Ženšeninio fikuso bonsai auginimas ir priežiūra

Ženšeninio fikuso bonsai auginimas ir priežiūra

Ginseng fikusas – vienas iš dažniausiai pasirenkamų bonsų mėgėjų augalų dėl savo išraiškingų, virš žemės iškylančių šaknų, kurios susilieja į charakteringą, pastorintą kamieną ir plonas, į vainiką išsiskleidžiančias šakas. Šis tropinis augalas kilęs iš Pietryčių Azijos ir priklauso mulinių šeimai. Geriausiai jaučiasi neutralaus ar rūgštaus pH dirvožemyje, mėgsta didesnę drėgmę ir daug šviesos, ypač patalpų viduje, šalia lango.

Vis dėlto reikia žinoti, kad ginseng fikuso sultys yra nuodingos žmonėms ir gali sudirginti odą ar sukelti alerginę reakciją, todėl po bet kokio prisilietimo būtina nusiplauti rankas. Augalas taip pat yra pavojingas šunims ir katėms.

Ginseng fikuso bonsų priežiūra

Bonsai auginimas namuose reikalauja specialių sąlygų. Pirmiausia, šiam augalui ypač svarbu apšvietimas – jam kasdien reikia 6–8 valandų ryškios, bet išsklaidytos šviesos. Geriausia vieta yra ant palangės, kur augalas gauna pakankamai saulės spindulių. Jei neturite tokios galimybės, naudinga įsigyti papildomą šviestuvą augalams.

Šiltuoju metų laiku ginseng fikusą galima perkelti į lauką, tačiau stenkitės, kad vidurdienio saulė jo neperkaitintų – rinkitės saulėtą, bet apsaugotą vietą.

Dirvožemiui rekomenduojama naudoti mišinį, kuriame apie 60 % sudaro stambūs priedai (pvz., vulkaninis akmuo ar keramzitas), o likusią dalį – organinės medžiagos, tokios kaip pušies žievė. Dar geriau, jeigu naudosite specialų bonsams skirtą substratą su akadama, kuri palaiko dirvos drėgmę ir ilgainiui suyra, praturtindama substratą.

Laistykite, kai pajuntate, kad dirva pradeda džiūti, tačiau venkite perlaistymo – laistoma gausiai, bet leiskite vandeniui visiškai nutekėti. Per didelė drėgmė skatina grybelinių ligų atsiradimą. Vasarą ar šiltoje patalpoje augalas gali reikalauti dažnesnio laistymo.

Kai ant lapų kaupiasi dulkės, juos švelniai nuvalykite drėgna servetėle arba apipurkškite vandeniu ir tada nušluostykite. Tačiau atminkite – toks apipurškimas teikia daugiau naudos švarai nei drėkinimui.

Šis augalas jautrus šalčiui, todėl negali žiemoti lauke. Pradinė temperatūra, kai galima fikusą išnešti į lauką, turi viršyti +16°C. Blizgi lapų odelė padeda geriau toleruoti sausą orą, tačiau didelė drėgmė, pavyzdžiui, vonioje ar virtuvėje, jam bus tiesiog tobula.

Bonsai augalas vartoja mažai dirvos, tad jam reikia periodiškai papildyti maisto medžiagas. Tinka universalūs skysti trąšos, bet jas būtina praskiesti dvigubai ir tręšti kartą per mėnesį.

Ginseng fikusas kaip bonsai pasirinkimas

Šis augalas – puikus pasirinkimas pradedantiesiems bonsų augintojams. Palyginti su kitomis bonsų rūšimis, ginseng fikusas nereikalauja tiek daug dėmesio ir sudėtingos priežiūros.

Bonsų formavimo meistrai ypač vertina šio augalo oro šaknis, kurios tropinėmis sąlygomis lengvai auga iš šakų žemyn iki dirvos ir virsta masyviomis atraminėmis kolonomis. Tokios šaknys leidžia sukurti įspūdingą „šaknys virš uolos“ stilių arba masyvius, drąsius augalų siluetus.

