Auginti savo daržoves tampa vis populiaresne veikla. Jei norite išbandyti, bet bijote savo sodininkystės įgūdžių, paprastas prieskoninių žolelių sodas yra puikus pradžios taškas ir beveik garantuotai suteiks greitų rezultatų!
Galite nusipirkti mažą vazoną, pasodinti jį ir iš karto derliaus (šiek tiek). Ir jei to nepakanka, kiti dideli privalumai yra tai, kad prieskoninės žolelės auga beveik bet kur, o daugelis jų netgi klesti karštu oru ir saulėje.
Jums nereikia specialiai įrengto daržo (nors pakeltas daržo lysvė yra puiki idėja, jei turite vietos!). Galite pasodinti prieskonines žoleles vazone, dėžėje ar lango dėžutėje, arba tiesiog įsodinti jas tarp kitų augalų sode.
Kaip sukurti prieskoninių žolelių sodą pradedantiesiems
Pagalvokite apie lengvai auginamų prieskoninių žolelių sodinimą, kad pradėtumėte savo naują virtuvės sodą.
1. Rozmarinas
Šis visžalis krūmas mėgsta šiltą orą ir gali gyventi keletą metų, net jei dirvožemis išlieka sausas. Jis puikiai tinka kaip gyvatvorė ir laimingai auga vazonuose – pasukite jį forma vasaros pabaigoje. Rozmarinas puikiai dera su ėriena, o jo medinės šakos puikiai tinka kebabams. Jį galima auginti iš šakelių.
2. Timi
Ši žolė, kuri mėgsta slinkti per žemę arba išsilieti iš vazono, turi saulėtą, uždarą vietą. Yra daug veislių, įskaitant citrininį, vilnonį, kmynų ir paprastąjį, ši žolė puikiai tinka vaikščioti ant jos. Skani vištienos prieskoninė medžiaga, timi taip pat turi antiseptinių ir antifunginių savybių bei teigiama, kad ji padeda kovoti su senėjimo poveikiu.
3. Čiobreliai
Ši žolelė yra būtina ingredientų salotoms su bulvėmis, ji priklauso svogūnų šeimai ir atrodo šiek tiek kaip žolė arba plonas žalias svogūnas. Čiobreliai laimingai auga sode arba vazonuose ir jiems reikia saulėtos vietos su šiek tiek drėgnu dirvožemiu. Tiesiog nupjaukite išorinius lapus, kai jų reikia. Čiobreliai vasarą turi gražius rožinius žiedus, kurie puikiai papuošia (ir yra valgomi) salotas.
4. Petražolės
Viena geriausių žolelių pradedantiesiems yra petražolės. Galite jas nusipirkti dėžutėse arba mažose vazose, tačiau jas taip pat labai lengva (ir pigiai) auginti iš sėklų. Jei turite pakankamai drėgną dirvą, tiesiog padarykite seklią vagą drėgnoje dirvoje ir pabarstykite sėklas. Alternatyviai, užpildykite dėžutę vazonų mišiniu ir pasodinkite keletą petražolių sėklų, tada persodinkite, kai daigai bus pakankamai dideli, kad juos būtų galima tvarkyti.
Petražolės pradeda dygti per tris ar keturias savaites, todėl ilgai laukti rezultatų nereikės. Rankiniu būdu pjaustykite piktžoles ir stebėkite, ar neatsiranda alkani sraigės ar šliužai. Taip pat palaikykite dirvą drėgną, švelniai laistydami laistytuvu su dideliu antgaliu arba naudokite švelnų nustatymą ant žarnos antgalio, kad nepažeistumėte naujų daigų.
Nors petražolės yra žolelės, jos taip pat gali būti naudojamos dekoratyviai sode. Jos puikiai tinka kaip riba, idealiai tinka apvadu saulėtoje dekoratyviniame sode arba net daržovių lysvėje.
5. Mėta
Yra daugybė veislių, įskaitant paprastąją, vietnamietišką, obuolių ir ananasų mėtą. Mėta lengvai auga šešėlinėse, drėgnose vietose ir vazonuose. Galite skinti lapus, kai reikia, ir naudoti juos gėrimuose, Azijos salotose ir saldumynuose. Mėtos arbata, pasakoma, padeda sumažinti nerimą ir įtampą.
Nors petražolės ir bazilikai galiausiai žydi, sėklas ir numiršta, mėta išlieka ilgalaikė. Paprastoji mėta plinta sode per požeminius stiebus, todėl dažnai rekomenduojama ją auginti vazone.
Mėta mėgsta drėgną dirvą, todėl jos plitimas dažnai sustabdomas, kai augalas neturi drėgmės. Mėta taip pat gerai auga šviesiame šešėlyje ir linkusi suvysti pilnoje saulėje. Kai įvaldysite paprastąją mėtas, išbandykite keletą įdomesnių kvapnių mėtas, tokių kaip citrininė, imbierinė ir obuolių mėta.
Mėtos auginimo patarimai
- Mėta yra gana lengva auginti, tačiau ji pritraukia mažus vikšrus, kurie kramto lapus, dažnai palikdami tik plikas šakas.
