Kaip ir kada sėti agurkus

Kaip ir kada sėti agurkus

Skiriamos dvi agurkų rūšys – lauke auginami agurkai ir salotiniai agurkai, kurie auginami išskirtinai šiltnamiuose. Šiame straipsnyje paaiškinama, į ką būtina atkreipti dėmesį auginant salotinius agurkus.

Salotiniai agurkai: pagrindinės savybės

Salotiniai agurkai pasižymi plona, lygaus paviršiaus odele ir minkštais sėklalizdžiais. Šiuolaikinės jų veislės sudaro tik moteriškus augalus. Jie buvo specialiai išvesti šiltnamių ar lauko sąlygomis, jiems nereikalingas apdulkinimas vaisiams formuotis. Šios vadinamosios beapdulkinės veislės dažniausiai turi tik kelias švelnias sėklas. Kai kurios veislės yra visiškai neturinčios kartumo ir atsparios miltligei. Be beapdulkininkių agurkų, egzistuoja ir mišrios žydėjimo veislės, kurios vaisiams formuotis naudoja ir vyriškas žiedų formas.

Daigai ir jų pranašumai

Be sėklų, sodininkystės parduotuvėse galima įsigyti ir skiepytų agurkų daigų. Kaip poskiepiai dažnai naudojami moliūgų daigai. Tokie daigai pasižymi stipria šaknų sistema, kuri atspari grybelinėms ligoms ir užtikrina patikimesnį agurkų aprūpinimą vandeniu bei maistinėmis medžiagomis.

Sėja: svarbiausi dalykai

Šiltnamyje rekomenduojama auginti beapdulkininkes veisles, kurioms nereikalingas apdulkinimas. Sėja vykdoma kovo arba balandžio mėnesiais, kai aplinkos temperatūra yra ne mažesnė nei 20 °C – geriausia šildomame šiltnamyje. Kai daigai pasiekia apie 25 cm aukštį, juos galima perkelti į nuolatinę vietą, paliekant bent 60 cm tarpelius tarp augalų, taip pat pasirūpinant atramomis. Šiltnamyje tinka dalinai pavėsinga vieta, o lauke – saulėta. Reguliarus laistymas ir tręšimas yra būtini. Derlius pradedamas rinkti praėjus maždaug dviem savaitėms nuo žydėjimo pradžios.

Kaip teisingai sėti agurkus

Salotinius agurkus galima sėti šildomame šiltnamyje nuo kovo vidurio. Lauko sąlygoms skirtus agurkus taip pat rekomenduojama pirmiausia daiginti šiltnamyje, ant palangės arba šaltlysvėje – bet tik ne anksčiau kaip balandžio viduryje, kad daigai nespėtų per daug išaugti iki perkėlimo į lysvę. Į kiekvieną vazonėlį sėjamos dvi ar trys sėklos ir užberiamos žemės sluoksniu, kuris būtų maždaug piršto storio. Vazonėliai turėtų būti tik iki pusės užpildyti sėklų žeme. Kad daigai greitai sudygtų, būtina palaikyti bent 20 °C temperatūrą ir užtikrinti tolygų drėgnumą. Kai stipriausio daigo lapai aiškiai išsikiša virš vazonėlio krašto, silpnesnius daigus reikia pašalinti ir pripilti daugiau žemės. Tai paskatina agurkų daigą formuoti papildomas šakneles stiebo pagrinde ir užauginti tvirtesnę šaknų sistemą.

Salotinių agurkų auginimo reikalavimai

Kai jauni agurkų daigai pasiekia maždaug 25 cm aukštį, jie persodinami į nuolatinę vietą šiltnamyje, paliekant tarp jų ne mažesnį kaip 60 cm atstumą. Salotiniai agurkai toje pačioje vietoje turėtų būti sodinami tik kas ketverius metus. Norint išvengti žemės keitimo, patartina agurkus auginti dideliuose vazonuose arba tiesiogiai substrato maišuose šiltnamyje. Po sezono žemę galima kompostuoti arba paskleisti po daržą. Jeigu daigai sodinami tiesiai į šiltnamio ar daržo lysvę, ją reikėtų iš anksto papildyti kompostu ir gerai perpuvusiu karvių mėšlu. Nors dažnai rekomenduojama sodinti ant žemės kalnelių, tai nėra būtina. Tačiau po sodinimo verta aplink stiebo pagrindą supilti šiek tiek žemės, kad augalas galėtų formuoti daugiau papildomų šaknų.

Šiltnamio atramos ir formavimas

Šiltnamyje prie stogo konstrukcijos pritvirtintos virvės veikia kaip atramos agurkų stiebams. Jos spiralės forma apsukamos aplink stiebus, o augant augalui – toliau vyniojamos. Pasiekus stogą, viršūnė nupjaunama. Visi šoniniai ūgliai turi būti pašalinami vos tik pasirodo pirmasis žiedas, kitaip šiltnamyje greitai įsivyraus netvarka. Šoniniai ūgliai šalinami iki maždaug 60 cm aukščio, kad agurkai nesiektų žemės paviršiaus.

Lauko sąlygomis auginamų agurkų priežiūra

Lauke agurkų daigai į paruoštą lysvę sodinami nuo gegužės 15 d., taip pat paliekant 60 cm tarpus tarp jų. Lauko sąlygomis puikiai pasiteisina vertikaliai pastatytas plieninis tinklas kaip atrama. Agurkus galima sėti tiesiai į lysvę, tačiau tokiu atveju derlius bus gerokai vėlesnis – tik vasaros pabaigoje.

Apšvietimas ir vietos parinkimas

Auginant šiltnamyje svarbu, kad vieta nebūtų pernelyg saulėta. Tam galima naudoti pavėsinimo tinklus arba šalia pasodinti kitus augalus, pavyzdžiui, pomidorus, kurie suteiks natūralų pavėsį. Lauke auginami salotiniai agurkai, priešingai, reikalauja šiltos, saulėtos ir nuo vėjo apsaugotos vietos.

Priežiūra ir derliaus nuėmimas

Jeigu agurkų augalai kenčia nuo sausros, vaisiai greitai įgauna kartumo. Šiltnamyje laistyti reikėtų tik pašildytu vandeniu, pavyzdžiui, iš lietaus vandens talpos. Mulčio sluoksnis iš organinių medžiagų, pavyzdžiui, nupjautos žolės, padeda sumažinti drėgmės garavimą ir neleidžia dirvai pernelyg greitai išdžiūti. Kai augaluose pradeda formuotis vaisiai, kas dvi savaites galima tręšti skystomis trąšomis. Augimo sezono metu, ypač karštomis dienomis, verta padidinti drėgmę purškiant vandenį ant dirvos. Idealus oro drėgnumas turėtų siekti apie 60 procentų – jeigu jis sumažėja, augalai gali pradėti šalinti nesubrendusį derlių.

Ką reikėtų žinoti apie kenkėjus ir ligas

Auginant agurkus lauke, būtina saugotis sraigių – jos ypač mėgsta jaunus agurkų daigus. Šiltnamyje galima susidurti su baltasparniais ir voratinklinėmis erkėmis. Vasaros pabaigoje agurkai neretai pažeidžiami miltlige. Norint jos išvengti, augalus kartais galima apdulkinti aplinkai nekenksmingu drėkinamuoju siera, taip pat svarbu užtikrinti pakankamą oro cirkuliaciją šiltnamyje. Laistant reikėtų stengtis, kad lapai išliktų kuo sausesni.

Kada ir kaip nuimti derlių

Pirmasis salotinių agurkų derlius pasirodo praėjus maždaug dviem savaitėms nuo žydėjimo – arba net gegužės pabaigoje, jei agurkai buvo anksti pasėti ir auginti šiltnamyje. Lauke agurkus galima pradėti skinti tik liepos viduryje, jei daigai buvo iš anksto išauginti. Skaniausi agurkai yra tada, kai dar nepasiekia tipinio prekybos centrų agurkų dydžio. Jeigu agurkai pradeda gelsti, tai ženklas, kad jie jau pernokę. Tokius vaisius būtina pašalinti nedelsiant, kad augalas be reikalo neeikvotų energijos. Idealiu atveju šviežius agurkus galima skinti du kartus per savaitę iki pat rugsėjo pabaigos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *