Kokia temperatūra geriausia oro kondicionavimui vasarą

Kokia temperatūra geriausia oro kondicionavimui vasarą

Tai nutinka kiekvienais metais. Kai lauko temperatūra pradeda kilti, įjungiate centrinį oro kondicionierių, ir tenka priimti sprendimą: kokią temperatūrą nustatyti vasarą? Energetikos departamento duomenimis, ideali temperatūra siekiant pusiausvyros tarp komforto ir energijos taupymo yra 24 °C, kai žmonės yra namuose ir reikia vėsinimo. Tačiau iš tikrųjų tai nėra vienas visiems tinkantis atsakymas.

Norint rasti tinkamiausią sprendimą, teks išbandyti skirtingus nustatymus. Taip pat svarbu nuspręsti, ar jums svarbesnė mažesnė elektros sąskaita, didesnis komfortas ar šių veiksnių derinys. Kiti veiksniai, galintys turėti įtakos tinkamiausiai oro kondicionieriaus temperatūrai, yra žmonių skaičius, fizinio aktyvumo lygis, išoriniai aplinkos veiksniai, tokie kaip drėgmė, tiesioginės saulės kiekis, langų skaičius ir kiti. Galiausiai geriausia temperatūra yra ta, kuri leidžia jums ir jūsų šeimai jaustis patogiai ir leidžia išlaikyti prieinamas komunalinių paslaugų sąnaudas.

Geriausia temperatūra energijos taupymui

Domina, kokia temperatūra padeda labiausiai taupyti energiją? Energijos taupymas naudojant oro kondicionierių gali būti pasiektas keliais paprastais žingsniais. Visų pirma, vasaros mėnesiais verta nustatyti termostatą keliais laipsniais aukščiau nei įprastai. Antra, kai nesate namuose, rekomenduojama temperatūrą padidinti dar labiau – taip sumažinsite nereikalingą vėsinimą. Tai leidžia oro kondicionieriui dirbti mažiau intensyviai ir padeda taupyti energiją.

Taip pat svarbu reguliariai atlikti profilaktinę priežiūrą bent kartą per metus – tai padeda užtikrinti sistemos efektyvumą. Be to, egzistuoja ir kitų energijos taupymo patarimų, kurie leidžia sumažinti priklausomybę nuo oro kondicionieriaus, apie juos pakalbėsime kiek vėliau.

Kokią temperatūrą nustatyti vasarą?

Kai karštis ir drėgmė priverčia prakaituoti, dažnas pagunda yra stipriai atšaldyti patalpas ir mėgautis gaiviu oru. Tačiau vėliau, gavus sąskaitą už elektrą, gali tekti permąstyti savo pasirinkimus. Norėdami sutaupyti, dažnai vėl pakeliate temperatūrą, o tada vėl grįžtate prie vėsinimo. Jei tai skamba pažįstamai, egzistuoja būdų rasti balansą tarp komforto ir išlaidų.

Pirmiausia, nustatykite termostatą aukštesnėje temperatūroje, kai jūsų nėra namuose, o kai esate – apie 24 °C. Tai yra Energetikos departamento rekomendacija norint sutaupyti energijos. Jei jaučiate, kad namuose per karšta, pabandykite sumažinti temperatūrą vienu ar dviem laipsniais ir įvertinkite, ar jaučiatės patogiau. Toliau mažinkite po vieną ar du laipsnius, kol visi namuose jausis komfortiškai.

Ieškodami jums tinkamiausios temperatūros, verta išbandyti ir papildomus patarimus, kurie padeda ne tik taupyti energiją, bet ir pagerinti bendrą patalpų mikroklimatą.

Nustatykite aukštesnę temperatūrą, kai nesate namuose

Vienas paprastas būdas sumažinti energijos sąnaudas – nustatyti aukštesnę termostato temperatūrą, kai nieko nėra namuose. Nors gali kilti pagunda tiesiog išjungti oro kondicionierių, geriau temperatūrą padidinti maždaug 4–6 °C. Įsirengus programuojamą termostatą ir atlikus šį paprastą koregavimą, galima sutaupyti iki 10 % elektros sąskaitos. Visiškas sistemos išjungimas gali netgi kainuoti daugiau, nes vėliau reikės daugiau energijos, kad namai vėl atvėstų iki jums patogios temperatūros.

Dar vienas įprotis, kurio verta vengti – tai stipriai sumažinti temperatūrą grįžus namo, tikintis greitesnio vėsinimo. Oro kondicionierius neveikia greičiau – jis vėsina pastoviu tempu, tiesiog ilgiau, kol pasiekia nustatytą temperatūrą. Ilgainiui toks naudojimas gali lemti papildomas išlaidas. Daug geresnis sprendimas – naudoti programuojamą ar išmanųjį termostatą. Tokie termostatai automatiškai padidina temperatūrą, kai jūsų nėra, ir ją sumažina iki patogios ribos prieš jums grįžtant. Naudodami išmanųjį įrenginį, pavyzdžiui, telefoną ar planšetinį kompiuterį, galite valdyti nustatymus bet kurioje vietoje.

Kaip vėsinti namus be kondicionieriaus

Kai kurie būdai, padedantys sutaupyti, yra visai šalia. Jei namuose turite lubų ventiliatorius – naudokite juos! Oro srauto padidinimas ne sumažina temperatūrą, bet padeda sukurti vėsesnio oro pojūtį. Be to, ventiliatorius naudoja daug mažiau energijos nei kondicionierius. Neturint lubų ventiliatorių, galima naudoti pastatomus ventiliatorius – jų yra įvairių dydžių ir formų: nuo mažų stalo ventiliatorių iki didesnių grindinių ar siaurų bokštinių modelių, kuriuos lengva perkelti iš vieno kambario į kitą.

Papildomi komfortą didinantys ir išlaidas mažinantys patarimai:

  • Dienos metu laikykite užtrauktas užuolaidas ar žaliuzes, kad sumažintumėte saulės spindulių šilumą.
  • Naktį išjunkite oro kondicionierių ir atidarykite langus, kad natūraliai atvėsintumėte namus. Ryte langus uždarykite, kad išlaikytumėte vėsumą.
  • Pridėkite sandarinimo juostas prie langų ir durų angų – tai padės išlaikyti komfortišką temperatūrą ir apsaugos nuo karščio patekimo.
  • Venkite naudoti daug šilumos skleidžiančius prietaisus (orkaites, džiovykles, plaukų džiovintuvus ir pan.), ypač dienos metu.

Reguliari oro kondicionieriaus priežiūra

Net ir energiją taupantys oro kondicionieriai reikalauja nuolatinės priežiūros, kad veiktų efektyviai. Kaip ir automobilis, centrinis oro kondicionierius geriausiai veikia, kai jam reguliariai atliekami techninės priežiūros darbai. Pavyzdžiui, nešvarus, užsikimšęs filtras riboja oro cirkuliaciją, mažina komfortą ir efektyvumą bei apkrauna sistemos variklius. Dauguma namų savininkų patys gali patikrinti, išvalyti ar pakeisti oro filtrą. Tačiau patyrę šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo specialistai turi žinių bei įrangos, leidžiančios atlikti išsamesnę diagnostiką.

Profesionalus kondicionieriaus aptarnavimas padeda palaikyti sistemos efektyvumą atliekant tokius darbus kaip:

  • Lauko ritės valymas – nešvari ritė sumažina oro srautą ir šilumos mainus, o tai mažina vėsinimo efektyvumą.
  • Garintuvo ritės valymas – ši ritė taip pat svarbi oro cirkuliacijai ir šilumos mainams, o susikaupusios pelėsio ar bakterijų sankaupos gali paveikti oro kokybę.
  • Šaltnešio lygio tikrinimas – per mažas šaltnešio kiekis sumažina vėsinimo gebėjimą, priverčia sistemą dirbti ilgiau ir naudoja daugiau energijos.
  • Oro pūtiklio komponentų valymas ir reguliavimas – netinkamai veikiantis pūtiklis gali neigiamai paveikti tiek komfortą, tiek sąnaudas.
  • Išmaniojo termostato įrengimas – kaip jau minėta, tokio termostato įdiegimas padeda efektyviau valdyti temperatūros nustatymus. Apie tai galima pasitarti su specialistu jų planinio apsilankymo metu.

Geriausia oro kondicionieriaus temperatūra miegui

Nors 24 °C yra tinkama temperatūra taupant energiją ir išlaikant komfortą būnant namuose, miegui ši temperatūra nėra tinkamiausia. Per karšta arba per šalta miegamojo temperatūra gali trukdyti užmigti ir sukelti neramų, nekokybišką miegą. Bendra rekomendacija – geriausia miegamojo temperatūra yra tarp 15,5 °C ir 19,5 °C, nepriklausomai nuo metų laiko.

Norėdami geriau išsimiegoti:

  • Prieš eidami miegoti nustatykite termostatą žemesnei temperatūrai, kad miegamasis spėtų atvėsti.
  • Jei turite programuojamą termostatą, nustatykite jį taip, kad automatiškai sumažintų temperatūrą jūsų miego metu.
  • Jei leidžia klimato sąlygos, atidarykite keletą langų. Šis būdas labiau priklauso nuo išorinės temperatūros, bet gali būti energiją taupantis sprendimas. Ryte langus uždarykite, kad neišleistumėte vėsumos.

Pirmiau pateiktos rekomendacijos tinka suaugusiems. Kūdikiams ir mažiems vaikams reikėtų miegoti šiek tiek šiltesnėse patalpose, kad jų miegas būtų kokybiškas ir saugus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *