Elektros gaisrai yra vieni iš dažniausių namų gaisrų priežasčių. Tai nelaiminga pasikartojanti tendencija. Pagal kai kuriuos statistinius duomenis, elektros gedimai sukelia 40% namų gaisrų kitose šalyse.
Senos laidų ar rozetės ir perkrautos elektros lentutės bei lizdai yra dvi pagrindinės elektros gaisrų priežastys. Be to, sugedę prietaisai ir netinkamas elektros įrangos naudojimas yra dar du elektros pavojai.
Kiekvienam reikia suvokti elektros problemų keliamus pavojus ir elektros gaisro rimtumą. Prevencija ir reguliarus palaikymas yra geriausi būdai užtikrinti, kad jūsų namas visuomet būtų saugus.
Elektros gaisrai: kas juos sukelia?
Elektros gaisrus jūsų namuose gali sukelti kelios priežastys. Peržiūrėkite mūsų sąrašą.
Pasenusios ar netinkamos laidų sistemos
Namo laidų būklė gali padėti nustatyti, ar jis yra saugus, ar turi paslėptus gaisro pavojus. Senesni namai nebuvo skirti dabartinio visuomenės elektrinio krūvio apkrovai, todėl pasenusios laidų sistemos yra reikšminga elektros gaisrų priežastis. Atsižvelkite, kiek prietaisų dabar kasdien naudojama, lyginant su 1990-aisiais ar net 1960-aisiais.
Seni laidai, kurie nėra tinkamai izoliuoti ar yra susidėvėję, yra labiau linkę sukelti gaisrą. Izoliacija ir kiti susiję elementai nepavyks, atidengdami laidus pavojaus akivaizdoje. Mirksinčios lempos ir dažnai išsijungianti grandinių apsaugos sistema arba išdegusios saugikliai yra du klasikiniai blogos laidų būklės požymiai. Degėsiais, apdegusiais ar spalvą pakeitusiais rozetės ir elektros laidai rodo problemą su laidų sistema.
Jei savo namuose jaučiate degėsių kvapą, tikriausiai ne toli ir iki elektros gaisro. Galimybė tiesiogiai užsidegti degiosioms medžiagoms egzistuoja.
Perkrauti elektros skydeliai ir netvarkingi ilgikliai
Ilgikliai, kuriuos nuolat mindo, ir tie, kurių prie kištuko yra atviros laidų vietos, tampa nesaugūs naudoti. Vienas iš geriausių būdų išvengti elektros gaisrų yra nenaudoti pažeistų elektros laidų.
Prijungimo adapteriai ir elektros skydeliai, klojami vienas ant kito, yra didelė klaida. Sistema, nesukurta daugeliui prietaisų, gali greitai būti perkrauta.
Šviestuvai
Pavyzdžiui, lemputė gali sukelti daug problemų. Jei naudojate lemputę, kuri sunaudoja daugiau energijos, nei yra skirta, ji gali perkaisti ir sukelti elektros gaisrą.
Senos šviesos jungtys, dėl daužymų ir susilpnėjusio laidumo, taip pat gali sukelti problemų.
Sugedusios rozetės
Prastos būklės arba labai senos rozetės taip pat gali būti reikšminga problema. Dėl dažnai jungiamų ir atjungiamos prietaisų ar įkroviklių, nusidėvėję ir blogai įžeminti lizdai kelia didelį pavojų.
Tuo tarpu, pažeistas laidas gali lengvai plyšti ir sukelti gaisrą. Kadangi viena erdvė gali sutelkti daug elektros energijos, rozetės turi būti reguliariai tikrinamos ir pakeistos, jei jos yra pažeistos.
Ką daryti, kai turite elektros gaisrą?
Elektros gaisrai priskiriami E klasės gaisrams ir jų negalima gesinti vandeniu. Reikia naudoti sausųjų cheminių medžiagų gesintuvą su balta juosta ir išjungti elektros tiekimą arba atjungti probleminį elektros skydelį, jei tokį turite.
Kepimo soda
Daugelis svetainių rekomenduoja naudoti kepimo sodą, bet nė vienas iš jų nepaaiškina, kodėl tai gera idėja. Galbūt jūsų spintoje yra kepimo sodos arba bikarbonato sodos, bet užbarstyti ją ant elektros gaisro tikriausiai neveiks.
Tai yra dalis miltelių gesintuvų, bet jie gali ją paskleisti taip, kad veiksmingai užgniaužtų liepsnas.
Išjunkite elektros energiją
Elektros energijos išjungimas yra geriausias variantas. Jei įmanoma, tai turėtumėte padaryti šaltinyje, tačiau jei tai neįmanoma, tai turėtumėte padaryti apsaugoje. Kai gaisras nebeturi elektros įtakos, galite naudoti gaisro antklodę.
Negalima naudoti vandens elektros gaisrui gesinti, nes vanduo perneša elektrą, ir galite patirti elektros smūgį. Jei elektros tiekimas išjungtas, nebėra elektros srovės, ir pavojus praėjo. Tai ne elektros gedimas, o gaisras, kurį reikia gesinti.
Neįjunkite nieko, kol gaisras nebus užgesintas. Pirmiausia, jums reikės pasikviesti avarinį elektriką problemos sprendimui.
Kaip galima išvengti elektros gaisrų?
Kaip sako sena patarlė, prevencija visada geriau nei gydymas. Niekada nenaudokite nusidėvėjusių ilgiklių, kad sumažintumėte elektros gaisro riziką. Apsvarstykite galimybę pakeisti bet kokias rozetes ar šviesos jungiklius, kurie yra daugiau nei 20 metų senumo.
Jei jūsų namų laidų sistema pradeda rodyti nusidėvėjimo požymius, turėtumėte apsvarstyti namo perlaidavimą savo šeimos saugai užtikrinti. Neignoruokite įspėjamųjų ženklų, tokių kaip mirksinčios lempos ar nuolat išsijungiančios grandinės apsaugos sistemos.
Štai keli dalykai, kuriuos reikėtų stebėti:
- Elektros svyravimai
- Degėsienių kvapai
- Laidos rozetės
- Perkrovos jungikliai, kurie dažnai išsijungia, arba nuolat degančios saugiklius
Išvada
Apibendrinant, būtina nuolat stebėti savo namų elektros sistemas. Patikrinkite, ar visos jūsų elektros rozetės, lemputės ir prietaisai yra modernūs. Venkite perkrauti elektros tinklus ir naudoti per daug prietaisų vienu metu.
Jei turite abejonių dėl namo elektros saugumo, kreipkitės į kvalifikuotą elektrikas, kad atliktų išsamią patikrą.

Praktiškas, išradingas ir kruopštus vyras, kuris mėgsta viską pasidaryti pats. Nuo vaikystės domėjosi, kaip veikia įvairūs daiktai, o vėliau tai pavirto į aistrą statybai, interjerui ir inžinerijai. Po daugelio metų darbo statybų sektoriuje, jis nusprendė savo žiniomis pasidalinti su kitais – taip gimė jo tinklaraštis, kuriame aptaria viską: nuo grindų dangos pasirinkimo iki sodo tvarkymo patarimų.