10 namų daiktų, kuriuos vertėtų pakeisti dabar

10 namų daiktų, kuriuos vertėtų pakeisti dabar

Galite to nepastebėti, tačiau kai kurie buities daiktai, kuriuos naudojate ilgai ir nuolat, yra praradę efektyvumą, tapę nehigieniški arba nesaugūs dėl techninės pažangos. Tokius daiktus geriau pakeisti naujais arba utilizuoti.

Nuo bakterijomis užkrėstų pjaustymo lentų iki užsikimšusių oro filtrų, susidėvėjusių čiužinių ar vandens švaistančių dušo galvučių – štai 10 kasdienėje buityje esančių daiktų, kuriuos rekomenduojama reguliariai keisti dėl efektyvumo, sveikatos ir saugos.

1. Pjaustymo lentos

Pratę skalbti ar keisti virtuvinius rankšluosčius, šluostes ir kempines, tačiau mažiau žinoma, kad pjaustymo lentos taip pat reikalauja nuolatinės priežiūros ir keitimo.

Plastikinės pjaustymo lentos gali būti plaunamos indaplovėje karštoje temperatūroje, o medinėms reikalinga papildoma priežiūra, pavyzdžiui, valymas vandenilio peroksidu.

Po valymo pjaustymo lentas būtina gerai išdžiovinti – virtuvėje suraskite šviesią, saulėtą vietą, kad lentos gerai išdžiūtų.

Pjaustant žalią mėsą arba kvapnius produktus (pavyzdžiui, svogūnus ar česnakus), naudinga lentą pamirkyti karštame vandenyje ir patrinti citrinos griežinėliu, kad neliktų kvapų.

Kada keisti: kai lenta tampa itin susidėvėjusi. Geros kokybės medinė pjaustymo lenta gali tarnauti ilgiau nei penkerius metus, tačiau plastikines lentas rekomenduojama keisti bent kas metus.

Patikrinkite gamintojo rekomendacijas, kaip dažnai keisti vandens filtrą.

2. Vandens filtrai

Vandens filtrai populiarūs dėl švaraus, filtruoto vandens namuose. Jų būna įvairių – ąsočio, ant maišytuvo, pastatomų ar po kriaukle montuojamų sistemų.

Jei filtrų reguliariai nekeisite, jie praras efektyvumą ir netgi gali tapti bakterijų šaltiniu.

Dauguma filtrų naudoja anglies filtrus, kurie pašalina teršalus, dalelių likučius ir kvapus. Anglis dažniausiai būna iš kokosų riešutų kiautų ar kitų augalinių šaltinių. Yra ir kitų filtravimo tipų, pavyzdžiui, atvirkštinio osmoso filtrai, dažniausiai naudojami specifinėms problemoms, tokioms kaip kietas vanduo, spręsti.

Kada keisti: remkitės gamintojo instrukcijomis, kaip dažnai reikia keisti vandens filtrus.

3. Buitinė technika

Nusipirkę naują buitinį prietaisą tikitės, kad jis tarnaus ilgai, tačiau visi prietaisai turi savo naudingo tarnavimo trukmę ir laikui bėgant dyla ar genda. Be to, seni prietaisai paprastai yra mažiau energiją taupantys nei nauji, todėl gali padidinti išlaidas ir kenkti aplinkai.

Pataisyti ar keisti?

Jei prietaisas sugedo ir garantija jau baigėsi, apsvarstykite, ar būtų pigiau jį taisyti, ar pirkti naują. Nors aplinkosaugos sumetimais vertėtų bandyti prietaisą pataisyti, ne visada tai būna praktiška ar ekonomiška.

Pavyzdžiui, pigią skrudintuvę verta tiesiog pakeisti nauja, bet didelio ir senstančio prietaiso kapitalinis remontas reikalauja daugiau apsvarstymo. Taisymas turėtų būti pirmas pasirinkimas, nes daugeliu atvejų remonto darbai gali būti paprastesni, nei atrodo. Tačiau jei skalbimo mašina senesnė nei šešerių metų ir patiria rimtą gedimą, paprastai reikia keisti nauja.

Įsitikinkite, kad Jūsų dūmų detektorius veikia nepriekaištingai.

4. Dūmų detektoriai

Dūmų detektoriai – tai gyvybes galintys išgelbėti prietaisai, būtini kiekvienuose namuose. Net jei nesinorėtų jų niekada panaudoti, svarbu užtikrinti, kad jie veiktų patikimai.

Jų tarnavimo laikas paprastai siekia apie 10 metų, o reguliariai (naudojantis integruotu testavimo mygtuku) juos reikia tikrinti. Yra skirtingų tipų dūmų detektorių, tačiau modeliuose su baterijomis jas kasmet būtina keisti. Daugiau informacijos rasite gamintojo instrukcijose.

Patikrinkite, kokie detektoriai privalomi pagal Jūsų regiono reikalavimus. Daug kur jau reikalaujama naudoti fotoelektrinius detektorius arba prijungtus prie elektros tinklo. Naują detektorių rinkitės atsižvelgę į šiuos reikalavimus.

