Kas yra aeroterminė energija ir kaip ji veikia?

Kas yra aeroterminė energija ir kaip ji veikia?

Viena iš svarbiausių sąlygų, leidžiančių mėgautis savo namais, yra tinkama vidaus temperatūra bet kuriuo metų laiku. Tačiau patalpų vėsinimas vasarą ar šildymas žiemą gali būti ne tik brangus finansiškai, bet ir turėti didelį poveikį aplinkai. Viena iš efektyviausių, ekologiškiausių ir ekonomiškiausių alternatyvų namų ir pastatų šildymui bei vėsinimui yra aeroterminiai sprendimai. Bet kas iš tiesų yra aeroterminė energija?

Kas yra aeroterminė energija ir kokia jos nauda?

Aeroterminė energija – tai sistema, kuri užtikrina vėsinimą vasarą, šildymą žiemą ir karšto vandens tiekimą ištisus metus. Ji veikia išgaudama energiją iš oro per elektrines šilumos siurblių sistemas.

Ši technologija remiasi termodinamine grandine, kuri leidžia išgauti šilumą iš lauko oro ir perkelti ją į patalpų vidų arba, esant poreikiui, pašalinti šilumą iš vidaus į išorę. Tokios sistemos gali panaudoti iki 75 % energijos iš aplinkos oro, todėl elektros suvartojimas namų ūkiuose ir pastatuose smarkiai sumažėja.

Aeroterminiai įrenginiai susideda iš dviejų pagrindinių dalių: lauko modulio su šilumos siurbliu, kuris ištraukia šilumą iš oro, ir vidaus modulio, kuris tiekia bei kaupia vandenį. Šis vanduo vėliau naudojamas šildymui ir vėsinimui per radiatorius ar grindinį šildymą, taip pat karštam buitiniam vandeniui paruošti.

Kaip veikia aeroterminė energija?

Šios sistemos veikimo principas yra toks:

  • Aeroterminis šilumos siurblys surenka šilumą iš lauko oro ir perduoda ją šaltnešiui, kuris įkaista.
  • Lauko modulis perkelia sukauptą šilumą į vidaus modulį, kuris pakelia vandens temperatūrą, naudojamą šildymui ir karštam vandeniui.
  • Vėsinimo režime procesas apsiverčia: šiluma pašalinama iš vidaus erdvės į lauką, o atvėsintas oras paskirstomas per ventiliatorinius konvektorius arba grindinį vėsinimą.

Aeroterminių sistemų privalumai

Nors aeroterminių sistemų įrengimas reikalauja didesnių pradinių investicijų, jų generuojamos sutaupytos lėšos šildymui ir vėsinimui leidžia greitai susigrąžinti išlaidas.

  • Didelis energinis efektyvumas – kai kurios sistemos sunaudoja vos 1 kW elektros ir pagamina nuo 3 iki 5 kW šilumos, kas leidžia žymiai sumažinti išlaidas.
  • Universalumas – be šildymo ir vėsinimo funkcijos, sistema taip pat tiekia karštą vandenį, todėl tampa visapusišku ir ištisus metus naudojamu sprendimu.
  • Geresnė oro kokybė – sistema neveikia degimo principu, todėl neišskiria azoto oksidų (NOx) ar sieros oksidų (SOx), o tai teigiamai veikia aplinką.
  • Tylus veikimas – vidaus modulis veikia beveik be garso, todėl nesukelia papildomo triukšmo.
  • Paprasta priežiūra – kompresoriai tarnauja ilgai ir, esant reikalui, gali būti lengvai pakeičiami technikų.
  • Didesnis saugumas – šiose sistemose nereikia kuro saugojimo talpyklų, todėl jos saugesnės nei įprastos katilinės.

Aeroterminė energija kartu su saulės kolektoriais – dar tvaresnis sprendimas

Visi šie aeroterminės energijos privalumai gali būti dar labiau sustiprinti, jei sistema derinama su saulės kolektoriais. Aeroterminių įrenginių ir fotovoltinių panelių derinys leidžia pasiekti visiškai atsinaujinančią energiją, mažinant ne tik elektros, bet ir šildymo, vėsinimo bei karšto vandens sąnaudas.

Kaip šios dvi sistemos veikia kartu?

  • Suplanuotas vartojimas – galima priderinti šildymo ir vėsinimo laiką prie didžiausios saulės energijos gamybos valandų.
  • Energijos kaupimas – perteklinė energija iš saulės baterijų gali būti kaupiama ir naudojama aeroterminėje sistemoje vėlesniam laikui.

Šiuolaikiniai aeroterminiai įrenginiai yra sukurti taip, kad sklandžiai integruotųsi su fotovoltinėmis sistemomis. Jie gali kaupti perteklinę elektros energiją vandens šildymui ir ją išlaikyti tol, kol bus reikalinga. Be to, kai kurios išmaniosios hibridinės sistemos turi orų prognozių funkciją, kuri leidžia optimizuoti energijos naudojimą, numatant saulės baterijų gamybos galimybes.

Dėl šių technologinių pažangų aeroterminės sistemos gali dar efektyviau išnaudoti pagamintą elektros energiją, neapsiribojant tik buitinių prietaisų ir apšvietimo aprūpinimu – jos taip pat užtikrina tvarų ir ekonomišką namų šildymą, vėsinimą bei karšto vandens tiekimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *