Net 86% mūsų pakuočių sukuriama taip, kad jas būtų galima panaudoti pakartotinai, tačiau realiai perdirbama tik 55% jų.
Norėdami prisidėti prie sprendimo, sudarėme sąrašą dažniausiai pasitaikančių namų ūkiuose daromų klaidų perdirbant atliekas, kad galėtumėte jų išvengti ir prisidėti prie teisingo rūšiavimo.
1. Neatidus etiketės tikrinimas
Daugelis iš mūsų pakuotes išmeta neįsigilinę, tačiau verta atidžiau pasižiūrėti, ar ant produkto nėra perdirbimo ženklo.
2. Maisto ir kitų likučių nenuplovimas
Likęs maistas, skysčiai ar riebalai gali užteršti perdirbamas medžiagas ir neleisti jų paversti aukštesnės kokybės produktais. Planet Ark rekomenduoja trumpam perplauti pakuotes, jei jose likę likučių.
3. Neteisingas minkštųjų plastikų rūšiavimas
Minkštieji plastikai, kaip makaronų maišeliai ar plėvelės, gali įsipainioti į įrangą ir sukelti trikdžių, jei jie sumaišomi su namų ūkių perdirbamomis atliekomis.
Pagrindinėse parduotuvėse esantys specialūs konteineriai gali priimti dalį šių atliekų – tik patikrinkite, kas priimama. Priešingu atveju šias atliekas reikėtų mesti į bendrą mišrių atliekų srautą.
4. Perdirbamų atliekų dėjimas į plastikinį maišelį
Surenkant visą namų ūkio perdirbamąsias atliekas į vieną plastikinį maišelį, kyla tokia pati problema, kaip minėta anksčiau. Planet Ark duomenimis, perdirbamos atliekos, likusios plastikiniame maišelyje, greičiausiai bus išvežtos į sąvartyną.
5. Netinkamos stiklo atliekos netinkamame konteineryje
Sulūžusi stiklo tara kelia rimtų problemų perdirbimo procese, nes ji tirpsta kitokioje temperatūroje nei buteliai ar stiklainiai. Geriausia sudaužytą stiklą ar keramiką suvynioti į skudurą arba kelis laikraščio sluoksnius ir mesti į bendrąsias atliekas, o ne į perdirbimą.
6. Plastikinės vienkartinės įrangos perdirbimas
Plastikiniai įrankiai dažnai būna per ploni ar per lengvi, kad būtų atpažinti kaip plastikas rūšiavimo įrangoje, todėl jie gali patekti į popieriaus skyrių.
Plonos plastikinės dangos ant išsinešimui skirtų kavos puodelių taip pat trikdo popieriaus perdirbimą, todėl šias pakuotes reikia mesti į bendrąsias atliekas arba, jei yra, į specialų išsinešimo puodelių perdirbimą.
Niekada nemeskite sudaužytos stiklo taros į perdirbimą – tai gali sukelti problemų rūšiavimo procese.
7. Neišnaudojamos aliuminio perdirbimo galimybės
Sutvarkytą aliuminio foliją ir padėklus galima perdirbti daugelyje regionų, tačiau esant abejonėms pasiteiraukite savo savivaldybėje.
Siekiant užtikrinti, kad jie patektų į tinkamą skyrių atliekų tvarkymo centre, foliją ar padėklus susukite į kamuolėlį ar kitą tvirtą formą – jei paliksite juos tiesius, jie gali užteršti kitas atliekas.
8. Biologiškai skaidžių ar kompostuojamų plastikų perdirbimas
Plastikinius gaminius, kurie ženklinami kaip biologiškai skaidūs ar kompostuojami, laikykite atokiau nuo perdirbimo – jie gali trukdyti įprastų plastikų perdirbimui.
Be to, šios medžiagos gali neiširti pakankamai greitai organinių atliekų konteineryje. Jei ant gaminio nėra pažymėta, kad jis sertifikuotas kaip tinkamas kompostavimui namuose, dažniausiai geriausia jį mesti į bendrąsias atliekas.
9. Daugkartinio naudojimo prekių išmetimas
Jei jūsų seni ar nebenaudojami drabužiai yra tinkami dėvėti, atiduokite juos labdarai. Jei ne, iš jų galima pasidaryti skudurus valymui ar panašiems poreikiams.
Prisidėsite prie mažesnio išmetamų atliekų kiekio, jei naudositės daugkartinėmis gertuvėmis, kavos puodeliais ar užkandžių pakuotėmis – taip sutaupysite ir gamtai, ir savo biudžetui.
10. Nevartojate perdirbtų prekių
Perdirbimo sektorius veikia pagal paklausos ir pasiūlos principą. Jei ieškosite ir pirksite prekių, pagamintų iš perdirbtų medžiagų, palaikysite perdirbėjus ir užtikrinsite, kad pakartotinai panaudojamos medžiagos būtų vertingesnės nei kasybos metu išgautuosios.

Praktiškas, išradingas ir kruopštus vyras, kuris mėgsta viską pasidaryti pats. Nuo vaikystės domėjosi, kaip veikia įvairūs daiktai, o vėliau tai pavirto į aistrą statybai, interjerui ir inžinerijai. Po daugelio metų darbo statybų sektoriuje, jis nusprendė savo žiniomis pasidalinti su kitais – taip gimė jo tinklaraštis, kuriame aptaria viską: nuo grindų dangos pasirinkimo iki sodo tvarkymo patarimų.