Kada keisti: kas 10 metų, o baterijas – kiekvienais metais, jei jos keičiamos.

5. Garinės šluotos ir jų padas

Šios grindų valymo priemonės per pastaruosius kelerius metus tapo labai populiarios. Dažniausi pasenusių garinių šluotų gedimai – per daug drėgnos grindys, vandens pratekėjimas, silpnas garo išleidimas arba visai neveikiantis prietaisas.

Dažniausiai garinės šluotos parduodamos su tiekėjo garantija, tačiau jei gedimas įvyksta jau po jos, rasti remonto specialistą gali būti sudėtinga.

Ant garinių šluotų padų gali kauptis bakterijos ir virusai, todėl po kiekvieno naudojimo padas turėtų būti skalbiamas – būtent skalbiklis pašalina mikrobus. Jei valote didesnį plotą, padą verta pakeisti valymo metu.

Kada keisti: dauguma garinių šluotų turi 12 mėnesių garantiją, o jų naudojimo laikas – apie penkerius metus priklausomai nuo kokybės.

6. Dušo galvutės

Galbūt nesusimąstote, kad seną dušo galvutę reikėtų pakeisti. Tačiau šiuolaikinės vandens taupymo dušo galvutės leidžia ženkliai sumažinti išlaidas vandeniui ir pagelbėti aplinkai, todėl verta apie atnaujinimą pagalvoti anksčiau.

Standartinė dušo galvutė per minutę sunaudoja apie 9 litrus vandens ir tai dvigubai daugiau nei kai kurios vandens taupymo galvutės. Tačiau tinkamai pagaminta taupioji dušo galvutė gali pasiūlyti tokį pat arba net geresnį dušo potyrį nei įprasta.

Pakeitus 9 litrų per minutę galvutę į 7,5 litro galvutę per metus galima sutaupyti daugiau nei 5000 litrų vandens.

Ar laikas keisti pagalvę ar čiužinį?

7. Čiužiniai ir pagalvės

Viena svarbiausių investicijų į kokybišką miegą – patogus čiužinys ir tvarkingos pagalvės. Tyrimai rodo, kad pakeitus seną čiužinį galima reikšmingai pagerinti miego kokybę.

Vidutiniškai geros kokybės čiužinys tarnauja apie aštuonerius metus, bet tai priklauso nuo gamybos kokybės ir medžiagų. Nėra tikslios formulės, kada tiksliai reikia keisti čiužinį, tačiau jei jis tampa nepatogus, įgauna nemalonų kvapą ar įdumba per vidurį – metas keisti nauju. Ilgaamžiškumą galite prailginti jį valydami, kas kelis mėnesius apversdami, o jei čiužinys abipusis – ir apversdami.

Kada keisti: maždaug kas 8–10 metų.

8. Vaikų žaislai

Vaikų mėgstami žaislai keičiasi dėl natūralaus nusidėvėjimo ar higienos sumetimais. Svarbu, kad žaislai netaptų smulkių detalių keliamomis rizikomis (pavyzdžiui, nesukeltų užspringimo grėsmės), neturėtų aštrių briaunų ir būtų lengvai plaunami, ypač vonios žaislai, kurie gali tapti bakterijų ar pelėsio židiniu.

Daugelyje žaislų naudojamos baterijos skleidžiantiems garsus ar apšvietimui. Visos baterijų talpos turėtų būti užsuktos varžteliais arba nepasiekiamos vaikams, kad būtų išvengta nelaimių.

Ypač pavojingos mygtukinės baterijos – jas prarijus, kyla rimtas pavojus užspringti ar nudeginti vidaus organus.

9. Darbo kėdė namuose

Dirbant iš namų daug laiko praleidžiama prie darbo stalo, todėl senas ar neergonomiškas kėdes verta pakeisti – kitaip galite pakenkti nugarai ir sumažinti darbo našumą. Jei kėdės dalys nebelaiko, prastas putplastis ar kėdė tiesiog tampa nepatogi, tikėtina, atėjo laikas investuoti į naują darbo kėdę.

Kada keisti: kas 7–8 metus.

Jeigu oro filtras nebesivalo, reikia jį keisti nauju.

10. oro filtrai

Oro kondicionieriai ir kiti prietaisai padeda gerinti oro kokybę namuose, tačiau tam būtina reguliariai keisti arba valyti filtrus, kad būtų išlaikytas efektyvumas ir sumažintos eksploatavimo išlaidos.

Kai kuriuos filtrus pakanka reguliariai valyti ar skalauti, tačiau priklausomai nuo filtro tipo ir naudojimo, gali prireikti jį keisti nauju.

Namuose naudojami įvairių tipų oro filtrai: oro kondicionieriuose, šildytuvuose, oro valytuvuose, dulkių siurbliuose ir kt. Visada laikykitės gamintojo rekomendacijų, kaip dažnai reikia juos keisti ar valyti.

Kada keisti: gamintojo rekomenduojamais intervalais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *