Jei ieškote galingo ir efektyvaus būdo giliai išvalyti įvairius paviršius savo namuose, garinis valytuvas gali tapti puikiu pagalbininku. Šie universalūs įrenginiai naudoja aukštos temperatūros garus, kurie veiksmingai pašalina purvą, nešvarumus ir net įsisenėjusias dėmes nuo daugelio paviršių. Nesvarbu, ar valote grindis, čiužinius, baldų apmušalus, viryklės gartraukį ar vonios plyteles – garinis valytuvas geba susidoroti net su sunkiai įveikiamais nešvarumais ir apnašomis, be jokių agresyvių chemikalų. Štai ką reikia žinoti, kad gariniu valytuvu naudotumėtės saugiai ir veiksmingai.
Kas yra garinis valytuvas ir kaip jis veikia
Garinis valytuvas – tai prietaisas, kuris vandenį įkaitina iki aukštos temperatūros, paprastai nuo 93 °C iki 148 °C. Taip susidaro suslėgto garo srovė, kuri nukreipiama per antgalį ar šepetėlį. Karštis padeda pašalinti muilo likučius, riebalus ir kalkių nuosėdas, o taip pat dezinfekuoja audinius bei pašalina pelėsį, bakterijas ir grybelį.
Gariniai valytuvai gali būti trijų tipų: su atskiru konteineriu, vertikalūs arba šluotelės tipo, ir rankiniai. Jų valymo priedai gali apimti įvairius antgalius, prailginimo vamzdžius, šepečius, guminius nubraukiklius ir audiniams skirtus priedus.
Kaip veikia standartinis garinis valytuvas
Vandens pašildymas
Įrenginio viduje yra sandarus vandens rezervuaras, kuriame vanduo įkaitinamas iki aukštos temperatūros. Šis procesas sukuria suslėgtą garą, kuris yra pasiruošęs tirpdyti, dezinfekuoti ir šalinti nešvarumus.
Garų srautas
Kai pagaminamas karštas garų debesis, jis per antgalį ar priedą išpurškiamas stipria srove. Kuo karštesni garai, tuo mažesnė dryžių ar drėgmės žalos tikimybė.
Valymo veiksmas
Garo sąlytis su paviršiumi efektyviai atpalaiduoja purvą, įsisenėjusias dėmes ir sunkiai pašalinamas bakterijas. Slėgis padeda atskirti ir pakelti nešvarumus nuo paviršiaus, todėl liekanas galima lengvai nuvalyti be stiprių chemikalų.
Dezinfekavimas
Dėl labai aukštos temperatūros gariniai valytuvai puikiai dezinfekuoja sunkiai pasiekiamas vietas. Kontaktas su karštais garais sunaikina buityje aptinkamas bakterijas, mikrobus ir dulkių erkutes, todėl paviršiai lieka švarūs ir higieniški. Kadangi drėgmė greitai išgaruoja, siurbti nereikia, tačiau nešvarumams ir alergenams pašalinti būtina pavalyti, iššluoti arba išplauti.
Ką galima valyti gariniu valytuvu
Gariniai valytuvai yra itin universalūs ir tinkami naudoti ant daugybės paviršių bei daiktų. Svarbu visuomet perskaityti gamintojo instrukcijas, kad žinotumėte, ką galima valyti ir kokioje temperatūroje tai daryti. Populiariausi paviršiai, kuriuos galima valyti gariniu valytuvu:
Vonios paviršiai
Gariniai valytuvai puikiai tinka ne dažytoms vonios plytelėms, tarpams tarp jų ir santechnikos detalėms valyti bei dezinfekuoti. Jei duše ar vonioje yra daug muilo apnašų ir kalkių nuosėdų, garai padės jas lengvai atskirti, nenaudojant stiprių cheminių priemonių.
Kilimai ir baldų apmušalai
Garinis valymas gali atnaujinti kilimus, kilimėlius ir minkštuosius baldus, pašalindamas purvą, alergenus ir nemalonius kvapus. Tačiau reikėtų būti atsargiems su jautriais, senoviniais ar subtiliais audiniais, tokiais kaip šilkas ar rytietiški kilimai.
