Reguliarus siurbimas yra efektyviausias būdas palaikyti kilimų švarą ir gaivumą, tačiau net ir geriausiai prižiūrėtiems kilimams kartkartėmis reikia giluminio valymo. Tokiu būdu pašalinamos giliai įsigėrusios nešvaros, kurios ilgainiui lemia nešvarų vaizdą bei nemalonų kvapą namuose. Specialistai rekomenduoja kilimus kruopščiai išvalyti bent du kartus per metus, o jei namuose yra vaikų ar gyvūnų – dar dažniau.
Nors galima pasikviesti profesionalus atlikti šį darbą, giluminį kilimų valymą nesunku ir nebrangu atlikti patiems. Šiame vadove pateikiamos instrukcijos, kaip naudoti tiek vertikalius, tiek nešiojamus kilimų valymo įrenginius dėmėms pašalinti ir giluminiam valymui atlikti.
Keturi geriausi kilimų valytuvai 2025 metams: kad kilimai atrodytų kaip nauji
Kaip veikia kilimų valytuvai?
Kilimų valytuvai veikia įpurškiant valymo tirpalą su vandeniu į kilimo pluoštus, o tada šį mišinį kartu su susikaupusiomis nešvaromis išsiurbiant. Kai valymo tirpalas patenka į kilimą, valytuvo šepečio galvutė įsiskverbia į pluoštus, kad išjudintų ir atskirtų dėmes, dulkes, žiedadulkes, gyvūnų pleiskanas bei kitas aplinkos daleles, kurios ilgainiui kaupiasi ir sukelia nublukusį vaizdą bei nemalonų kvapą. Ištraukimo metu šios dalelės kartu su valymo skysčiu pašalinamos iš kilimo.
Kilimų valymo įrenginiai taip pat žinomi kaip ekstraktoriai, šampūnuotojai ar garų valytuvai. Visgi, nors kai kurie modeliai turi šildymo elementus, šie įrenginiai nenaudoja garų valymui, kadangi garai nėra tinkami visoms medžiagoms ir, netinkamai naudojami, gali visam laikui pažeisti kilimus ar apmušalus. Tikrieji gariniai valytuvai turėtų būti naudojami tik ant tam tikrų kietų paviršių, tokių kaip plytelės ar natūralus akmuo.
Kilimų valytuvų tipai
Vertikalūs (vadinamieji stumdomieji) kilimų valytuvai yra ypač veiksmingi, kai reikia valyti didelius plotus. Tačiau jie yra masyvūs ir sunkūs, todėl juos sunkiau laikyti ir naudoti. Nešiojami valytuvai, tarp jų ir maži rankiniai modeliai, yra lengvi ir kompaktiški, tačiau apdoroja mažesnį plotą vienu kartu. Dėl to jų naudojimas reikalauja daugiau laiko ir pastangų, palyginti su vertikaliomis alternatyvomis.
Dauguma įrenginių turi specialius priedus, kurie leidžia juos naudoti ne tik kilimams, bet ir kitiems minkštiems paviršiams – tokiems kaip apmušalai, čiužiniai ar užuolaidos.
Nuomos ar pirkimo dilema: kilimų valytuvai
Kilimų valytuvo nuoma yra gera išeitis tiems, kurie svarsto apie tokio įrenginio įsigijimą – tai nebrangus būdas išbandyti, ar valymo rezultatai pateisina didesnę investiciją.
Paprastai kilimų valytuvo nuoma parai kainuoja nuo 30 iki 50 eurų, priklausomai nuo pasirinkto modelio. Taip pat galima išsinuomoti didelius džiovintuvus, kurie padeda greičiau išdžiovinti kilimą po valymo.
Kaip naudoti kilimų valytuvą
Prieš naudojant bet kokio tipo kilimų valytuvą – ar tai būtų belaidis rankinis, laidinis nešiojamas ar vertikalus modelis – labai svarbu susipažinti su konkretaus įrenginio naudojimo instrukcijomis. Skirtingi modeliai naudoja skirtingus valymo tirpalus, jų kiekius bei maišymo proporcijas, o netinkamas naudojimas gali visam laikui sugadinti kilimą ar baldus.
Ko jums reikės
Įranga
-
1 dulkių siurblys
-
1 kilimų valymo aparatas
-
1 ventiliatorius (nebūtinas)
Medžiagos
-
1 kilimų valymo tirpalas
-
1 dėmių šalinimo priemonė (nebūtina)
Instrukcijos
Paruoškite kambarį
Siekiant geriausių rezultatų, prieš giluminį valymą rekomenduojama iš kambario pašalinti baldus bei kitus daiktus, pavyzdžiui, augalus ar šviestuvus. Jeigu kai kurių baldų perkelti negalite, valykite aplink juos atsargiai, kad jų neapibraižytumėte ar kitaip nepažeistumėte.
Išsiurbkite kilimą
Prieš pradedant giluminį valymą, išsiurbkite kilimą, kad pašalintumėte kuo daugiau purvo ir smulkių dalelių. Siurbdami atkreipkite dėmesį į didesnes ar gilesnes dėmes – jas galite iš anksto apdoroti specialia dėmių šalinimo priemone.
Paruoškite valymo tirpalą
Vadovaukitės gamintojo nurodymais, kaip paruošti įrenginį – tai apima tinkamą vandens ir valymo priemonės santykį bei reikalingą vandens temperatūrą. Kai kurie modeliai turi atskirus rezervuarus vandeniui ir valymo skysčiui, o kiti naudoja bendrą talpą abiems skysčiams maišyti.
Naudokite tik gamintojo rekomenduotą valiklio kiekį – per didelis kiekis gali pakenkti tiek kilimui, tiek pačiam įrenginiui.
Pasirinkite valymo nustatymą
Įjunkite įrenginį. Jei jūsų modelyje yra lengvo, įprasto ar intensyvaus valymo nustatymai, pasirinkite tinkamiausią pagal poreikį. Jei nesate tikri, pradėkite nuo švelniausio režimo ir esant reikalui sureguliuokite jį vėliau. Įjunkite pagrindinį jungiklį.
Įpurkškite valymo tirpalą
Laikydami mygtuką nuspaustą, purkškite valymo tirpalą į kilimą. Judėkite tiesia linija, lėtai stumdami įrenginį pirmyn ir atgal.
Išsiurbkite nešvarumus ir valymo skystį
Atlikę vieną judesį pirmyn ir atgal, atleiskite purškimo mygtuką ir atlikite dar vieną judesį, kad išsiurbtumėte nešvarų skystį. Stebėkite išsiurbiamo skysčio spalvą – kai jis taps skaidrus, tai reiškia, kad nešvarumai buvo pašalinti.
Atlikite papildomą sausą valymą
Kai dalis kilimo bus švari, dar kartą praeikite tą patį plotą, šį kartą naudodami tik siurbimo funkciją, kad pašalintumėte kuo daugiau drėgmės. Tai padės greičiau išdžiūti ir apsaugos nuo pelėsio ar nemalonaus kvapo. Stebėkite vandens baką – kai nebematysite, kad išsiurbiama vandens, pereikite prie kito kilimo ploto.
Ištuštinkite vandens baką
Valydami po vieną kilimo dalį, tęskite procesą, kol rezervuaras prisipildys. Tada ištuštinkite nešvarų vandenį ir, jei reikia, papildykite švariu tirpalu pagal ankstesnius nurodymus.
Išvalykite sunkiai pasiekiamas vietas
Kai kurie kilimų valytuvai turi specialius antgalius detaliam valymui – laiptams, kampams ar siauriems tarpams. Šį darbą atlikite pabaigoje, kai jau būsite išvalę pagrindinius plotus. Pasitikrinkite instrukcijas, kad pasirinktumėte tinkamus antgalius ir nustatymus.
Palikite kilimą visiškai išdžiūti
Net ir po valymo įrenginiu, kilimas išliks drėgnas. Prieš grąžindami baldus į vietą ar pradėdami vaikščioti, įsitikinkite, kad kilimas visiškai išdžiūvo.
Kai valote dažnai vaikščiojamas vietas, įvertinkite džiūvimo laiką – kartais gali prireikti iki 24 valandų, kol kilimas visiškai išdžius. Norėdami paspartinti procesą, naudokite ventiliatorius – tai ypač rekomenduojama drėgnose ar drėgnose klimato zonose.

Architektūros ir statybų entuziastė, rašanti apie interjero dizainą, namų statybos procesus ir aplinkos kūrimą. Jos tekstuose gausu praktinių patarimų, kaip susikurti estetišką, patogų ir funkcionalų būstą. Domisi inžineriniais sprendimais, tvaria statyba bei „Pasidaryk pats“ projektais, kurie leidžia išreikšti kūrybiškumą ir taupyti resursus.