Formuojant bonsai naudojamos specialios aluminiu ar variu dengtų vielų technikos. Šių šakų plonumas ir lankstumas palengvina formavimą. Svarbu stebėti, kad viela nesusipjaustytų į žievę. Jei formuojate storesnes šakas, gali prireikti specialių įtempimo vielų, kurios lieka ilgiau. Fikusus išskiria tai, kad jų šakos ir šaknys gali lengviau susilieti tarpusavyje, leisdamos sukurti įspūdingas formas.

Genėjimas

Genėjimas – neatskiriama bonsai meno dalis, leidžianti išlaikyti norimą augalo formą ir skatina kamieno storėjimą. Jei norite, kad kamienas būtų stambesnis, leiskite augalui ilgiau negenėtam augti. Vėliau, kai kamieną sustorinsite, patartina nugenėti šakas – dažniausiai paliekami tik du lapai, kai šakelėje išauga jau 6–8. Nugenėjus stiprias žaizdas, naudokite specialų žaizdų sandariklį, kad išvengtumėte ligų. Visada naudokite aštrius, švarius įrankius.

Dauginimas

Ginseng fikusą nesudėtinga dauginti – tai dažniausiai daroma po genėjimo. Paprasčiausias būdas – panaudoti šviežiai nupjautas šakas, jas pasodinti į drėgną substratą ir laikyti šiltoje, šviesioje vietoje, kol pradės šaknytis.

Persodinimas ir naujas vazonas

Persodinimo reikia tada, kai šaknys visiškai užpildo vazoną – taip užtikrinama geresnė šaknų sistema ir sveikesnė augalo augimo terpė. Fikusą dažniausiai pakanka persodinti kas dvejus metus, geriausia – vasarą. Persodinant reikia švelniai išimti augalą, nuimti trečdalį-penktadalį senų šaknų, bet jų per daug nenukirpti. Bonsui skirtą žemės mišinį galėsite naudoti tame pačiame ar naujame vazone.

Dažniausiai pasitaikantys kenkėjai ir ligos

Tinkamai prižiūrimas fikusas yra stiprus ir atsparesnis kenkėjams. Visgi kartais jį gali užpulti voratinklinės erkės, skydamariai, miltuotieji skydamariai ar amarai. Šiems naikinti tinka neem aliejus arba indų ploviklio ir vandens tirpalas.

Perlaistymas dažnai sukelia šaknų puvinį – grybelinę ligą. Aptikę baltų ar juodų dėmių ant lapų, nupjaukite pažeistus lapus ir apdorokite augalą fungicidu.

Dažnios problemos auginant ginseng fikusą bonsai

Šis augalas žinomas, kaip gana nereiklus, tačiau dažniausiai susiduriama su laistymo klaidomis. Per gausus arba per retas laistymas skatina lapų metimą. Siekite, kad viršutinis žemės sluoksnis būtų drėgnas, bet neužmirkęs. Jei augalas per sausas, lapai gali vysti, tačiau po laistymo paprastai vėl atsigauna.

Lapų pageltimas – natūralus procesas, tačiau jei gelsta visi ir anksti, dažniausia priežastis – perlaistymas arba šaknų puvinys.

Fikusai pradeda mesti lapus ir dėl kitų priežasčių: staiga pakeista vieta, skersvėjis, per daug saulės ar per mažai drėgmės taip pat gali neigiamai paveikti augalą.

Ginseng fikusas gali išgyventi net 50–100 metų, o kai kurios bonsų rūšys, laikoma, gyvuoja ir tūkstantį metų.

Kadangi fikusas gerai jaučiasi drėgmėje, virtuvė ar vonia su pakankamu apšvietimu – puiki vieta tokiam augalui. Nepamirškite, kad šiam augalui būtina daug natūralios šviesos.

Nors ginseng fikusas iš prigimties – lauko augalas, sukurus reikiamas sąlygas, sėkmingai auga ir namuose. Svarbiausia – užtikrinti jam pakankamai šviesos bei drėgmės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *