Nepriklausomai nuo to, ar esate tiesiogiai paveiktas vandens apribojimų, vandens taupymas turėtų būti prioritetas kiekvienam Lietuvos gyventojui.
Vandens naudojimo sumažinimas sode nereiškia, kad turėsite stebėti, kaip jūsų augalai sušalę ir pagelsta; tai tiesiog reikalauja protingo vandens naudojimo.
Žinoma, taupymas sode gali pareikalauti šiek tiek papildomo darbo ir pasiruošimo, pavyzdžiui, mulčiavimo, sausrai atsparių augalų pasirinkimo ir perdirbto vandens naudojimo, tačiau tai yra investicija, kuri padės tiek planetai, tiek jūsų piniginei.
Čia pateikiami 12 ekonomiškų (ir ekologiškų!) būdų, kaip taupyti vandenį ir leisti savo sodui klestėti.
Būdai taupyti vandenį ir išlaikyti sodą gyvą
1. Naudokite perdirbtą arba pilką vandenį
Šviežio vandens naudojimo sumažinimas namuose ne tik padeda išsaugoti svarbius bendruomenės vandens išteklius, bet ir gali sumažinti namų vandens sąskaitas. Specialios žarnos gali būti prijungtos prie skalbimo mašinų ir kitų išleidimo vamzdžių, kad būtų nukreiptas pilkas vanduo į jūsų žolę, sodus ir daržoves. Prieš naudodami pilką vandenį savo sode, patikrinkite, kokius ploviklius naudojate, nes kai kurie chemikalai gali būti kenksmingi augalams.
2. Nenaudokite vandens, kai galima pasinaudoti kitu įrankiu
Naudokite grėblį, šluotą arba lauko pūstuvą, kad išvalytumėte takus ir automobilių stovėjimo aikšteles, o ne žarną, jei ieškote būdo, kaip sutaupyti vandens.
Panašiai, jei automobilis atrodo šiek tiek dulkėtas stovėdamas kieme, atsispirkite pagundai paimti žarną. Rinkoje yra vandens neturinčių automobilių valymo produktų, kurie gali padėti jums sutaupyti vandens ir išlaikyti automobilį blizgantį švarų.
3. Įsitikinkite, kad čiaupai, priedai ir žarnos nesandarūs
Vienas nutekantis čiaupas per mėnesį gali iššvaistyti daugiau nei 2000 litrų vandens. Patikrinkite savo namus dėl nuotėkio, uždarydami visus čiaupus ir prietaisus, kurie naudoja vandenį, tada perskaitykite vandens skaitiklį. Palaukite 4 valandas ir vėl perskaitykite.
Jei skaitiklis pasikeitė, kažkas nuteka. Naudokite geros kokybės žarnos priedus – tokius kaip purkštukai ar trigeriniai purkštuvai – kurie nesandarus ir nesugaišta vandens.
4. Laistykite žolę tik tada, kai jos reikia
Jei jūsų žolė atsistato po to, kai ant jos užlipate, ji nereikalauja laistymo. Kai laistote, geriau kartais gerai pamirkyti, nei dažnai šiek tiek laistyti.
Rūpindamiesi savo žole, laistydami ją kruopščiai, skatinama gilesnių šaknų augimas, suteikiantis jums stipresnę, labiau sausrai atsparią žolę.
5. Laistykite tinkamu laiku
Laistydami sodą ankstyvą rytą arba vakare sumažinsite vandens praradimą dėl garavimo.
Nelaistykite, jei per daug vėjuota.
6. Pasirinkite tinkamus augalus
Australijos vietiniai augalai ir kiti vandens taupymo veislės pritraukia laukinę gamtą ir reikalauja mažiau priežiūros bei laistymo.
7. Lietus yra geriausias vandens taupymo būdas sode
Jums nereikia laistyti, kai lietus atlieka darbą už jus, tad pasinaudokite tuo ir būtinai sustabdykite laistymo sistemas.
8. Mulčiavimas yra raktas išlaikyti drėgmę
Be to, kad sumažina garavimą ir vandens nubėgimą, geros kokybės mulčas taip pat suteikia maistinių medžiagų augalams ir riboja piktžolių augimą.
9. Leiskite žolei augti šiek tiek ilgiau
Kai vandens trūksta, Steve Burt iš My Home Turf rekomenduoja leisti žolei augti šiek tiek ilgiau nei įprasta.
Laikykite žoliapjovės pjovimo aukštį kuo didesnį, kad žolė išlaikytų kuo daugiau drėgmės.
10. Įsigykite vandens taupymo purkštuką
Per pirmo lygio vandens apribojimus sodininkai gali laistyti tik prieš 10 val. ir po 16 val., o visos žarnos turi būti aprūpintos trigeriu arba vandens taupymo priedu.
Lengvas būdas sutaupyti laiko ir tuo pačiu išsaugoti vandenį yra naudoti čiaupo laikmatį. Nustatę jį tam tikram laikui, galite jį palikti be priežiūros, ir jis automatiškai išsijungs, tad galėsite tęsti savo dieną, nesijaudindami dėl perlaistymo.
11. Nenaudokite žolės
Iš tiesų. Sumažinus pėsčiųjų srautą, jūsų žolė gali geriau išgyventi sausros metu.
Svoriai nuo pėsčiųjų srauto sutankina dirvožemį, todėl žolės šaknims sunkiau pasiekti drėgną dirvą.
12. Naudokite drėgmės išlaikymo priemonę
Drėgmės išlaikymo agentai yra slapta ginklu, sako Steve. Jie lengvai prisijungia prie jūsų žarnos ir gali padengti plotą iki 150 kvadratinių metrų. Sausros metu naudokite drėgmės išlaikymo agentą kas 4–5 savaites, kad pailgintumėte laistymą.

Architektūros ir statybų entuziastė, rašanti apie interjero dizainą, namų statybos procesus ir aplinkos kūrimą. Jos tekstuose gausu praktinių patarimų, kaip susikurti estetišką, patogų ir funkcionalų būstą. Domisi inžineriniais sprendimais, tvaria statyba bei „Pasidaryk pats“ projektais, kurie leidžia išreikšti kūrybiškumą ir taupyti resursus.