Drabužiai
Gariniai valytuvai gali išlyginti raukšles ir vietiškai valyti jautrius drabužius. Jie yra pranašesni už lyginimo procesą, nes nereikia nerimauti dėl audinio prideginimo ar metalo bei krakmolo kvapo.
Stiklas, langai ir veidrodžiai
Pelėsio sporos ir bakterijos dažnai kaupiasi langų ir durų rėmų kampuose. Garinis valytuvas gali jas greitai sunaikinti.
Medinės ir plytelių grindys
Gariniai valytuvai veiksmingai pašalina purvą nuo daugumos grindų dangų. Jie taip pat puikiai valo klampius nešvarumus plytelių tarpeliuose. Vis dėlto būtina pasitikrinti, ar gamintojas leidžia naudoti garinį valytuvą konkrečiai grindų dangai.
Virtuvės prietaisai
Garai gali padėti ištirpdyti riebalus ir maisto likučius nuo viryklių, orkaitių bei mikrobangų krosnelių. Be to, jie padeda dezinfekuoti paviršius, kad būtų išvengta maisto užteršimo. Svarbu užtikrinti, kad visi prietaisai prieš valymą būtų atjungti nuo elektros.
Čiužiniai ir patalynė
Norint atsikratyti dulkių erkučių ir alergenų iš čiužinių, pagalvių ar užuolaidų, garinis valytuvas – puikus pasirinkimas. Jis naikina pelėsį, grybelį ir dulkių erkes. Taip pat gali sunaikinti paviršiuje esančius blakes ir jų kiaušinėlius ant čiužinių, kilimų ir pagalvėlių, tačiau gilesnių nei maždaug 2,5 cm atstumu esančių kenkėjų garai nepasieks. Esant rimtesnei blakių problemai, reikėtų kreiptis į specialistus.
Ko reikėtų vengti valant gariniu valytuvu
Gariniai valytuvai puikiai veikia ten, kur reikalingas karštis ir drėgmė. Tačiau kai kurie paviršiai gali būti pažeisti dėl aukštos temperatūros ar perteklinės drėgmės. Prieš naudodami garinį valytuvą, gerai pagalvokite apie šiuos paviršius:
Jautrūs audiniai
Reikėtų būti atsargiems valant šilką, satino audinius ar kitus subtilius tekstilės gaminius, nes aukšta temperatūra ir drėgmė gali juos pažeisti, suardyti audinio struktūrą ar sukelti dėmių.
Elektros prietaisai
Venkite naudoti garą ant elektros lizdų, jungiklių ar prietaisų, kurie vis dar prijungti prie elektros tinklo. Suslėgti garai gali sukelti drėgmės kaupimąsi, šilumos pažeidimus, trumpuosius jungimus ar kondensaciją. Be to, čiaupų vandens mineralai ir priemaišos gali ilgainiui sukelti koroziją, jei paviršiai po valymo nebus tinkamai nušluostyti mikropluošto ar medvilnine šluoste. Taip pat būtina žinoti, kad kai kurių prietaisų garantijos gali būti negaliojančios, jei naudojamas garinis valymas – gamintojai tai dažnai įvardija kaip netinkamą priežiūros būdą.
Neimpregnuotos medinės, laminuotos ir porėtos grindys
Garai gali pažeisti neimpregnuotas arba prastai apsaugotas medines grindis, daugelį laminatų, taip pat tokias medžiagas kaip tinkas, marmuras ar plytos. Šios medžiagos yra porėtos, todėl vanduo įsiskverbia į smulkias įtrūkas ir gali sukelti grindų išlinkimą, išbrinkimą ar net skilimą. Visada pasitikrinkite gamintojo rekomendacijas, ar tokios dangos tinkamos valymui garais, ir ieškokite saugesnių valymo būdų.

Architektūros ir statybų entuziastė, rašanti apie interjero dizainą, namų statybos procesus ir aplinkos kūrimą. Jos tekstuose gausu praktinių patarimų, kaip susikurti estetišką, patogų ir funkcionalų būstą. Domisi inžineriniais sprendimais, tvaria statyba bei „Pasidaryk pats“ projektais, kurie leidžia išreikšti kūrybiškumą ir taupyti resursus.