Dauguma žmonių yra susipažinę su dideliais, vešliais, į žolę panašiais kupstais ir kreminės baltos spalvos plunksniškais žiedynais, būdingais kortaderijai. Nors galima rasti ir rausvų jos atmainų, kortaderija (Cortaderia) yra dekoratyvinis augalas, dažnai auginamas įvairiuose kraštovaizdžiuose.
Nors šis augalas itin lengvai auginamas, prieš jį sodinant verta gerai apgalvoti visas galimas pasekmes. Reikėtų nepamiršti, kad kortaderija auga itin sparčiai, gali pasiekti įspūdingus 1,5-3 metrų aukščio ir pločio matmenis, o kai kuriais atvejais net išplisti nekontroliuojamai.
Kaip auginti kortaderiją
Prieš sodinant kortaderiją, svarbu rasti vietą, kurioje ji turės pakankamai erdvės plėstis, ypač jei planuojama sodinti kelis augalus. Grupiniu būdu sodinamus egzempliorius reikėtų išdėstyti maždaug 2 metrų atstumu vienas nuo kito.
Šis augalas mėgsta saulėtas vietas, tačiau gali pakęsti ir dalinį pavėsį. Jis taip pat prisitaiko prie įvairių dirvožemio tipų, nors geriausiai auga drėgnoje, gerai drenuotoje žemėje. Dar vienas privalumas – kortaderija yra atspari sausrai, stipriems vėjams ir druskų poveikiui, todėl neretai aptinkama pajūrio regionuose.
Kortaderija atspari šalčiui ir gali būti auginama vietovėse, kur žiemos nėra labai atšiaurios. Tačiau jei klimatas yra vėsesnis, šį augalą galima auginti vazonuose ir per žiemą laikyti patalpose, o pavasarį vėl perkelti į lauką. Vis dėlto, dėl jo dydžio tai nėra pats praktiškiausias sprendimas.
Kaip prižiūrėti kortaderiją
Kai augalas įsitvirtina, jo priežiūra tampa itin paprasta. Vienintelis svarbesnis uždavinys – laistyti jį ilgų sausrų metu. Be to, kartą per metus, dažniausiai žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį, reikėtų atlikti genėjimą ir nupjauti visą augalo antžeminę dalį. Kadangi kortaderijos lapai yra aštrūs, šį darbą reikėtų atlikti atsargiai, naudojant pirštines ir ilgomis rankovėmis apsaugotus drabužius. Jei augalas auga atokiau nuo pastatų, vietoj genėjimo galima tiesiog sudeginti nudžiūvusius lapus – tai nekenkia augalo regeneracijai. Po genėjimo, jei pageidaujama, galima tręšti subalansuotomis trąšomis, kurios paskatins naujų ūglių augimą.
Kortaderijos dauginimas
Šis augalas dažniausiai dauginamas dalijant kerus pavasarį. Nupjauti augalai gali būti padalyti kastuvu ir pasodinti kitose vietose. Paprastai dauginamos tik moteriškos lyties augalai, nes jie yra dekoratyvesni – jų žiedynai yra didesni ir turi švelnių, šilkinį efektą suteikiančių plaukelių, kurių vyriškos lyties augalai neturi.