Kaip auginti ir prižiūrėti purpurinį dobilą (netikrąjį dobilą)

Kaip auginti ir prižiūrėti purpurinį dobilą (netikrąjį dobilą)

Purple shamrock, dar vadinamas klaidinguoju dobilu, išsiskiria tamsiai violetiniais lapais, kurie beveik primena juodą spalvą. Šie trikampiai, į drugelius panašūs lapeliai dažniausiai formuoja trijų lapų grupes ir švelniai susiskleidžia naktį ar esant debesuotam orui, tarsi būtų užsidengę skėčiu. Rytais, pasirodžius šviesai, jie vėl išsiskleidžia. Žydėjimo metu augalas puošiami smulkiais baltais, šviesiai rausvais arba alyviniais žiedais.

Purple shamrock savybės ir priežiūra

Šis augalas jaučiasi geriausiai ten, kur kasdien bent keturias valandas gauna tiesioginės šviesos. Jis puikiai tinka vietose, kur vyrauja vidutinė temperatūra ir drėgmė, o dirvožemis gerai praleidžia vandenį. Purple shamrock tinka sodinti tiek į lengvą, tiek į smėlingą dirvą, o auginant vazonuose puikiai tiks universalus, drenuojantis žemių mišinys. Verta prisiminti – visos šio augalo dalys yra nuodingos tiek žmonėms, tiek naminiams gyvūnams.

Laistymas

Auginimo laikotarpiu rekomenduojama palaistyti augalą kiekvieną kartą, kai viršutinis dirvos sluoksnis pradžiūsta. Dormancijos metu, kuri dažniausiai būna vasarą, vandens reikia mažiau – tada užtenka sudrėkinti dirvą kas 2–3 savaites, kad ji visiškai neišdžiūtų.

Temperatūra ir oro judėjimas

Purple shamrock patinka 16–24°C temperatūra, tačiau trumpam gali toleruoti ir iki 10°C vėsumą. Svarbu apsaugoti augalus nuo stipraus vėjo ar skersvėjų tiek lauke, tiek kambaryje – kondicionieriai ar šildytuvai gali pakenkti lapijai.

Apšvietimas

Šiam augalui būtinas stiprus apšvietimas – namuose puikiai tiks vieta ant palangės, pasukta į pietus. Sodo erdvėje, kurioje ypač kaitri popietės saulė, pravartu parinkti vietą pavėsyje.

Dirva ir tręšimas

Renkantis žemių mišinį, verta pirmenybę teikti purioms žemėms, kurios neužlaiko vandens – dėl per didelės drėgmės šaknys gali pradėti pūti. Augimo sezono metu papildomai maitinkite lėto veikimo arba skystomis trąšomis, laikydamiesi ant pakuotės pateiktų nurodymų. Prie mišinio galima įmaišyti komposto, kad augalams netrūktų maistinių medžiagų.

Drėgmė

Vidutinio lygio oro drėgmė yra tinkamiausia purple shamrock augalams.

Kokie augalai dar vadinami dobilais?

Be violetinio dobilo, į dobilų pavadinimą pretenduoja ir kiti oxalis genties augalai. Jie pasižymi panašiais lapais, tačiau spalva, dydis ir forma skiriasi priklausomai nuo rūšies.

Kaip dauginti purple shamrock?

Subrendusius augalus galima nesunkiai padauginti dalijant arba padalijant gumbus. Šie augalai dygsta būtent iš gumbų, o ne sėklų. Dalijant augalą, galima ne tik padauginti naujų sodinukų, bet ir užtikrinti, kad motininis augalas neperaugtų ir nepradėtų skursti.

  • Augalą dauginti dalijant patogiausia tada, kai jis aktyviai auga. Atsargiai išimkite iš vazonėlio, padalinkite gumbus ir persodinkite juos į naują žemių mišinį.
  • Gumbus patogiausia sodinti pavasarį. Juos įkaskite į derlingą, purią žemę ir palaistykite.

Kaip persodinti ir prižiūrėti vazonuose?

Vazoną rekomenduojama rinktis tokį, kuris yra tik šiek tiek didesnis už augalo šaknų gumulą, ir būtinai su drenažo skylutėmis. Keraminiai ar moliniai neglazūruoti vazonai ypač tinka, nes padeda saugiai išgaruoti pertekliniam vandeniui. Sodinant verta naudoti visų rūšių kambarinėms gėlėms skirtą, gerai vandenį praleidžiantį substratą.

Kas dvejus metus verta persodinti augalą į kiek didesnį indą. Atsargiai ištraukite augalą, pašalinkite seną žemę ir įstatykite į naują vazoną tuo pačiu gyliu, kaip ir anksčiau, nuolat palaistydami.

Kaip prižiūrėti žiemą?

Kai šie augalai auga ne savo natūraliame regione, žiemai rekomenduojama juos perkelti į vidų. Perkelkite dar prieš pasirodant šalnoms, kol naktimis temperatūra išlieka aukščiau 10°C ribos. Pasirinkite geriausiai apšviestą vietą – idealiai tiks pietų pusės palangė, tačiau venkite vietų, kuriose pučia šalti skersvėjai.

Patartina palaikyti žemesnę nei 26°C kambario temperatūrą, nes šiluma gali paskatinti augalą manyti, kad vėl vasara, ir paskubinti poilsio fazę. Laistymo įpročių nekeiskite – drėkinkite taip pat, kaip auginant lauke.

Dažniausi kenkėjai ir ligos

Purple shamrock nėra visiškai atsparus kenkėjams ir ligoms. Dažniausiai juos puola amarai, miltuotieji skydamariai ir voratinklinės erkės. Pastebėjus kenkėjus, rekomenduojama naudoti specialų insekticidinį muilą. Grybelinės ligos, pavyzdžiui, miltligė, pasireiškia balkšvomis dėmėmis ant lapų – tai signalas apie per didelę drėgmę ar prastą oro cirkuliaciją. Kad išvengtumėte ligų, laistykite tik žemę, o ne lapus, ir neauginkite augalų per arti vienas kito.

Kaip paskatinti žydėjimą?

Purple shamrock dažniausiai aktyviai auga ir žydi rudenį – pavasarį, o vasarą užmiega. Augalo žiedai mažyčiai, turi penkis žiedlapius, balti, rožiniai ar šviesiai alyviniai, kurių kvapas yra švelnus. Įdomu tai, kad žiedai užsiskleidžia kaip ir lapai – naktimis ar apniukusiomis dienomis.

Norint paskatinti žydėjimą, būtina užtikrinti pakankamą šviesos ir drėgmės kiekį, laiku tręšti. Augalas, kuriam trūksta maistinių medžiagų arba jis jaučiasi blogai, žydės mažiau arba nežydės visai. Tačiau sveikas purple shamrock reguliariai atsidėkoja žiedais kasmet.

Purple shamrock dažnos problemos

Jei purple shamrock gauna pakankamai šviesos, vandens ir tinkamai tręšiamas, jį prižiūrėti nesudėtinga. Tačiau kartais iškyla įprastų problemų, susijusių su aplinkos pokyčiais ar netinkama priežiūra.

  • Jei lapai suglemba arba vysta – dažniausiai tai rodo, kad trūksta šviesos ar vandens, o kartais tai natūrali ramybės fazė, kai pakyla temperatūra. Jei augalas nėra dormancijos fazėje, pamėginkite perkelti į šviesesnę vietą ir dažniau palaistyti, bet neleiskite žemei visiškai išdžiūti.
  • Ruduoja ar nublanksta lapai – tai ženklas, kad augalas ruošiasi natūraliam poilsiui. Tą laikotarpį mažinkite laistymą ir tręšimą, kol pasirodys nauji ūgliai, tada nupjaukite senus lapus.

Kiti svarbūs faktai apie purple shamrock

  • Geriausiai tinka vietos, kur vidurdienio saulė nesikaitina tiesiai ant augalo – tiek lauke, tiek namuose verta apsaugoti violetinį dobilą nuo kaitros.
  • Augalas pasirodo praėjus maždaug šešioms savaitėms po pasodinimo, ir nors jis nėra linkęs smarkiai plisti, per trumpą laiką gali tapti itin puošnus ir vešlus.
  • Oxalis augalai, įskaitant violetinį dobilą, dažniausiai gyvena 2–5 metus, tačiau tinkamai prižiūrimi gali džiuginti iki dešimtmečio.
  • Purple shamrock laikomas nuodingu šunims, katėms, arkliams bei gali būti toksiškas ir žmogui, jei suvartojama didelis jo kiekis.
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *