Apsauginė danga – patikima augalų apsauga

Apsauginė danga – patikima augalų apsauga

Vėsiais orais žmonės linkę apsirengti šiltesniais drabužiais – megztiniais ar paltu. Papildoma izoliacija padeda sulaikyti kūno šilumą. Sodas nėra išimtis – daržovių lysvėms pritaikytas plūduriuojantis dengiamasis audinys veikia kaip apsauginis sluoksnis, kuris išlaiko dirvožemio šilumą ir saugo augalus nuo šaltų orų ar vėjo. Tokie audiniai naudojami ne tik apsaugai nuo šalnų. Jie pasitarnauja ir saugant jautriai sodinamus augalus, užtikrinant vandens tausojimą, sulaikant kenkėjus ar suteikiant pavėsį, todėl tapo plačiai naudojamu įrankiu norint išnaudoti sodo galimybes maksimaliai.

Panašiai kaip ir aprangos storis skirtinguose šalies regionuose, sodo dengiamiesiems audiniams taip pat būdingi įvairūs storio ir apsaugos lygiai. Plonesnis audinys praleidžia apie 70 procentų saulės šviesos, tačiau apsaugo tik iki –2 laipsnių Celsijaus. Stipresnio tankumo danga gali perleisti vos 30 procentų šviesos, tačiau užtikrina apsaugą žemesnėje temperatūroje – kai šaltis siekia apie –4 laipsnius Celsijaus.

Nesvarbu, ar permatomas sluoksnis bus pakeltas virš augalų, ar tiesiog užklotas ant jų, jį būtina pritvirtinti palei kraštus, kad vėjas nenuneštų ir danga atliktų savo funkciją. Paprasčiausiai uždėjus plytą arba kitą sunkų daiktą galima audinį prispausti. Kitas būdas – iškasti nedidelę tranšėją, į ją įstatyti audinį ir užberti žemėmis. Taip pat prekyboje yra dvigubų kablių, kurie leidžia audinį tvirtinti į žemę. Kaip rodo pavadinimas, šį audinį galima tiesiog užtiesti ant augalų be papildomos atramos – jo struktūra primena siuvimo flizeliną. Polipropilenas nesugeria vandens ir išlieka lengvas net po lietaus. Visgi stipresnę šilumos izoliaciją pavyks pasiekti, jei danga bus pakelta ant lankų ir nesilies tiesiai prie augalų. Tam galima panaudoti žemus lankus, o nuėmus dangą, lankus galima palikti vėlesniam naudojimui, taip supaprastinant būsimas dengimo procedūras.

Nenaudojant plūduriuojančio dengiamojo audinio jį galima sulankstyti ir laikyti viduje arba sodo namelyje. Jo tarnavimo laikas priklauso nuo naudojimo dažnio, sandėliavimo, tvirtinimo būdo ir galimų pažeidimų – pavyzdžiui, nuo stipraus vėjo ar gyvūnų. Kaip ir metalinės pomidorų atramos, šis audinys nėra ilgaamžis, tačiau už nedidelę kainą jis gali tarnauti kelis sezonus.

Štai keletas svarbiausių priežasčių, kodėl verta naudoti tokį sluoksnį savo darže:

Ankstyvos rudens šalnos / vėlyvas pavasario šaltis

Nors galėtų pasirodyti, kad apsauga nuo šalnų iki –2 laipsnių nėra reikšminga, daugelis vėsiąjam metų laikui būdingų augalų natūraliai atsparūs šalnoms iki –5 laipsnių. Tinkamai naudojant dengiamąjį audinį, jų atsparumas gali išaugti ir iki –7 laipsnių. Jei ankstyvą pavasarį sodinate pomidorus, paprikas, cukinijas ar kitus šiltamėgius augalus, verta juos pridengti naktimis ir palaikyti, kol oras taps pastoviai šiltas.

Persodinimo streso mažinimas

Jauni daigai dažnai dar nėra pritaikyti prie stiprios saulės, šalčio ar dienos karščio. Nesvarbu, kokiu metų laiku sodinate, kelias dienas arba savaitę uždengus augalus apsauginiu sluoksniu, jie sėkmingiau įsišaknys ir persitvarkys iš šiltnamio sąlygų į natūralią aplinką.

Sausringas auginimas

Daugumą iš dirvos paimto vandens augalai praranda per lapuose esančias poras – stomatas. Šis garavimas padeda vėsinti augalą ir apsaugo audinius nuo perkaitimo. Jei lietaus trūksta, dengiamasis audinys gali sumažinti garavimą, sulaikyti drėgmę ir pakelti oro drėgnumą aplink augalus, todėl reikia rečiau laistyti.

Apsauga nuo vėjo

Nors geras vėdinimas padeda sumažinti ligų plitimą, pernelyg stiprus vėjas greitai išdžiovina dirvožemį, sukelia augalams stresą ir mažina derlingumą. Kol įrengsite nuolatinę užuovėją ar gyvatvorę, dengiamuosius audinius galima vertikaliai pritvirtinti ant vielinės tvoros ar pastatyti tarp pomidorų atramų, taip apsaugant nuo išdžiovinimo.

Apsauga nuo saulės

Pavasarį pasitaikantys karšti orai gali priversti salotas greitai peržydėti ir liautis augus. Artėjant vasarai, papildomas dangos sluoksnis virš lysvių apsaugo nuo perkaitimo, leidžia salotoms ilgiau derėti ir užtikrina nuoseklesnį derlių.

Saugumas nuo kenkėjų

Kai vabzdys nepasiekia augalo, jis negali nei maitintis, nei padėti kiaušinėlių. Lengvi dengiamieji audiniai gali būti naudojami tokiose kultūrose kaip cukinijos, nesumažindami saulės, tačiau apsaugodami nuo kenkėjų. Žinoma, kai kurie augalai, žydėdami, reikalauja apdulkinimo – jei bitės negali patekti, vaisių nesulauksite. Ten, kur kenkėjai pavojingi tik ankstyvą sezoną, dangą nuimkite prasidėjus žydėjimui. Prireikus galite padėti rankiniu būdu, naudodami nedidelį teptuką, trumpam atidengę augalus ir apdulkindami žiedus patys.

Kur įsigyti

Tokius dengiamuosius audinius ar šalnų apsaugos sluoksnius galite rasti sodo prekių parduotuvėse. Jei jų nėra, ieškokite internetinėse sodo reikmenų parduotuvėse.
Dengiamasis audinys dažniausiai parduodamas kelias dešimtis metrų ilgio ritiniais, pavyzdžiui, 6, 15 ar 30 metrų, ir dažniausiai 2 arba 4 metrų pločio. Audinį galite kirpti pagal reikalingą ilgį. Jei norite platesnės dangos, šonais galima susiūti dvi juostas.
Sluoksnio spalva yra balta, o audinys nepermatomas. Skirtingi storio variantai lemia, kiek saulės patenka pas augalus.
Plūduriuojantį dengiamąjį sluoksnį būtina pritvirtinti plytomis, kitais sunkiais daiktais ar smeigtukais. Nepatvirtintas, net ir silpno vėjo, jis gali būti nupūstas į kitą sodo dalį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *