Vešlūs sodai yra svarbi daugumos namų sodų dalis – jie ne tik praktiška sodininkystės pasirinkimo galimybė, bet ir suteikia atvirą erdvę poilsiui, svečiams priimti ir įrangai aptarnauti. Skirtingai nei trinkelės ar žvyras, puikus vejas yra minkšta, vandens sugerianti, gyva danga, kuri vėsina sodą. Tačiau jį išlaikyti gyvą ir puikios būklės gali būti sunku dėl vandens apribojimų, sausros, kylant temperatūrai ir panašiai. Norint užauginti sveikiausią veją jūsų kieme, reikia laikytis šių vejos priežiūros patarimų.
Pasirūpinkite savo veja, pasimokydami iš sodininkystės eksperto Jerry Coleby-Williams. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte viską, ką reikia žinoti.
Ekologiški vejos priežiūros patarimai
Šiek tiek reguliarios priežiūros padeda sodininkams atsisakyti chemikalų, taupyti vandenį ir sumažinti taršą bei priežiūros išlaidas. Pirmiausia, sėkmingos vejos ir alternatyvų paslaptis yra kruopšti dirvožemio valdymas, ypač paruošiant dirvą, ir tinkamų augalų pasirinkimas, kad jie atitiktų jūsų sodą. Norėdamas sumažinti savo vejos poveikį aplinkai, naudoju atsinaujinančią energiją, kad maitinčiau elektrinį vejapjovę ir kraštovaizdžio pjoviklį. Elektrinės vejapjovės yra tyliau nei kuras, o naudojant švarią energiją, jos nekuria taršos. Naudoju elektrinę vejapjovę, kai dirvožemis minkštas, kitaip pjaunu vejapjove, kurią varau ranka. Šis metodas, kartu su organinių kontrolės priemonių naudojimu, kad vejos ir dirvožemis būtų sveiki, reiškia, kad augančios degalų ir pesticidų kainos neturi įtakos mano sodininkystei. Tai leidžia man parodyti, kad XXI amžiaus kiemo veja gali būti tvari: taupanti vandenį, paprasta, ekologiška ir pigi.
Kaip pasirinkti tinkamą veją
Sėkmingos vejos yra tinkamos vietos, tinkamo tipo žolės ir metodinės priežiūros rezultatas. Kaip ir bet kuriam derliui, veją reikia kultivuoti. Geriausios vejos yra įsteigtos nuo nulio, ir dažnai lengviau ir pageidautina pakeisti prastą veją, nei bandyti ją atgaivinti. Gerai prižiūrint reikia skirti tiek pat dėmesio dirvožemio būklei, kiek ir pačiai vejai. Vejos yra geresnės už sėklų mišinius. Dauguma mišinių reikalauja vėsių sąlygų ir reguliaraus laistymo. Šiltame klimate auganti kiliminė žolė Axonopus compressus, taip pat parduodama kaip sėkla, taip pat kelia riziką, nes ji yra dirvožemio grybelio, kuris puola daugiau nei 500 mūsų mėgstamų sodų augalų, šeimininkė.
Geriausios žolės rūšys Australijos sodams
Pasirinkdami tinkamą vejos tipą savo sodui, turite apsvarstyti daugybę veiksnių, įskaitant saulės spindulių kiekį, oro sąlygas ir jūsų pačių sodininkavimo įpročius. Šešios patikimiausios vejos žolės rūšys Australijos sodams yra:
- Įprasta žolė
- Queensland blue
- Durban
- Kikuyu
- Sir Walter buffalo, populiariausia veja Australijoje
- Saltine turf (arba druskos žolė), taip pat jų veislės.
Kaip prižiūrėti savo veją
Norint turėti sėkmingą veją, reikia laikytis pjovimo, tręšimo ir aeravimo režimo. Pjaunate aukščiausiu nustatymu, kurį leidžia jūsų vejapjovė, visus metus. Šis lapinis augimas padeda vejai užgožti ir išstumti piktžoles. Tręškite savo veją granulinėmis organinėmis paukščių mėšlomis kas tris mėnesius augimo sezono metu. Paskirstykite jas prieš lietų. Kiekvieną mėnesį purškite jūros dumblių toniku. Be tręšimo, užtikrinkite, kad dirvožemio pH išliktų tarp 6 ir 7. Naudokite pH testavimo rinkinį, kad patikrintumėte dirvožemį kiekvieną rudenį, kuris taip pat yra geriausias laikas dirvožemiui paruošti. Naudokite šakę arba mechaninį aeratorių, kad išardytumėte dirvožemio suspaudimą. Aeruokite pavasarį ir vėl rudenį, kad padėtumėte vandeniui prasiskverbti ir skatintumėte stiprų šaknų augimą.
