Jei jūsų pamatai turi plyšių, kurių plotis viršija 6 mm, arba jei pastebite laiptinių plyšių blokeliuose ar plytose, galite pasamdyti rangovą, kad šiuos plyšius užpildytų epoksidine derva (nuo 1500 iki 3000 eurų) arba galite tai padaryti patys su epoksidine glaistu. Tačiau bet kuriuo atveju tai tik sustabdys vandens patekimą į vidų. Reikia išspręsti pagrindinę problemą. Dažniausia priežastis yra vanduo. Jis gali kauptis dirvožemyje aplink pamatus, dėl to dirvožemis plečiasi ir spaudžia sienas bei pamatų pagrindus, sukeldamas plyšių atsiradimą.
Patikrinkite, ar visi latakai ir nuotekų vamzdžiai veikia tinkamai, ir ar dirvožemis aplink jūsų pamatus yra tinkamai suformuotas – jis turėtų nuolaidėti bent 15 cm kiekvieniems 3 metrams horizontaliai. Dauguma pamatų turi turėti perimetrinę drenažo sistemą, tokią kaip prancūziškas drenažas, kuri nukreipia požeminį vandenį nuo pamatų. Gali būti, kad šis drenažas užsikimšo, sukeldamas vandens kaupimąsi dirvožemyje ir spaudimą jūsų pamatų sienoms. Jei įtariate užsikimšusį drenažą, jums reikės pasamdyti specialistą, kad jį atkimštų.
Jei jūsų pamatai yra netolygūs
Pamatai, kurie pasviro, išlinko arba stipriai suskilo, reikalauja didelės sutvirtinimo, kad būtų išvengta tolimesnio blogėjimo. Remontuokite sienas iš vidaus su mediniais arba plieniniais sutvirtinimais, anglies pluošto tinkleliu arba sienų inkarais, išdėstytais kas 1,8 metro išilgai visos sienos. Už maždaug 500-700 eurų kiekvienas, mediniai ir plieniniai sutvirtinimai montuojami prie sienos ir tvirtinami prie grindų ir viršutinių sijų, blokuojant tolimesnį judėjimą. Tačiau jie įsiskverbia į rūsio erdvę apie 15 cm, todėl sunku užbaigti sienas. Naujesnis variantas, kuris kainuoja mažiau nei pusę tiek ir tampa beveik nepastebimas, apima epoksidinės dervos paskleidimą vertikaliomis juostomis ir tada anglies pluošto tinklelio prispaudimą, kad siena būtų užfiksuota vietoje.
Sienų inkarai yra panašūs į didelius varžtus. Jie susideda iš metalinių plokščių jūsų kieme (įrengiamų iškasus) ir metalinių plokščių jūsų pamatų sienų viduje. Plokštės sujungtos plieniniais strypais, palaidotais horizontaliai. Jungtys palaipsniui sutvirtinamos, kad stabilizuotų ir padėtų tiesinti sieną. Sienų inkarai išdėstomi kas 1,8-2,4 metro, ir kainuoja 400-600 eurų kiekvienas. Jei pamatų siena stipriai išlinksta (daugiau nei 7,6 cm) arba norite ją vėl ištiesinti, greičiausiai negalėsite išspręsti problemos iš vidaus. Greičiausiai reikės iškasti dalį arba visus pamatus ir juos atstatyti – tai kainuos nuo 30 000 iki 40 000 eurų.
Jei dalis jūsų pamatų yra išplauta
Jei sulūžusi vandens vamzdis, užsikimšęs latakas arba drenažo problema jūsų kieme išleido pakankamai vandens šalia pamatų, kad pažeistų teritoriją, rangovas gali sugebėti sutvirtinti vietą su daugiau betono arba lyginti sritį su medinėmis plokštėmis. Arba gali tekti išardyti dalį pamatų, išlieti naują betoną ir sujungti naują dalį su sena, naudojant armatūrą ir epoksidinę dervą. Paprasti taisymai su betonu ir mediena gali kainuoti nuo 500 eurų iki kelių tūkstančių eurų. Tik būtinai išspręskite pagrindinę priežastį, kitaip taisymas nebus ilgalaikis.
Jei nerandate akivaizdžios problemos priežasties
Jūsų pamatai gali būti pastatyti ant dirvožemio, kuris plečiasi, kai drėgnas, ir susitraukia, kai sausas. Šis vadinamasis „plečiamasis dirvožemis” randamas daugelyje vietų ir pažeidė apie ketvirtadalį visų namų. Jei įtariate, kad tai yra problema, pasikonsultuokite su vietos statybos institucijomis, ar jūsų rajone yra plečiamasis dirvožemis. Susidoroti su tokiu dirvožemiu yra sunkiausia, jei turite plokštuminį pamatą, nes priėjimas po plokšte yra ribotas. Pirmiausia pabandykite sumažinti drėgmės svyravimus po jūsų namu. Įsitikinkite, kad dirvožemis nuo namo nuolaidėja, ir nukreipkite visą latakų vandenį. Pakeiskite vandens reikalaujančius augalus per 1,5 metro nuo sienų su augalais, kuriems reikia mažai vandens, arba, dar geriau, įrengkite betoninį taką aplink namą, kad lietaus vanduo negalėtų ten įsigerti. Jei gyvenate drėgname klimate ir pastebite sėdimo problemas, pavyzdžiui, sunkiai atsidarančias duris sausros metu, pabandykite priešingą metodą.
Laikykite dirvožemį tolygiai drėgną, naudodami lašelinę drėkinimo sistemą aplink perimetrą sausros metu. Jei matote įtrūkimus dirvožemyje, jis yra per sausas. Tačiau nepilkite vandens į įtrūkimą; drėkinkite 30-60 cm nuo pamato, ir naudokite automatinį laikmatį, kad pridėtumėte šiek tiek vandens kelis kartus per dieną, o ne daug vienu metu. Rangovas gali sugebėti pakelti nusėdusią sritį kambario viduryje, atlikdamas „purvo įpurškimą” arba cemento srutos pompavimą po plokšte esant slėgiui. Purvo įpurškimas negali pakelti laikomųjų sienų, tačiau. Tam reikia paremti plokštę su pamatų sutvirtinimu, kuris pasiekia stabilesnį sluoksnį, sprendimas, kuris kainuoja nuo 5000 iki dešimčių tūkstančių eurų.
Galimybės pamatų sutvirtinimui apima plieninius stulpus, įrengiamus hidrauliniu būdu, ir sraigtinius polius, kurie įsukami į dirvožemį. Įrengimo kaina yra 1200-1500 eurų už vieną polių, kas 1,8-2,4 metro. Kita galimybė susideda iš iš anksto pagamintų betoninių dalių, maždaug 30 cm aukščio, kurios vieną ant kitos spaudžia namo svoris, sukuriant kolonas po pamatais. Rangovai dažniausiai specializuojasi viename sprendime ir dažnai greitai nurodo kitų sistemų problemas. Todėl labai naudinga turėti struktūrinio inžinieriaus patarimus. Iš tikrųjų geriausias pasirinkimas priklauso nuo aplinkybių.
Bendradarbiavimas su struktūriniu inžinieriumi
Patikimi patarimai gaunami iš struktūrinio inžinieriaus. Pirmasis apsilankymas (apie 500 eurų) turėtų atskleisti jūsų problemos rimtumą ir nurodyti, ką daryti toliau. Jei reikia pilnos inžinerinės ataskaitos, tikėkitės sumokėti kelis tūkstančius eurų. Jums taip pat gali prireikti dirvožemio inžinieriaus ir šerdžių mėginių, kas padvigubins kainą. Galiausiai turėtumėte gauti rašytinę ataskaitą, kuri pateikia konkrečias rekomendacijas ir nurodo kiekvienos galimybės privalumus ir trūkumus. Jei jums reikia sudėtingo sprendimo, galite norėti pasamdyti inžinierių valandai (100-200 eurų), kad jis atliktų patikrinimus darbo eigoje.

Architektūros ir statybų entuziastė, rašanti apie interjero dizainą, namų statybos procesus ir aplinkos kūrimą. Jos tekstuose gausu praktinių patarimų, kaip susikurti estetišką, patogų ir funkcionalų būstą. Domisi inžineriniais sprendimais, tvaria statyba bei „Pasidaryk pats“ projektais, kurie leidžia išreikšti kūrybiškumą ir taupyti resursus.