Samanos – tai augalai, augantys tankiomis grupėmis ar sluoksniais, kurie gali būti neestetiški jūsų kieme ar ant namo paviršių. Laimei, yra paprastų būdų, kaip atsikratyti samanų naudojant kelis paprastus įrankius. Jei samanų yra vejoje, jas galima pašalinti grėbiant ar naudojant chemines priemones ir tvarkant dirvožemį. Ant plytų, sienų ar grindinio augančias samanas galima nuvalyti grandant arba plaunant aukšto slėgio plovimo įrenginiu. Jei samanų yra ant stogo, pirmiausia nuvalykite kiek įmanoma daugiau, o tada naudokite valymo priemones.
1 metodas: Samanų šalinimas iš vejos
1 žingsnis: Samanų pašalinimas grėbliu
Samanos neturi tvirtos šaknų sistemos, todėl jas lengva išardyti. Grėbkite samanų paveiktą plotą įvairiomis kryptimis, kad jas išrautumėte iš dirvožemio. Grėbkite, kol samanų visiškai neliks. Surinktas samanas išmeskite į šiukšlių ar komposto dėžę.
Patarimas: Jei samanos užima didelius plotus, galite įsigyti specialius peilius vejapjovėms, skirtus samanoms naikinti.
2 žingsnis: Naudokite geležies sulfatą, jei samanų negalite išgrėbti
Geležies sulfatas (fero sulfatas) išdžiovina samanas, tačiau nepažeidžia žolės, todėl jas lengviau pašalinti. Granules paskleiskite tiesiai ant samanų ir gerai palaistykite, kad jos greičiau paveiktų augalus. Po 2–3 valandų bandykite vėl grėbti samanų likučius.
Įspėjimas: Užtikrinkite, kad vaikai ir augintiniai 2–3 valandas nesilankytų apdorotame plote, nes didelės medžiagos dozės gali būti toksiškos.
3 žingsnis: Laistykite veją tik esant poreikiui
Samanos geriausiai auga drėgnoje aplinkoje, todėl stovintis vanduo skatina jų formavimąsi. Vietoj kasdienio laistymo laukite, kol žolė parodys streso požymius – taps melsvai pilkos spalvos arba liks matomi jūsų pėdsakai. Laistykite, kol nesusidaro balų, nes jos gali skatinti samanų atsinaujinimą.
4 žingsnis: Naudokite aeratorių, jei dirvožemis yra suspaustas
Aeratorius – tai įrenginys, pašalinantis mažus dirvožemio cilindrus, kad į dirvą patektų vanduo, deguonis ir maistinės medžiagos. Pradėkite aeravimą nuo vieno vejos kampo ir dirbkite tiesiomis linijomis. Aeravimas pagerina dirvožemio būklę, tačiau vien samanų nenaikina.
5 žingsnis: Paskleiskite kalkes, jei dirvožemis yra rūgštus
Rūgštus dirvožemis sudaro palankias sąlygas samanoms augti. Kalkės (kalcio karbonatas) padidina dirvožemio pH, neleidžiant samanoms formuotis. Kalkes paskleiskite sodo barstytuvu horizontaliai ir vertikaliai visoje vejoje.
Patarimas: Kalkes naudokite po aeravimo, kad gautumėte geriausią rezultatą.
Kaip naikinti samanas nuo sienų ar grindinių
1. Naudokite peilį samanoms pašalinti iš plyšių
Peiliu pašalinkite samanas, augančias plyšiuose tarp grindinių plytelių ar sienose. Įstatykite ašmenis į plyšį su samanomis ir švelniai spauskite peilį, braukdami per visą plyšio ilgį. Dirbkite trumpais judesiais, o jei visų samanų nepavyko pašalinti iš pirmo karto, pakartokite procesą.
Patarimas: Šis metodas tinka važiuojamosios dalies, šaligatvių ar grindinių valymui.
Įspėjimas: Darbo metu būkite atsargūs, kad neįsipjautumėte.
2. Purkškite acto arba baliklio tirpalą samanoms naikinti
Sumaišykite 1 dalį baltojo acto arba chloro baliklio su 4 dalimis šilto vandens. Supilkite tirpalą į sodo purkštuvą ir gerai išmaišykite. Purkškite samanomis apaugusias vietas, laikydami žarnos antgalį arti paviršiaus. Per artimiausias 2–3 savaites samanos ims irti ir žus.
Patarimas: Acto arba baliklio tirpalas taip pat padeda išvengti samanų atsinaujinimo.
Įspėjimas: Baliklis ar actas gali pakeisti plytų ar akmens spalvą, todėl pirmiausia išbandykite tirpalą nedideliame plote.
3. Naudokite standų šepetį samanoms nugramdyti
Sudrėkinkite samanomis apaugusį paviršių vandeniu arba samanų šalinimo tirpalu, kad jos lengviau atitrūktų. Naudokite šepetį su standžiais šeriais ir stipriai spauskite, braukdami įvairiomis kryptimis. Surinkite pašalintas samanas ir išmeskite į kompostą ar šiukšlių dėžę.
Patarimas: Šepetį galite naudoti tiek lygiems, tiek tekstūruotiems paviršiams, nepažeisdami jų.
4. Aukšto slėgio plovimo įrenginys greitam samanų pašalinimui
Aukšto slėgio plovimo įrenginys greitai pašalina samanas nuo paviršių. Naudokite 15 ar 25 laipsnių antgalį, kad sumažintumėte paviršiaus pažeidimo riziką. Laikykite antgalį 2–3 pėdų (apie 0,6–0,9 m) atstumu nuo samanų ir purkškite trumpais, atgal ir pirmyn judesiais.
Patarimas: Naudokite apsauginius akinius, kad apsisaugotumėte nuo atšokančių šiukšlių.
Įspėjimas: Aukšto slėgio vanduo gali pažeisti paviršius ar atskleisti purvo sluoksnius, todėl nuplaukite visą plotą, kad paviršius atrodytų tolygiai.
Kaip prižiūrėti tvenkinius su dumbliais
Jei tvenkinyje pastebite dumblių, naudokite algicidą, kuris yra saugus žuvims. Dumblių žydėjimas dažniausiai vyksta pavasarį ar vasarą, todėl balandį, kai pradeda šviesti saulė, naudokite tvenkinių algicidą
Kaip valyti samanas nuo stogo
1. Purkškite vandenį mažo slėgio žarna
Prijunkite sodo žarnos antgalį ir purkškite samanomis apaugusias vietas žemyn nukreiptu kampu, kad vanduo nepatektų po čerpėmis. Daugiau dėmesio skirkite didelėms samanų sankaupoms.
Įspėjimas: Nenaudokite aukšto slėgio plovimo įrenginio, nes jis gali pažeisti čerpes.
2. Valykite stogą šepečiu, kai jis yra sudrėkintas
Naudokite ilgo kotelio šepetį su standžiais šeriais, kad nuvalytumėte samanų sankaupas nuo stogo. Valykite mažais plotais, pradedant nuo viršaus.
Įspėjimas: Dirbant ant stogo būkite labai atsargūs, nes sudrėkus jis tampa slidus. Jei nesijaučiate saugiai, kreipkitės į profesionalus.
3. Purkškite baliklio ir vandens tirpalą samanoms naikinti
Sumaišykite vienodą kiekį chloro baliklio ir šilto vandens, supilkite tirpalą į sodo purkštuvą ir purkškite samanomis apaugusias vietas. Palikite tirpalą 15–20 minučių, tada nuplaukite jį sodo žarna.
Patarimas: Norėdami išvengti kitų augalų pažeidimo, uždenkite aplink stogą esančius plotus plastikine plėvele.
4. Įrenkite cinko ar vario juostas samanų prevencijai
Cinkas ir varis yra nuodingi samanoms, todėl lietaus vanduo, bėgdamas per šiuos metalus, stabdo jų augimą. Pritvirtinkite metalines juostas po stogo kraigu ir sutvirtinkite jas stogo vinimis.
5. Genėkite medžių šakas, kad išvengtumėte samanų formavimosi
Samanos klesti pavėsingose vietose, kurias dažnai sukuria medžių šakos. Naudokite pjūklą mažoms šakoms pašalinti, o dideliems medžių genėjimo darbams kvieskite profesionalus.