- Reguliariai tikrinkite mėtą dėl šių kenkėjų, ypač kai matote kramtomo lapus ir išmatas.
- Galite pabandyti juos kontroliuoti, juos sutraiškydami, arba galite naudoti biologinę kontrolę, pvz., Dipel.
- Nuplėškite bet kokią pažeistą augalų dalį ir gerai laistykite su kramtomu augalu. Skystas augalų maistas skatina naują augimą.
6. Bazilikas
Šią žolę lengva auginti iš sėklų – sėkite baziliką pavasarį ir vasarą, tada rudenį surinkite sėklas, nes augalas žus žiemą. Ji yra svarbi Viduržemio jūros virtuvėje.
7. Boragė
Vienas iš gražiausių prieskonių, boragės lapai skonis kaip šviežia agurka. Jis auga iš sėklų, o jo mėlynos gėlės pritraukia bites, kad padėtų apdulkinti, todėl pasodinkite jį šalia citrusinių medžių ir aistros vaisių vijoklių, kad padidintumėte jų derlių.
Kaip prižiūrėti savo prieskoninių žolelių sodą
Prieskoninėms žolelėms reikia saulės, gero drenažo ir reguliaraus laistymo sausuoju oru. Dauguma jų teikia pirmenybę geram dirvožemiui, tačiau nesuklyskite pridėdami per daug komposto ar mėšlo, nes greitas augimas gali būti pasiektas skonio sąskaita. (Gerai taisyklė yra pridėti vieną maišą komposto ar mėšlo kiekvienam kvadratiniam metrui.)
- Kai kurios Viduržemio jūros žolelės, tokios kaip rozmarinas ir šalavijas, teikia pirmenybę prastesniems, kalkingiems dirvožemiams. Mulčiuokite dirvą aplink žoleles, stengdamiesi nepakelti mulčio prie jų stiebų – apie 5 cm cukranendrių mulčio yra pakankamai.
- Pasodindami žoleles vazonuose, naudokite geros kokybės vazonų mišinį ir pridėkite vandens kristalų, kad augalai galėtų išgyventi vasaros karštį.
- Vietoj cheminių trąšų naudokite lengvą karvės mėšlo mulčiavimą ir silpną jūros dumblių tirpalą, kad jie būtų laisvi nuo kenksmingų likučių.
Kokios žolelės negali būti sodinamos šalia viena kitos?
Nors kai kurios žolelės gerai auga, kai sodinamos šalia daržovių ar kitų žolelių, kiti veislės kenčia. Taikydami metodą, vadinamą draugišku sodinimu, galite išvengti neigiamų pasekmių, tokių kaip skirtingos dirvožemio pageidavimai ar invazinės elgsenos. Pavyzdžiai žolelių, kurios negali būti sodinamos šalia viena kitos, yra:
- Bazilikas su šalavijais arba timi
- Petražolės su mėta
- Rozmarinas su mėta
- Šalavijas su svogūnais (pvz., čiobreliais, svogūnais, česnakais, šalotais)
- Oregano su mėta, bazilikais, čiobreliais arba koriandru
- Čiobreliai su oregano, šalavijais, timi arba rozmarinais
Vasaros darbai jūsų prieskoninių žolelių sode
Nuolat skinkite žoleles, kad jos būtų tvarkingos ir formos. Kalbant apie timi, mėtas, šalaviją ir citrinų balzamą, reguliari genėjimas – sutrumpinant stiebus daugiau nei per pusę – atgaivins jūsų žoleles, kai jos atrodys pavargusios.
Didžioji dalis sode pasodintų žolelių gerai išgyvens vasarą, tačiau vazonuose augančios žolelės reikės laistyti kiekvieną dieną, o karštomis dienomis – net du kartus. Paimkite šakeles iš tokių žolelių kaip rozmarinas, timi ir levanda visą vasarą.
Rudens darbai jūsų prieskoninių žolelių sode
Kai oras atvėsta, metinės žolelės, tokios kaip bazilikas, koriandras ir krapai, pradės žydėti ir sėti sėklas. Nebijokite, kai sėklos sunoks, jas galima surinkti rankomis ir laikyti popieriniuose maišeliuose vėsioje, sausoje vietoje iki kito pavasario, kai galėsite jas pasėti ir pradėti viską iš naujo.
Šaltai jautrios žolelės, tokios kaip rozmarinas, turėtų būti perkeltos į šiltas vietas, o tokios žolelės kaip petražolės, šalavijai ir timi tęsis per žiemos šaltį.

Architektūros ir statybų entuziastė, rašanti apie interjero dizainą, namų statybos procesus ir aplinkos kūrimą. Jos tekstuose gausu praktinių patarimų, kaip susikurti estetišką, patogų ir funkcionalų būstą. Domisi inžineriniais sprendimais, tvaria statyba bei „Pasidaryk pats“ projektais, kurie leidžia išreikšti kūrybiškumą ir taupyti resursus.