Hortenzijų auginimo ir priežiūros patarimai

Hortenzijų auginimo ir priežiūros patarimai

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-04-09

Hortenzijos žydėjimas – vienas ryškiausių vasaros akcentų mūsų soduose. Norite išmokti auginti šias įspūdingas gėles ir pasirūpinti jomis taip, kad džiugintų ilgai? Tuomet skaitykite toliau – šiame straipsnyje rasite išsamų hortenzijų auginimo ir priežiūros vadovą, pritaikytą Lietuvos sąlygoms.

Hortenzijos (lot. Hydrangea macrophylla) – vienos populiariausių dekoratyvinių sodo gėlių. Ir tai – ne be priežasties. Jos ne tik pasižymi įspūdingu žydėjimu ir plataus spektro spalvomis – nuo sniego baltumo iki sodrios violetinės ar mėlynos, – bet ir yra gana nesudėtingai prižiūrimos. Šios gėlės puikiai įsilieja tiek į miesto, tiek į kaimo sodybų kraštovaizdį.

Lietuvoje hortenzijų veislės ypač pamėgtos dėl atsparumo mūsų klimato permainoms ir ilgo žydėjimo sezono

Hortenzijų auginimo pagrindai

1. Tinkamos vietos parinkimas

Rinkitės pusiau pavėsingą vietą, kuri rytais gauna šiek tiek saulės, o po pietų – apsaugota nuo kaitrios saulės spindulių. Lietuvos klimato sąlygomis per stipri saulė gali nudeginti hortenzijos lapus ar sukelti džiūvimą. Puikiai tinka vietos šalia pastatų šiaurės rytų ar rytinėje pusėje.

2. Dirvožemio praturtinimas

Prieš sodinimą įterpkite į dirvą komposto, perpuvusio mėšlo ar specialių rūgščią terpę mėgstančioms gėlėms skirtų trąšų. Lietuvoje daugelio regionų dirvos yra pakankamai derlingos, tačiau sunki molinga žemė privalo būti pagerinta dėl geresnio drenažo.

3. Sodinimas

Iškaskite duobę, kurios plotis – dvigubai didesnis nei šaknų kamuolys, o gylis – toks pat. Jei šaknys susisukusios, jas švelniai atlaisvinkite. Pasodinus hortenziją, supilkite grąžintą dirvožemį ir švelniai paspauskite.

4. Laistymas

Po pasodinimo – intensyvus laistymas. Vėliau, ypač pirmaisiais metais, laistykite reguliariai, kad žemė neišdžiūtų. Mulčiavimas aplink augalą padės ilgiau išlaikyti drėgmę. Mulčiui naudokite pušų žievę, durpes ar smulkintą medieną.

– nuo vėlyvo pavasario iki rudens. Nors kartais gali atrodyti, kad hortenzijas auginti keblu, pasinaudojus keliais patarimais, jų priežiūra tampa tikru malonumu.

Kada geriausia sodinti hortenzijas?

Lietuvoje hortenzijas geriausia sodinti nuo kovo vidurio iki rugpjūčio pradžios. Ankstyvas pavasaris arba vėlyvas vasaros laikotarpis – idealus metas, nes augalas spėja prigyti prieš rimtesnius karščius ar šalnas. Vazonuose augančias hortenzijas galima sodinti šiek tiek lankstesniu grafiku.

Klimatas ir hortenzijos Lietuvoje

Hortenzijos puikiai prisitaiko prie Lietuvos klimato – svarbu tik tinkamai parinkti veislę. Dauguma veislių atsparios šalčiui (iki -25 °C), ypač šluotelinės (Hydrangea paniculata) ir ąžuolalapės (Hydrangea quercifolia). Žiemą rekomenduojama mulčiuoti šaknis ir apsaugoti jautresnes veisles nuo vėjų.

Kiek saulės reikia hortenzijoms?

Dauguma hortenzijų geriausiai jaučiasi pusiau pavėsyje. Tačiau Lietuvoje, kur vasaros nebūna itin kaitrios, galima sodinti ir šviesesnėse vietose, ypač tokias veisles kaip šluotelinės hortenzijos, kurios toleruoja daugiau saulės. Venkite visiško šešėlio – tai gali mažinti žydėjimą.

Kaip dažnai laistyti hortenzijas?

Ypač svarbu laistyti reguliariai pirmąjį sezoną po pasodinimo. Vasarą – 2-3 kartus per savaitę, jei nėra lietaus. Karščio metu – dar dažniau. Patartina laistyti giliai, kad drėgmė pasiektų šaknis. Hortenzijos vazonuose greičiau išdžiūsta, todėl jas reikėtų tikrinti kasdien.

Dirvožemio reikalavimai

Hortenzijos mėgsta rūgštesnį, purų, maistingą dirvožemį su geru drenažu. Jei norite mėlynos spalvos žiedų, pH turėtų būti 5,2-5,5. Rožinei spalvai pH turėtų siekti 6,5-7. Lietuvoje natūraliai rūgštus dirvožemis (ypač Dzūkijoje) – puiki terpė šių gėlių augimui.

Kada žydi hortenzijos?

Dauguma hortenzijų veislių Lietuvoje pradeda žydėti nuo birželio pabaigos ir žydi iki pat rugsėjo ar net spalio pradžios. Žydėjimo pikas – liepos-rugpjūčio mėnesiai. Tai vienos ilgiausiai žydinčių daugiamečių gėlių mūsų krašte.

Hortenzijos vazonuose

Jei turite nedidelį kiemą, balkoną ar terasą – hortenzijos vazonuose gali būti puiki išeitis. Naudokite didelį vazoną su skylėmis vandens nutekėjimui. Naudokite specialų rūgštų substratą ir reguliariai tręškite. Vazonines hortenzijas žiemą reikėtų perkelti į vėsią, bet neperšąlančią vietą arba gerai apšiltinti lauke.

Ar galima auginti hortenzijas patalpose?

Hortenzijos kambaryje augs tik trumpą laiką – pavyzdžiui, kaip sezoninis augalas pavasarį ar prieš Motinos dieną. Tačiau ilgainiui jos išblunka, nes neturi tinkamų sąlygų. Norint auginti hortenzijas patalpose ilgam, būtina suteikti labai ryškią, netiesioginę šviesą ir dažną laistymą.

Dažniausios klaidos

  • Sodinimas per saulėtoje vietoje – gali nudeginti lapus.
  • Perlaistymas – sukelia šaknų pūvimą.
  • Netinkamas dirvožemis – per sunkus, molingas ar per kalkingas gali slopinti augimą.
  • Sodinimas per arti kitų augalų ar pastatų – trūksta oro ir šviesos.
  • Neteisingas genėjimas – svarbu žinoti, ar jūsų veislė žydi ant naujų, ar senų ūglių.

Hortenzijų dauginimas auginukais

Auginukus geriausia imti rugpjūčio mėnesį. Rinkitės sveikus, pusiau sumedėjusius ūglius. Nupjaukite apie 15 cm ilgio stiebelį po lapo mazgu, pašalinkite apatinius lapus, pamerkite į šaknų hormoną ir sodinkite į drėgną durpių-perlito mišinį. Laikykite šviesioje, bet ne saulėtoje vietoje ir uždenkite plėvele ar plastikiniu maišeliu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *