Auginant česnakus namuose, galima mėgautis ne tik šviežiais svogūnėliais, bet ir jų teikiama nauda sveikatai. Laimei, česnakų auginimas laikomas gana paprastu net pradedantiesiems. Norint gauti skaniausius česnakus, svarbu žinoti pagrindinius jų augimo etapus ir kiek laiko užtrunka užauginti kokybišką derlių.
Česnakų rūšys ir kaip išsirinkti tinkamiausią
Česnakų svogūnėliai dažniausiai susideda iš 6-15 skiltelių, kurios veikia kaip sėklos naujam augalui išauginti. Tačiau ne kiekviena skiltelė gali išsivystyti į visavertį svogūnėlį, jei nėra užtikrintos tinkamos sąlygos – šviesa, temperatūra ir maistinės medžiagos.
Todėl prieš pradedant auginti česnakus, svarbu pasirinkti tinkamą jų rūšį, kuri atitiktų klimatines sąlygas ir asmeninius poreikius. Dažniausiai namuose auginami dviejų pagrindinių rūšių česnakai: minkštakotis ir kietakotis.
Minkštakotis česnakas
Minkštakotis česnakas auga ir subręsta greičiau nei kietakotis. Jis puikiai prisitaiko prie švelnesnio klimato ir duoda gausesnį derlių. Dėl lankstaus stiebo šią rūšį galima lengvai supinti į pynes. Geriausias laikas sodinti minkštakotį česnaką – ankstyvas ruduo. Taip augalas spėja įsitvirtinti prieš atšilus orams.
Kietakotis česnakas
Kietakotis česnakas geriau auga vėsesniame klimate ir išaugina didesnes skilteles. Jis turi kietą centrinį stiebą, vadinamą žiedkočiu, kurio minkštakotis česnakas neturi. Šios rūšies česnakai subręsta ilgiau, tačiau jie yra atsparūs šalčiui ir duoda kokybiškesnį derlių. Optimaliausia kietakotį česnaką sodinti vėlyvą rudenį, kad jis galėtų peržiemoti ir subręstų pavasarį arba vasaros pradžioje.
Nepaisant auginamos rūšies, česnakų augimo ciklas apima kelis etapus – dygimą, žaliojo česnako formavimąsi, žiedkočių atsiradimą, jaunus svogūnėlius, subrendusius svogūnėlius ir žydėjimo etapą.
Kiek laiko užtrunka užauginti česnakus?
Nuo pasodinimo iki derliaus nuėmimo česnakai bręsta maždaug 8-10 mėnesių. Tikslus laikas priklauso nuo rūšies ir klimato. Paprastai česnakai sodinami rudenį, kol dirva dar nėra įšalusi – tokiu būdu augalai per žiemą išleidžia šaknis ir pavasarį toliau auga. Šiltesniuose regionuose česnakus galima sodinti ankstyvą pavasarį, o derlių imti vasaros pabaigoje. Tinkamas laistymas ir tręšimas taip pat turi įtakos česnakų augimo trukmei.
6 česnakų augimo etapai
Auginti česnakus iš skiltelių nėra sudėtinga, tačiau svarbu suprasti jų gyvavimo ciklą ir kaip jie atrodo kiekviename etape.
1 etapas: Dygimas
Česnakų skiltelės sodinamos pavasarį arba rudenį. Dygimo etapas trunka apie 1-2 mėnesius po pasodinimo. Tuo metu iš žemės pasirodo mažos žalios daigų viršūnėlės.
2 etapas: Žaliasis česnakas
Maždaug po 7 mėnesių nuo pasodinimo česnakai pasiekia žaliojo česnako arba pavasarinio česnako stadiją. Augalai tuo metu turi ilgus žalius lapus. Jei norite mėgautis šviežiu, švelnesnio skonio česnaku, galite jį iškasti šiame etape.
Visgi tuo metu svogūnėliai dar nėra pilnai subrendę, todėl jie neatrodys kaip įprasti česnakai. Prieš vartojant žaliojo česnako svogūnėlius, reikia pašalinti šaknis ir tamsiai žalius lapus, paliekant tik baltąją dalį ir šviesiai žalius lapelius. Kadangi šiame etape česnakas neturi apsauginio lukšto, jį reikia suvartoti per savaitę.
3 etapas: Žiedkočiai
Praėjus 3-4 savaitėms po žaliojo česnako etapo, atsiranda žiedkočiai – ši stadija rodo, kad svogūnėliai bus pasirengę nuėmimui maždaug po mėnesio.
Žiedkočiai pasirodo tik kietakotėse česnakų veislėse. Jie yra stiprūs, dažnai išlenkti, su uždaru smailiu pumpuru. Jei šių pumpurų nepašalinsite, jie išsiskleis į apvalias žiedų galvutes. Tačiau palikus žiedkočius augti, augalas nukreips energiją ne svogūnėliui, o žiedams, todėl jei norite didesnių svogūnėlių, juos rekomenduojama pašalinti.
4 etapas: Jauni svogūnėliai
Praėjus 6-8 mėnesiams po pasodinimo, česnakai pradeda formuoti mažus svogūnėlius. Tuo metu galima iškasti jaunus česnakus, dar vadinamus šviežiais česnakais. Jų oda būna minkšta ir drėgna, tačiau ilgainiui virsta sausu, popieriniu lukštu.
Jauni česnakai turi švelnesnį skonį nei visiškai subrendę svogūnėliai ir turėtų būti suvartoti per savaitę arba užšaldyti.
5 etapas: Subrendę svogūnėliai
Maždaug po 9 mėnesių galima skinti visiškai subrendusius česnakus. Svogūnėliai tuo metu tampa dideli, o jų oda išdžiūvusi ir tinkama ilgesniam laikymui.
Po nuėmimo česnakus rekomenduojama laikyti gerai vėdinamoje vietoje apie 1-2 savaites, kad jie tinkamai išdžiūtų ir ilgiau išliktų švieži.
6 etapas: Žydėjimas
Po 10 mėnesių česnakai pasiekia paskutinę savo augimo stadiją – žydėjimą. Jei žiedkočiai nebuvo pašalinti anksčiau, jie išsivysto į ilgas stiebų struktūras su mažais baltais arba rausvais žiedais.
Šiuo metu augalas gali formuoti mažus svogūnėlius prie žiedų pagrindo, kuriuos galima naudoti tiek maistui, tiek naujiems česnakams auginti. Tačiau auginti česnakus iš šių svogūnėlių užtrunka labai ilgai, todėl tai nėra populiarus būdas.
Kada nuimti česnakų derlių?
Svarbu tinkamai nustatyti laiką, kada česnakus reikia skinti. Štai keli pagrindiniai ženklai:
- Laikas: Česnakai paprastai nuimami vasaros viduryje arba pabaigoje, priklausomai nuo rūšies ir klimato.
- Lapai: Kai apatiniai lapai pradeda ruduoti ir džiūti (apie trečdalis visų lapų), tai rodo, kad laikas derliui.
- Svogūnėlių dydis: Švelniai atkaskite žemę ir patikrinkite svogūnėlius – jie turėtų būti tvirti ir gerai susiformavę.
- Oras: Derlių geriausia nuimti sausą dieną, kad drėgmė neskatintų puvimo.
Po nuėmimo česnakus būtina tinkamai išdžiovinti, kad jie kuo ilgiau išliktų švieži.

Architektūros ir statybų entuziastė, rašanti apie interjero dizainą, namų statybos procesus ir aplinkos kūrimą. Jos tekstuose gausu praktinių patarimų, kaip susikurti estetišką, patogų ir funkcionalų būstą. Domisi inžineriniais sprendimais, tvaria statyba bei „Pasidaryk pats“ projektais, kurie leidžia išreikšti kūrybiškumą ir taupyti resursus.