Ciklamenas (Cyclamen persicum) yra nedidelis žydintis augalas su švelnaus kvapo, mažomis gėlėmis, iškilusiomis virš lapijos ant ilgų stiebų. Tai gumbinis daugiametis augalas, kuris vasaros ramybės laikotarpiu nunyksta iki storų šaknų (gumbų), o rudenį greitai atželia. Gėlės gali būti rausvos, violetinės, raudonos ir baltos spalvos.
Jo širdies formos lapai yra vidutiniškai žali, dažnai su sidabriniu marmuravimu. Ciklamenas dažniausiai auginamas kaip kambarinis augalas ir yra ypač populiarus žiemos švenčių laikotarpiu, kai jo žydintys egzemplioriai pasirodo sodininkystės centruose bei prekybos vietose. Sėklas galima sėti vasaros pabaigoje, kad žiedai pasirodytų kitų metų žiemą (maždaug po 18 mėnesių). Ciklamenas yra nuodingas tiek žmonėms, tiek gyvūnams.
Bendra informacija apie ciklameną
- Pavadinimas: ciklamenas, floristiniai ciklamenai, persiški ciklamenai, persinė našlaitė
- Botaninis pavadinimas: Cyclamen persicum
- Šeima: primulinių (Primulaceae)
- Augalų tipas: daugiametis
- Dydis: užauga iki 15–23 cm aukščio ir pločio
- Saulės poveikis: dalinis apšvietimas
- Dirvožemis: purus, drėgnas, gerai drenuotas
- Dirvožemio pH: rūgštinis
- Žydėjimo laikotarpis: ruduo, žiema, pavasaris
- Žiedų spalvos: rožinė, balta, raudona, violetinė
- Atsparumo zonos: 9–11
- Kilmės regionas: Viduržemio jūros regionas
- Toksinis poveikis: nuodingas žmonėms ir gyvūnams
Ciklameno priežiūra
Lauke auginamam ciklamenui reikalingas gerai drenuojamas dirvožemis ir šviesi, netiesioginė saulės šviesa. Tačiau Cyclamen persicum dažniausiai auginamas kaip kambarinis augalas, nes yra veisiamas tam pritaikytoms veislėms. Yra ir kitų ciklameno rūšių, tokių kaip C. hederifolium, kurios dažniau auginamos lauke.
Floristiniai ciklamenai dažniausiai auginami vazonuose patalpose. Vasarą jie būna ramybės būsenoje, tačiau tinkamai prižiūrimi vėl sužaliuoja ir pražysta rudenį. Tikslus ramybės laikotarpis priklauso nuo augimo sąlygų. Jei temperatūra aukšta, augalas greičiau nunyksta į ramybės būseną, bet jei patalpa yra vėsi, jis gali nevisiškai prarasti lapus ir tik laikinai nustoti žydėti.
Šviesa
Žiemą, kai ciklamenas aktyviai auga, jam reikalinga ryški, bet netiesioginė šviesa. Vasarą, kai augalas miega, geriausia jį laikyti vėsioje, tamsesnėje vietoje, kur užtikrinta gera oro cirkuliacija.
Dirvožemis
Ciklamenai geriausiai auga organiškai turtingame, gerai drenuojamame ir šiek tiek rūgščiame dirvožemyje. Vazoninėms gėlėms galima naudoti įprastą substratą, papildytą sfagninėmis durpėmis, kad padidėtų rūgštingumas.
Laistymas
Kai augalas aktyviai auga ir turi lapus, jį reikia laistyti tada, kai dirvožemis apie 2–3 cm gylyje tampa sausas. Reikia vengti vandens patekimo ant lapų ar augalo pagrindo, nes tai gali sukelti puvimą. Ramybės būsenoje laistymas turėtų būti itin retas – tik tiek, kad dirvožemis visiškai neišdžiūtų.
Laistymo padėklo metodas
Vienas iš dažniausių būdų laistyti ciklamenus – pastatyti vazoną ant padėklo su vandeniu, kad šaknys pačios sugertų reikiamą drėgmę.
