilumą iš skysčio ir perduoda ją per namų oro kanalų sistemą, panašiai kaip veikia įprasti šildymo katilai.
Kadangi šios sistemos nenaudoja iškastinio kuro ir reikalauja itin mažai elektros energijos, jų efektyvumas gali būti iki keturių kartų didesnis nei tradicinių šildymo sistemų.
Geoterminių šildymo sistemų tipai
Geoterminės šildymo sistemos gali būti įrengtos keliais būdais, atsižvelgiant į namų ūkio poreikius ir aplinkos sąlygas.
Uždaros kilpos sistema
Ši sistema naudoja nenutrūkstamą požeminį vamzdyną, užpildytą specialiu skysčiu, kuris perneša geoterminę energiją į šilumos siurblį. Ji gali būti įrengta vertikaliai arba horizontaliai.
- Vertikalus išdėstymas
Tai populiariausias geoterminės sistemos tipas, nes reikalauja mažiau lauko ploto. Šiam įrengimui dažniausiai naudojamas gręžimo būdas, o vamzdynai montuojami vertikaliai giliai po žeme. - Horizontalus išdėstymas
Šio tipo sistema įrengiama horizontaliai iškastuose grioviuose. Šis variantas gali sumažinti pradines įrengimo išlaidas, nes vietoje gręžimo galima naudoti paprastesnę techniką, pavyzdžiui, ekskavatorių.
Atviros kilpos sistema
Šio tipo geoterminė sistema naudoja gruntinį vandenį kaip šilumos šaltinį. Skirtingai nuo uždarų sistemų, kuriose šiluma pernešama skysčiu uždarame vamzdyne, atviros kilpos sistema naudoja tiesiogiai pumpuojamą gruntinį vandenį, kuris perduoda šilumą į šilumos siurblį.
Vandens telkinio sistema
Tai viena iš atviros kilpos sistemų, kuri naudoja netoliese esantį vandens telkinį, pavyzdžiui, tvenkinį ar ežerą, kaip šilumos šaltinį. Šilumos siurblys tiesiogiai prijungiamas prie vandens telkinio, iš kurio išgaunama šilumos energija.
Ar geoterminis šildymas jums tinkamas?
Nors pradinės geoterminio šildymo įrengimo išlaidos gali būti didesnės nei tradicinių šildymo sistemų, ilgainiui tai yra ekonomiškai naudinga investicija. Sutaupoma energijos sąnaudoms, sumažėja emisijos, be to, tokia sistema gali padidinti turto vertę.
Be to, geoterminės sistemos dažnai gali būti integruotos su kitomis namų sistemomis, kad būtų galima ne tik šildyti patalpas, bet ir vėsinti orą ar netgi šildyti vandenį. Tai dar labiau padidina energijos vartojimo efektyvumą.
Svarbu nepamiršti, kad mitas, jog geoterminis šildymas tinkamas tik tam tikruose regionuose, nėra teisingas. Daugeliu atvejų šią sistemą galima pritaikyti bet kurioje vietovėje, kur yra pakankamai žemės geoterminių vamzdžių įrengimui.