Gladiolės, dar vadinamos kardalapiais dėl savo ilgų, smailių lapų, pavadintos lotynišku žodžiu, reiškiančiu „mažas kardas“. Tikėtina, kad ši asociacija nulėmė jų simbolinę reikšmę – stiprybę ir tvirtą charakterį. Vasarą išaugantys aukšti žiedynai būna įvairiausių spalvų. Nors tam tikru metu jos buvo laikomos nemadingomis (nepaisant to, kad dažnai naudotos muzikantų ir atlikėjų pasirodymuose), gladiolės vėl populiarėja. Ir nenuostabu – jos puikiai pagyvina saulėtas daugiamečių gėlių lysves, gražiai kontrastuoja su dekoratyvinėmis žolėmis ir kitomis žydinčiomis gėlėmis. Taip pat puikiai tinka sodinti į vazonus ir idealiai tinka skinti.
Kaip auginti gladioles
Gladioles geriausia sodinti į drėgną, bet gerai drenuotą dirvą saulėtoje vietoje. Svogūnėlius į vazonus sodinkite anksti pavasarį (išskyrus Gladiolus communis porūšį byzantinus, kurį geriausia sodinti rudenį), o į žemę – vėlyvą pavasarį. Aukštesnių veislių gladiolėms parinkite nuo vėjo apsaugotą vietą. Kas keletą metų būtina atskirti susitankinusius kupstus.
Kur sodinti gladiolių svogūnėlius
Gladiolės kilusios iš karšto ir sauso klimato zonų – Pietų Afrikos ar Viduržemio jūros regiono. Dėl to joms būtina gera drenažo sistema ir pakankamai saulės. Geriausi rezultatai pasiekiami sodinant į drėgną, bet gerai drenuotą dirvą saulėtoje vietoje.
Kada sodinti gladioles
Gladiolių svogūnėlius sodinkite pavasarį – jų iš anksto mirkyti nereikia. Į vazonus galima sodinti jau kovo mėnesį, svarbu juos laikyti nuo šalnų apsaugotoje vietoje, pavyzdžiui, šiltnamyje. Į atvirą dirvą sodinkite nuo gegužės. Vėliausiai galima sodinti liepos mėnesį – vėliau pasodintos gladiolės nespės pražysti iki pirmųjų šalnų. Jei norite ilgesnio žydėjimo laikotarpio, sodinkite svogūnėlius kas savaitę nuo kovo mėnesio – taip žydėjimas bus išdėstytas per ilgą laiką. Vazonuose pasodintas gladioles vėliau galima tiesiog įsmeigti į lysves, kai jos pradeda žydėti.
Sodinkite 15 cm gylyje į drėgną, bet gerai drenuotą dirvą. Jei dirva sunkesnė, į sodinimo duobutę įberkite saują sodo žvyro – tai pagerins drenažą.
Kaip prižiūrėti gladioles
Per augimo sezoną gladioles reikia gausiai laistyti ir pasirūpinti atramomis dar prieš pasirodant žiedynams. Žydėjimo laikotarpiu kas dvi savaites patręškite augalus pomidorų arba trąšomis iš gauromečio. Šalčiui jautrias veisles, ypač šaltose vietovėse, reikia kiekvieną rudenį iškasti ir žiemoti laikyti be šalčio poveikio. Atsparesnėms veislėms pakanka storai mulčiuoti rudenį, kad apsaugotumėte nuo šalčių. Kas kelerius metus reikia atskirti susitankėjusius kupstus.
Kaip skinti gladioles puokštėms
Jei gladioles auginate skynimui, sodinkite keletą svogūnėlių kas dvi savaites nuo gegužės iki liepos – taip užtikrinsite nuolatinį žiedų tiekimą. Žiedynus skinkite ryte, kai pradeda skleistis pirmieji žiedai, ir iškart pamerkite į vandenį. Palikite kuo daugiau lapų – jie reikalingi fotosintezei ir augalo augimui kitais metais.
Kaip dauginti gladioles
Laikui bėgant gladiolių kupstai sutankėja, augalai nusilpsta, pradeda prasčiau žydėti arba visai nežydi. Kad to išvengtumėte, kas kelerius metus rudenį atskirkite kupstus ir išsirinkite stipriausius svogūnėlius sodinimui kitą pavasarį.
Ar galima palikti gladiolių svogūnėlius žemėje?
Tradiciškai gladiolių svogūnėliai rudenį iškasami ir laikomi per žiemą viduje. Tačiau dėl klimato kaitos žiemos dabar švelnesnės, tad kai kuriais atvejais svogūnėlius galima palikti žemėje, ypač jei gyvenate pietinėje šalies dalyje. Jei norite rizikuoti, nupjaukite nudžiūvusius stiebus ir rudenį storai užmulčiuokite sodinimo vietą. Kitu atveju svogūnėlius iškaskite, išdžiovinkite ir laikykite padėkluose be šalčio poveikio per žiemą.
Kenkėjai ir ligos
Gladioles gali pažeisti sultis siurbiantys tripsai – jie palieka baltų dėmelių, o kartais pumpurai paruduoja ir nubyra. Norint sustabdyti tripsų plitimą, pašalinkite pažeistus lapus ir žiedus. Gladioles taip pat gali apnikti šliužai, amarai ir pilkasis pelėsis.

Architektūros ir statybų entuziastė, rašanti apie interjero dizainą, namų statybos procesus ir aplinkos kūrimą. Jos tekstuose gausu praktinių patarimų, kaip susikurti estetišką, patogų ir funkcionalų būstą. Domisi inžineriniais sprendimais, tvaria statyba bei „Pasidaryk pats“ projektais, kurie leidžia išreikšti kūrybiškumą ir taupyti resursus.