Pašalinti kenkėjus iš palėpės gali būti panašu į filmą „Groundhog Day” — ne šventę. Vos tik išvijus kenkėjus iš palėpės, jie vėl sugrįžta.
Tačiau kenkėjų pašalinimas iš palėpės neturi būti amžinas uždavinys. Supratę, kaip kenkėjai patenka į palėpę ir kokios yra jų pašalinimo galimybės, galite užtikrinti, kad jų nebebus. Štai kaip tai padaryti.
Suprask savo priešą
Laukiniai gyvūnai, gyvenantys jūsų palėpėje, gali sukelti žalą — graužti elektros laidus, plėšti izoliaciją — ir platinti ligas, tokias kaip hantavirusas ir salmoneliozė. Norėdami atsikratyti šių kenkėjų, turite tiksliai žinoti, kuris gyvūnas tapo jūsų namų gyventoju. Norėdami identifikuoti — tada nužudyti ar sugauti — gyvūną, turite išmokti atpažinti jo išmatų formą, dydį ir raštą.
- Pelių išmatos: 3 mm ilgio, granulių formos
- Žiurkių išmatos: 6 mm ilgio, dešrelės formos
- Voverių išmatos: 12-25 mm ilgio, dešrelės formos
- Meškėnų išmatos: iki 20 mm pločio, 5-8 cm ilgio; dešrelės formos
- Šikšnosparnių išmatos: 12 mm, granulių formos, randamos krūvelėse
Identifikavus išmatas, sekite Ligų kontrolės centro patarimus, kaip jas išvalyti. Štai keletas patarimų:
- Atidarykite langus, kad išvėdintumėte užkrėstą vietą bent 30 minučių prieš valymą. Neužsibūkite ten tuo metu.
- Dėvėkite apsaugines pirštines ir kaukes, kad nesiliestumėte ir nekvėpuotumėte šlapimo ir išmatų užterštų dulkių.
- Dezinfekuokite vietą purškiant ją balinimo tirpalu (1 dalis balinimo priemonės; 10 dalių vandens).
- Naudokite popierinius rankšluosčius vietos valymui, tada išmeskite šiukšles į uždarą plastikinį maišelį.
Štai keletas patarimų, kaip atsikratyti kenkėjų palėpėje.
Pelės
Kadangi pelės greitai dauginasi, maža problema gali tapti didele per kelias savaites. Kai tik pastebite, kad pelės pateko į jūsų palėpę — jos gali lipti vamzdžiais arba sekti elektros laidais sienose — pastatykite pelėkautus.
Planuokite pastatyti kelis pelėkautus, nes vos tik išgirdus šurmulį virš galvos, tikriausiai turite daugiau nei vieną pelę palėpėje. Nepanaudokite sūrio kaip jauko, nes graužikai jo ypač nemėgsta; jie mėgsta žemės riešutų sviestą.
Taip pat, pašalinkite pelėkautus, kai tik jie atliks savo darbą. Daugybė negyvų pelių atgrasys kitas peles nuo jauko.
Profesionalių paslaugų kaina už pelių pašalinimą: 500 eurų už gaudymą, pašalinimą ir tęstinę priežiūrą.
Žiurkės
Niekada nesiųskite mažo pelėkauto atlikti didesnio ir stipresnio žiurkių gaudyklės darbo. Pažiūrėkite vaizdo įrašą, kad pamatytumėte dydžio ir stiprumo skirtumą tarp jų.
Pelėkautas tik sudirgins žiurkę ir padarys ją nenorinti imti jauko iš bet kokio dydžio gaudyklės.
Skirtingai nuo pelių, kurios yra smalsios, žiurkės vengia naujų daiktų savo aplinkoje. Todėl išdėliokite gaudykles aplink palėpę savaitei prieš jauko įdėjimą ir jų įjungimą.
Jei pastebite, kad gaudyklės dingsta — didesnės žiurkės gali pabėgti su gaudyklėmis, prispaustomis aplink jų kūnus — pritvirtinkite kitas gaudykles prie grindų lentų arba įdėkite jas į žiurkių gaudyklių dangčius, kurie blokuos pabėgimą.
Profesionalių paslaugų kaina: 600-700 eurų už gaudymą, pašalinimą ir tęstinę priežiūrą.
Voverės
Prieš bandydami pašalinti voverę ar meškėną iš palėpės, susisiekite su savo valstijos plėtros tarnyba ar laukinės gamtos agentūra, kad sužinotumėte, kokie įstatymai ir leidimai taikomi šių kenkėjų gaudymui ir perkėlimui. Profesionali gaudytoja gali atlikti šį darbą.
Jei galite patys gaudyti ir pašalinti voverę, naudokite vieno ar dviejų durų metalinį narvą, kuris gaudo ir leidžia paleisti kenkėją lauke.
Profesionalių paslaugų kaina: nuo 250 eurų.
Meškėnai ir šikšnosparniai
Nebandykite patys atsikratyti meškėnų ar šikšnosparnių. Meškėnai gali būti agresyvūs, kai yra įsprausti į kampą arba atskirti nuo savo jauniklių; šikšnosparnius sunku surinkti ir išvesti iš namų.
Profesionalių paslaugų kaina: 300-500 eurų už meškėną; 600-2000 eurų už šikšnosparnių užkrėtimus.
Humaniškas kenkėjų pašalinimas iš palėpės
Humaniškiausias būdas spręsti kenkėjų problemą palėpėje yra užtikrinti, kad jie nepatektų į jūsų namus. Tai reiškia, kad reikia patikrinti namo išorę ir sutvarkyti skyles, net tokias mažas kaip centas, kurios dažnai randamos stogo apšvietimuose, už latakų, puvimo fasijoje, pamatų įtrūkimuose ir ventiliacijos tinklų plyšiuose.
Apkarpykite medžių ir krūmų šakas 2,5-3 metrų atstumu nuo namo, kad voverėms būtų sunkiau šokti ant stogo.
Kai gyvūnai jau yra jūsų palėpėje, tokie terminai kaip „humaniškas pašalinimas” nebetaikomi, ir pokalbis virsta į „mažiausiai nehumaniškus” būdus juos pašalinti. Pavasario spąstai, pavyzdžiui, yra pageidautini, nes jie sukelia greitą mirtį, tuo tarpu klijų spąstai kankina besikankinančius graužikus, kurie galų gale miršta nuo streso ir dehidratacijos.

Architektūros ir statybų entuziastė, rašanti apie interjero dizainą, namų statybos procesus ir aplinkos kūrimą. Jos tekstuose gausu praktinių patarimų, kaip susikurti estetišką, patogų ir funkcionalų būstą. Domisi inžineriniais sprendimais, tvaria statyba bei „Pasidaryk pats“ projektais, kurie leidžia išreikšti kūrybiškumą ir taupyti resursus.