Kaip saugiai atpažinti ir pašalinti pelėsius namuose

Kaip saugiai atpažinti ir pašalinti pelėsius namuose

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-04-01

Pelėsiai ne visada yra kenksmingi – jie padeda paversti vynuoges vynu, pieną – mėlynuoju sūriu ir netgi prisidėjo prie medicininių proveržių, tokių kaip penicilinas. Tačiau tai mažai guodžia, kai šis gyvas organizmas užkariauja drabužius, sugadina medieną ir sukelia alergijas bei gripui panašius simptomus. Tai rodo, kaip svarbu efektyviai pašalinti pelėsius!

Profesorius Dee Carter, mikrobiologas ir grybų ekspertas iš Sidnėjaus universiteto, teigia, kad viena didžiausių klaidingų nuomonių apie pelėsius yra ta, kad jų poveikis dažnai nepakankamai vertinamas. Ji įspėja, kad bet koks matomas pelėsis gali būti potenciali problema. Jei galite užuosti pelėsius, tai rodo, kad jų lygis gali būti pavojingas, todėl reikėtų jį ieškoti ir valyti, jei tik įmanoma.

Kas yra pelėsiai?

Pelėsiai yra grybeliai, kurie auga kaip pūkuota masė. Yra tūkstančiai skirtingų pelėsių rūšių. Šaldytuve galima pamatyti pelėsių, kurie mėgsta vėsią temperatūrą, pavyzdžiui, Penicillium. Spintose galima rasti pelėsių, kurie mėgsta drėgnas ir tamsias sąlygas – dažniausiai tai yra Aspergillus. Kiti pelėsiai auga ant vaisių ir duonos. Tam tikri juodieji pelėsiai auga vonios kambariuose, indaplovėse ir ant vandeniu pažeistų daiktų.

Kodėl svarbu naikinti pelėsius?

Pelėsiai gali būti pavojingi, jei jų kaupiasi dideliais kiekiais. Žmonių jautrumas pelėsiams skiriasi, tačiau kai kuriems pelėsiai gali sukelti alergijas, peršalimo ar gripo simptomus bei bendrą negalavimą. Pelėsiai gali būti ypač pavojingi kūdikiams ir mažiems vaikams, todėl svarbu užtikrinti, kad jų kambariai būtų sausi ir be pelėsių.

Kaip užkirsti kelią pelėsiams

Pelėsių prevencija priklauso nuo drėgmės sumažinimo ir vėdinimo padidinimo. Jei namas yra sausas ir gerai vėdinamas, pelėsiai neaugs. Pirmasis žingsnis yra atlikti techninę apžiūrą ir sutvarkyti bet kokias nutekėjimo problemas, lašinančius čiaupus, stogo plyšius ar pamato įtrūkimus. Jei įvyko vandens nuotėkis, visus vandeniu pažeistus daiktus reikia išdžiovinti. Jei pelėsiai jau pradėjo augti, jie turėtų būti išmesti.

Vietos, kurias reikia patikrinti dėl pelėsių

Pelėsiams augti reikia tinkamų sąlygų, o perteklius ar užstrigęs vanduo veikia kaip petri lėkštė. Patikrinkite, ar vonios kambariuose, skalbyklose ir virtuvėse nėra kondensato, atidžiai stebėdami langus, prietaisus, tualetų bakus ir santechnikos įrenginius. Taip pat reikia ištirti bet kokį stovintį išorinį vandenį. Juodi arba tamsiai žali dėmės ant paviršių yra tikras ženklas, kad pelėsiai yra.

Sienos ir lubos

Jei pastebėjote kondensatą ar drėgmę, reguliariai tikrinkite už baldų, tokių kaip sofos ar lovos, kad įsitikintumėte, jog pelėsiai nesikaupia. Jei įtariate, kad pelėsiai gali augti ant sienų, kreipkitės į specialistą.

Oro kondicionieriai ir šildymo kanalai

Oro kondicionieriai ir šildymo kanalai taip pat gali būti pelėsių prieglobstis. Jei šalia ventiliacijos atsiranda drėgmės arba jaučiate pelėsio kvapą, pasamdykite specialistą. Šiltomis, sausomis vasaros dienomis gerai vėdinkite namus.

Vonios kambarys

Vonios kambaryje yra keletas greitų kasdienių įpročių, kurie padės užkirsti kelią pelėsių ir pelėsių kaupimuisi. Įsitikinkite, kad visos paviršiai yra švarūs, ir išdėliokite rankšluosčius taip, kad jie galėtų visiškai išdžiūti. Šildomas rankšluosčių stovas užtikrins, kad vonios kambaryje nebus šlapių rankšluosčių. Taip pat drėgmės surinkėjas problematiškais metų mėnesiais padės išlaikyti aplinką sausa.

Virtuvė

Norint užkirsti kelią pelėsiams virtuvėje, visada naudokite ištraukiamąjį ventiliatorių gamindami ir būtinai išdžiovinkite kriauklę bei indų džiovintuvą po naudojimo. Jei turite indaplovę, užtikrinkite, kad filtras būtų reguliariai valomas, o durelės paliekamos pravertos tarp krūvų. Kas 2-3 mėnesius gerai idėti kepimo skardą su 1 dalimi acto ir 4 dalimis vandens, padėti ją ant viršutinės lentynos indaplovėje ir paleisti karštą ciklą. Tai padės nužudyti pelėsių sporas ir dezodoroti prietaisą. Reguliariai nuvalykite indaplovės sandariklius acto ir vandens tirpalu.

Spinta

Perkrautos, prastai vėdinamos spintos taip pat gali būti pelėsių augimo prieglobstis. Norėdami užkirsti kelią pelėsiams, sumažinkite spintos turinį, saugokite tik visiškai sausą drabužį ir reguliariai tikrinkite retai dėvimus daiktus. Drėgmės surinkėjai ir drėgmę absorbuojantys paketai taip pat gali būti naudingi.

Skalbykla

Kaip ir vonios kambaryje, pelėsiai dažnai puola skalbyklas. Naudokite ištraukiamąjį ventiliatorių, kai veikia džiovyklė, ir būtinai nuvalykite skalbimo mašiną po kiekvieno skalbimo. Pelėsiai gali taip pat slėptis už skalbyklės ir džiovyklės arba netgi muilo dozatoriaus ertmėje. Jei turite priekinį skalbimo mašiną, gerai palikti tiek duris, tiek muilo skyrių pravertas po naudojimo, kad mašina išdžiūtų.

Kaip geriausiai pašalinti pelėsius?

Daugelis žmonių pirmiausia pasirenka baliklio naudojimą, tačiau pastaruoju metu, augant sąmoningumui apie natūralius vonios valymo sprendimus ir vidaus oro taršos mažinimą, actas vis labiau rekomenduojamas.

Kaip atsikratyti pelėsių su actu

Actas gali būti ekologiškų valymo guru pasirinkimas, tačiau ar jis tikrai veiksmingas? Taip, ir tai patvirtina ekspertai. Actas nužudo pelėsius kontaktu ir prasiskverbia į medžiagą, kad juos nužudytų. Tai reiškia, kad actas naikina tiek matomus pelėsius ant paviršių, tiek tuos, kurie yra po paviršiumi.

Ką daryti, jei randate pelėsių

Jei randate pelėsių namuose, prieš pradėdami valyti, įsitikinkite, kad esate apsaugoti. Rekomenduojama dėvėti pirštines ir kaukę, kai tvarkote pelėsių paveiktas vietas. Jei pelėsių yra daug, geriau pasinaudoti profesionalių paslaugų.

Minkšti paviršiai

Jei radote pelėsių ant drabužių, mesti juos į skalbimo mašiną ir pridėti balto acto prie skalbimo ciklo. Skalbkite aukščiausiu tinkamu drabužių nustatymu ir leiskite jiems išdžiūti ore.

KIeti paviršiai

Norint išvalyti pelėsius ant plytelių, siūlių ar dušo silikono vonios kambaryje, rekomenduojama sumaišyti 1 dalį acto su 20 dalių vandens purškimo buteliuke. Purškite paveiktą vietą ir palikite ją 10-20 minučių. Kai kurie pelėsiai gali pažeisti ir nudažyti paviršių, todėl jie gali nesimatyti švarūs, tačiau, tikėtina, kad pelėsiai bus mirę.

Jei vonios ar virtuvės siena yra sveika, bet pelėsių dėmės vis dar neišnyksta, laikas imtis rimtų priemonių – pergruntuoti. Tai apima silikoninių ir nudažytų siūlių pašalinimą, taikant antimikrobinį gydymą prieš vėl gruntuojant. Tačiau tai tikrai yra darbas profesionalams.

Jei pelėsiai apima didelę jūsų namų dalį (apie 1 kvadratinį metrą) ir kas nors iš namų gyventojų serga astma, geriau kreiptis į pelėsių šalinimo specialistą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *