Rudeninis česnakų sodinimas leidžia šiam aromatingam Viduržemio jūros augalui įsitvirtinti žemėje ir pavasarį stipriai augti. Tai reiškia, kad derlius bus pasiruošęs anksčiau vasarą. Štai kaip tinkamai paruošti dirvą, sodinti, prižiūrėti ir laikyti česnakus po derliaus nuėmimo.
Kokius česnakus sodinti?
Česnakai skirstomi į dvi pagrindines rūšis – kietakaklius ir minkštakaklius.
Kietakakliai česnakai turi kietą stiebą svogūnėlio viduryje, kuris dažnai virsta žiedkočiu. Jie paprastai duoda didesnes ir stipresnio skonio skilteles bei yra atsparesni šalčiui. Tačiau jų laikymo trukmė trumpesnė – juos reikėtų suvartoti per tris mėnesius nuo derliaus nuėmimo.
Minkštakakliai česnakai neturi žiedkočio, o jų skiltelės yra mažesnės ir tvirčiau suspaustos po storesniu lukštu. Pagrindinis jų privalumas – ilgesnis laikymo laikas. Jei pasodinsite juos rudenį ir nuimsite vasarą, jie gali išsilaikyti iki žiemos. Tačiau minkštakakliai česnakai yra mažiau atsparūs šalčiui, todėl šiauriniuose regionuose jų auginimas gali būti sudėtingesnis.
Kaip paruošti dirvą česnakams?
Česnakai mėgsta gerai drenuotą, derlingą dirvą saulėtoje vietoje. Sunki molinga žemė, linkusi kaupti drėgmę, gali sukelti puvimą, ypač jei česnakai sodinami drėgnesniu ir vėsesniu metų laiku. Tokiu atveju verta česnakus pradžioje sodinti į indelius su kompostu šiltnamyje ar šaltajame inspektoriuje, o pavasarį perkelti į nuolatinę vietą.
Prieš sodindami česnakus, išpurkškite žemę ir praturtinkite ją gerai perpuvusiu organiniu kompostu. Taip pat patartina patikrinti dirvos pH – česnakai blogai auga rūgščioje žemėje. Jei pH yra mažesnis nei 6,5, galima įterpti kalkių. Prieš sodinimą kruopščiai išravėkite piktžoles, o pasodinę stenkitės jas reguliariai naikinti, kad česnakai gautų kuo daugiau maistinių medžiagų.
Kaip sodinti rudeninius česnakus?
Daugumą česnakų geriausia sodinti rudenį, nes jiems reikalingas šalčio periodas – bent mėnuo, kai temperatūra nukrenta žemiau 10 °C.
Česnakų skilteles sodinkite maždaug 15 cm atstumu viena nuo kitos, paliekant tarp eilių apie 30 cm. Skiltelę lengvai įspauskite į žemę taip, kad plokščia jos dalis būtų gerai įsitvirtinusi, o augimo viršūnė liktų apie 2 cm po dirvos paviršiumi. Jei jūsų dirva yra sunki ir linkusi sulaikyti daug drėgmės, galima suformuoti nedideles lysves ir sodinti į jas, taip pagerinant drenažą.
Jei neturite pakankamai vietos sode, česnakus galima auginti ir vazonuose. Tokiu atveju naudokite universalią arba dirvos pagrindu sudarytą kompostinę žemę ir sodinkite skilteles taip, kad viename 15 cm skersmens vazone nebūtų daugiau kaip trijų skiltelių.
Kaip prižiūrėti rudeninius česnakus?
Česnakai nereikalauja daug priežiūros, tačiau juos verta uždengti tinklu, kad paukščiai neištrauktų skiltelių iš žemės. Sausros metu reikėtų reguliariai laistyti, taip pat svarbu pavasarį patręšti jūros dumblių pagrindu pagamintomis trąšomis. Kai svogūnėliai pradeda formuotis, papildomai tręšti nebereikia, nes tai gali skatinti lapų augimą vietoj svogūnėlių vystymosi.
Česnakus gali pažeisti ligos, tokios kaip rūdys ar baltasis puvinys. Jei pastebėjote rūdis – oranžinius pūslelius ant lapų – reikėtų pašalinti pažeistus lapus ir iškasti česnakus anksčiau laiko. Baltasis puvinys dažniausiai išryškėja tik nuėmus derlių – užkrėsti svogūnėliai būna minkšti, su baltu pelėsiu. Ši liga gali ilgai išlikti dirvoje ir paveikti visus česnakinių augalus, todėl pažeistus augalus būtina išmesti arba sudeginti, o ne dėti į komposto krūvą. Be to, norint sumažinti ligų plitimo riziką, svarbu nenaudoti užkrėstų įrankių be dezinfekcijos ir kelerius metus toje pačioje vietoje neauginti česnakinių augalų.
Kaip nuimti ir laikyti česnakų derlių?
Česnakai būna subrendę, kai jų lapai pradeda gelsti ir vysti. Derlių reikėtų kasti atsargiai, kad nepažeistumėte svogūnėlių. Nuimtus česnakus išdžiovinkite saulėje, išskleidę vienu sluoksniu, kol jų išoriniai sluoksniai taps sausi ir popieriniai. Stiebus galima nukirpti arba supinti į pynes ir laikyti sausoje, vėsioje vietoje.
Rudeninis česnakų sodinimas suteikia augalams pakankamai laiko įsišaknyti, o žiemos šalčiai padeda suformuoti didesnius svogūnėlius, kuriuos galima nuimti kitą vasarą.