Temperatūra ir drėgmė
Ciklamenai netoleruoja didelio karščio, skersvėjų ar sauso oro. Jiems idealiausia temperatūra naktį yra 5–10 °C, o dieną – 15–21 °C. Žiemą labai svarbi aukšta drėgmė. Norint ją padidinti, augalą galima laikyti ant padėklo su vandeniu ir akmenukais, tačiau būtina užtikrinti, kad vazono dugnas nesiliestų su vandeniu, nes tai gali sukelti šaknų puvimą.
Jei ciklamenas vasarą buvo laikomas lauke, jį reikėtų pernešti į patalpą dar prieš atvėstant orams. Geriausia tai padaryti tada, kai lauke dar pakankamai šilta ir galima laikyti pravirus langus.
Tręšimas
Kai ciklamenas yra pilnai sužaliavęs, jį kas kelias savaites galima tręšti praskiesta skysta trąša, kurioje mažai azoto. Ramybės būsenoje augalo tręšti nereikia.
Ciklamenų rūšys
Yra daugybė ciklamenų veislių, kurios ilgai žydi, todėl galima pasirinkti augalą su norimos spalvos žiedais. Populiarios veislės:
- Sierra serija – dideli, 5–7 cm pločio žiedai baltos, rožinės, lašišinės, raudonos, alyvinės ir violetinės spalvos.
- ‘Scentsation’ – šios veislės žiedai stipriai kvepia ir būna rausvų bei raudonų atspalvių.
- ‘Victoria’ – gofruoti balti žiedai su raudonais akcentais.
Genėjimas
Ciklameno genėjimas daugiausia susijęs su nudžiūvusių, pageltusių lapų ir nužydėjusių žiedų pašalinimu. Tai gali padėti prailginti žydėjimo laikotarpį.
Ciklameno dauginimas
Ciklameno dauginimas yra sudėtingas, nes stiebo auginiai lengvai neįsišaknija, o daugelis kultūrinių veislių yra hibridai, kurie nesubrandina derlingų sėklų. Geriausias dauginimo būdas yra gumbų dalijimas, tačiau tai reikia daryti itin atsargiai, nes padalinus gumbus jie gali pradėti pūti.
Dauginimo būdas
- Pasirinkimas – vasaros ramybės laikotarpiu augalas ištraukiamas iš vazono ir pašalinami stiebai.
- Gumbų tikrinimas – jei gumbas turi ataugas, jas galima atsargiai atskirti. Jei ataugų nėra, reikia rasti augimo akis ir gumbą atsargiai padalyti taip, kad kiekviena dalis turėtų bent vieną augimo akį.
- Sodinimas – iškart persodinti į gerai drenuojamą, durpių pagrindu paruoštą substratą. Gumbų viršus turėtų vos kyšoti iš žemės.
- Priežiūra – po pasodinimo substratą sudrėkinti, tačiau laikyti sausokame, pavėsingame kampe. Rudenį augalus perkelti į šviesesnę vietą ir pradėti reguliariai laistyti, kad paskatintų augimą.
Ciklameno sodinimas ir persodinimas
Pirmą kartą sodinant ciklameną, reikia pasirinkti vazoną, kuriame aplink gumbą liktų apie 2,5 cm tarpas. Gumbą įterpkite į substratą taip, kad jo viršus šiek tiek kyšotų iš žemės. Persodinant ciklameną, laikykitės šių žingsnių:
- Užpildykite naują vazoną šviežiu substratu iki pusės.
- Atsargiai ištraukite gumbą iš seno vazono, nuvalykite seną žemę, bet jo neplaukite.
- Įdėkite gumbą į naują vazoną taip, kad jo viršus būtų maždaug 5 cm nuo vazono krašto. Užberkite žemėmis.
- Vazoną pastatykite į pavėsingą, sausą vietą likusiai vasarai.
- Pradėkite laistyti rugsėjo mėnesį – turėtų pasirodyti nauji daigai.
Ciklamenas turėtų būti persodinamas kas dvejus metus, geriausia vasaros ramybės laikotarpiu, naudojant šviežią substratą ir šiek tiek didesnį vazoną.
Dažniausios ciklamenų problemos: kenkėjai ir ligos
Ciklamenai gali būti jautrūs įvairiems kenkėjams ir ligoms, dažniausiai dėl perlaistymo, kuris augalą padaro pažeidžiamą.
Ciklameninės erkės
Šios erkės kaupiasi tarp lapų ir stiebų, dėl jų lapai gali pradėti riestis. Taip pat reikia stebėti amarus, kurie gali pažeisti naujus augalus ir stiebus.
Geltonuojantys lapai
Botrytis – tai pilkas pūkuotas grybelis, atsirandantis dėl pernelyg drėgnos žemės. Lapai tampa geltoni su rudomis dėmėmis. Pažeistus lapus reikėtų pašalinti, kad pagerėtų oro cirkuliacija. Jei visi lapai stipriai pažeisti, augalą geriau išmesti.
Susvyrę ar nukarę lapai
Jei lapai ar žiedai pradeda vysti ir svyra, tai dažnai rodo perlaistymą. Reikia užtikrinti, kad vazonas turėtų gerą drenažą ir laistyti tik tada, kai dirvos paviršius sausas bent 2,5 cm gylyje. Susvyrimas taip pat gali pasireikšti, jei augalui per šalta arba jis yra skersvėjyje.
Kenkėjai, kuriuos reikėtų stebėti
Be erkių ir amarų, ciklamenai yra jautrūs vynvabaliams, nematodams ir vikšrams.
Kaip paskatinti ciklameną žydėti
Kai kurie ciklamenai gali žydėti iki aštuonių savaičių, tačiau įprastas laikotarpis – apie penkias ar šešias savaites. Daugelis žmonių po žydėjimo išmeta augalą, tačiau tinkamai prižiūrint jis gali žydėti daugelį metų.
Kad paskatintumėte pakartotinį žydėjimą, augimo periodu pašalinkite nuvytusias žiedų stiebų dalis ir pageltusius lapus. Kai žydėjimas pradeda lėtėti, leiskite augalui išdžiūti maždaug du ar tris mėnesius – šiuo metu jis pereina į ramybės būseną. Per didelis laistymas šiuo laikotarpiu gali sukelti gumbo puvimą. Galima kartais lengvai palaistyti, bet svarbu, kad žemė išliktų beveik sausa. Norint pastebėti naujus pumpurus, gali prireikti šiek tiek praskleisti lapus.
Sezoninė ciklameno priežiūra
Ciklamenai aktyviausiai auga žiemą, todėl kiekvienu metų laiku jiems reikalinga specifinė priežiūra.
Žiemos priežiūra
Žiemą ciklamenai aktyviai auga ir žydi. Tuo metu juos reikia laikyti šviesioje vietoje, bet be tiesioginių saulės spindulių.
Laistymas šiame etape yra itin svarbus – ciklameno šaknys jautrios drėgmei, todėl jos lengvai gali pradėti pūti. Geriausia laistyti tik tada, kai lapai pradeda šiek tiek vysti, o dirva yra sausa palietus.
Pavasario priežiūra
Pavasarį ciklamenai baigia žydėti ir natūraliai pereina į pusiau ramybės būseną. Šiuo metu juos reikėtų perkelti į vėsią, pavėsingą vietą, visiškai nustoti laistyti ir leisti žemei išdžiūti. Per šį laikotarpį neverta laistyti net nedideliais kiekiais, nes šaknys gali pradėti pūti.
Pavasario–vasaros priežiūra
Po to, kai ciklamenai nustojami laistyti, jų lapai pagelsta, išdžiūsta ir nukrinta. Augalas turėtų išlikti ramybės būsenoje iki vasaros pabaigos. Šiuo metu jį galima perkelti į lauką, jei jis bus apsaugotas nuo tiesioginių saulės spindulių ir lietaus.
Vasaros–rudens priežiūra
Kai vasara baigiasi ir prasideda ruduo, ciklameną galima perkelti į šviesią vietą ir pradėti atsargiai laistyti. Kai tik pradeda augti nauji žali lapai, laistymą galima po truputį didinti.