Geriausia alternatyva vejai
Vešlūs sodai yra tik žemės dangos forma, ir yra daugybė žemų visžalių augalų, kurie gali juos pakeisti. Puikus pakaitalas vešlioms žolėms gamtos juostose yra žemės dangos, kurios sujungia priekinius sodus su gatvės vaizdu. Mano gamtos juosta demonstruoja, kaip gatvės gali būti tiek produktyvios, tiek patrauklios namų sodo išplėtimas. Joje auga aloe vera medicinai, banksijos pjaustymui ir saldžiosios bulvės maistui. Naudoju saldžiąsias bulves ‘Marguerite’, kurios yra dekoratyviniai augalai, kuriems niekada nereikia laistyti. Jos šakniastiebiai yra naudingi kompostui, o aš derlių nuimu kartą per metus. Nors žemės dangos yra praktiška ir vizualiai patraukli alternatyva, dauguma negali atlaikyti nuolatinio pėsčiųjų eismo, todėl žolė yra geriausia šiose vietose. Yra nauja augalų grupė, vadinama Stepables, įskaitant labai žemai augančias ajugą ir mondo žolę, kurios atlaiko šiek tiek vaikščiojimo.
Kaip auginti žolės alternatyvas
Žemės dangos, kaip žolės alternatyvos, įsteigimo procesas yra toks pat, kaip ir vejai, įskaitant augalų pasirinkimą, kad jie atitiktų turimą saulės šviesą tiek žiemą, tiek vasarą. Perennial piktžolių kontrolė yra kritinė, ir čia dauguma žemės dangų patiria nesėkmių. Sunku valdyti kenkiančias piktžoles po sodinimo, todėl jas visus pašalinkite iš anksto. Prieš sodinant rizomatines žemės dangas, tokias kaip šventyklos žolė, įrengkite pjovimo juostą. Sodinant žemės dangas, kai dirvožemis drėgnas, po lietaus. Laistykite iškart po sodinimo, tada laistykite gerai kartą per savaitę pirmąsias šešias savaites, kad augalai įsitvirtintų. Jei gerai paruošėte dirvožemį, tolesnis laistymas nereikalingas. Mulčiuokite aplink žemės dangas su sodo kompostu, grybų kompostu arba supjaustyta lucerna ar cukranendrių, kad išsaugotumėte drėgmę, slopintumėte piktžoles ir maitintumėte dirvą bei žemės kirminus. Augalai kainuoja daugiau nei žolė, todėl užsakykite savo žemės dangas dideliais kiekiais iš profesionalaus augintojo. Pirkimas ląstelėse arba vamzdeliuose yra pigesnis nei pažangiai pasodintų augalų pirkimas iš sodo centro, o profesionalūs augintojai siūlo platesnį pasirinkimą.
Kaip sodinti veją
Laikykitės šių pagrindinių vejos priežiūros patarimų, kad sėkmingai įsteigtumėte veją. Pasirinkite arba sukurkite pakankamai lygų vietą, kur vanduo gali įsigerti, o ne nubėgti. Vejai reikia bent trijų valandų saulės šviesos per dieną žiemą ir daugiau vasarą, kad ji galėtų augti tanki ir stipri, ir nugalėti piktžoles.
1. Paruoškite dirvožemį naujai žolei
Gerai paruoškite dirvožemį, jį kruopščiai iškasdami ir įmaišydami daug komposto ar gerai supuvusių gyvūnų mėšlų. Jei reikia, naudokite gipso, kad pagerintumėte ir sutrupintumėte sunkų molį.
2. Sureguliuokite dirvožemio pH
Jei reikia, sureguliuokite dirvožemio pH. Vejos žolės geriausiai auga neutralioje arba šiek tiek rūgščioje dirvožemio būsenoje, pH tarp 6 ir 7.
3. Valykite veją, kad palaikytumėte naują augimą
Pasirinkite žolę, tinkamą jūsų vietovės klimatui. Valykite piktžoles prieš sodindami veją. Tai gali užtrukti laiko su perenalinėmis piktžolėmis, tokiomis kaip besivystanti oxalis ir riešutų žolė – man prireikė šešių mėnesių savaitinių purškimų organiniu herbicidu.
4. Sodinimas naujos žolės
Prieš sodindami veją, įrengkite pjovimo juostą tarp vejos ir sodo. Sodinant žolę, pasirinkite kokybiškas žoles iš profesionalaus tiekėjo.

Architektūros ir statybų entuziastė, rašanti apie interjero dizainą, namų statybos procesus ir aplinkos kūrimą. Jos tekstuose gausu praktinių patarimų, kaip susikurti estetišką, patogų ir funkcionalų būstą. Domisi inžineriniais sprendimais, tvaria statyba bei „Pasidaryk pats“ projektais, kurie leidžia išreikšti kūrybiškumą ir taupyti resursus.