Šilauogių veislių yra labai daug, ir kiekviena pasižymi savitomis savybėmis bei auginimo reikalavimais.
Veislinių šilauogių įvairovė
Šiuo metu galima rasti platų veislinių šilauogių (Vaccinium corymbosum) pasirinkimą. Tai vienos iš populiariausių uoginių augalų rūšių, kurių veislės skirstomos į ankstyvąsias, vidutinio vėlyvumo ir vėlyvąsias. Taip pat jos skiriasi skoniu ir uogų išvaizda. Išsirinkus vieną ar kelias tinkamas veisles, galima pradėti jų sodinimą sode ir netrukus džiaugtis pirmuoju derliumi.
Kokių yra šilauogių veislių?
Veislinių šilauogių selekcija pradėta XX a. pradžioje Šiaurės Amerikoje, kur vietiniai gyventojai jau seniai rinko laukines šilauoges. Dėl šios priežasties daugelis dabar auginamų veislių kilusios iš Šiaurės Amerikos, Australijos arba Naujosios Zelandijos. Tai reiškia, kad jos ne visada puikiai prisitaiko prie Vidurio Europos klimato. Tačiau augantis susidomėjimas ir plėtojama rinka paskatino šilauogių selekciją ir Europoje. Visgi, kadangi veislių kūrimas ir jų registravimas yra ilgas procesas, prireiks dar šiek tiek laiko, kol rinkoje atsiras pakankamai vietinėms sąlygoms pritaikytų europinių veislių.
Apie kilmę ir skirtumus
Visos veislinės šilauogės (Vaccinium corymbosum) kilusios iš Šiaurės Amerikos ir nėra giminingos Europoje augančioms miško šilauogėms (Vaccinium myrtillus). Jos skiriasi ne tik uogų dydžiu ir skoniu, bet ir minkštimo spalva. Miško šilauogės pasižymi tamsiu minkštimu, kuris dažnai nudažo burną, dantis ar rankas, o veislinių šilauogių minkštimas yra šviesesnis.
Geriausios šilauogių veislės
Net ir pati derlingiausia veislė neaugs tinkamai, jei bus sodinama netinkamoje dirvoje. Šilauogės yra rūgščios žemės augalai, todėl daugumai jų būtina rūgšti terpė. Geriausia jas auginti rūgščioje žemėje, nes tik tokioje aplinkoje jų šaknys gali efektyviai pasisavinti maisto medžiagas ir sveikai augti. Tvarių alternatyvų, pavyzdžiui, durpių kiekį sumažinusių substratų, naudojimas tampa vis populiaresnis ir yra visaverčiai komercinių produktų pakaitalai.
Kai kurios šilauogių veislės gali augti ir šiek tiek mažiau rūgščioje žemėje. Žemiau pateikiamos dvi veislės, kurios pakelia šiek tiek didesnį kalkių kiekį dirvožemyje.
Patarimas
Sodinant skirtingo derėjimo laiko šilauogių veisles – ankstyvąsias, vidutinio vėlyvumo ir vėlyvąsias – uogas galima skinti ir mėgautis nuo birželio pabaigos iki pat rugpjūčio. Toliau pateikiamos veislės išdėstytos nuo ankstyviausiai sunokstančių iki vėlyviausių.
Ankstyvosios veislės
Earliblue
Labai anksti sunokstanti veislė, uogos prinoksta jau birželio pabaigoje. Uogos vidutinio dydžio, vėliau sunokstančios būna mažesnės. Augalas vidutinio augumo, tiesus. Uogos tvirtos ir skanios.
Spartan
Ankstyva veislė, išaugina dideles ir išskirtinio skonio uogas. Tačiau jos nėra labai tvirtos, todėl neilgai išsilaiko. Gali būti jautresnė ligoms.
Chippewa
Tinkama auginti vietovėse, kur žiemos atšiauresnės. Uogos vidutinio dydžio, aromatingos ir visiškai prinokusios – labai saldžios.
Nelson
Vidutinio tvirtumo ir skonio uogos, taip pat vidutinis derlingumas. Uogos didelės.
Duke
Atspari šalčiui veislė, augalas tankus. Uogos didelės, tvirtos, aromatingo skonio. Labai derlinga.
Bluetta
Kompaktiškas, lėtai augantis augalas. Uogos mažos, bet skanios. Derlingumas vidutinis.
Weymouth
Derlinga veislė su vidutinio dydžio, tvirtomis ir skaniomis uogomis.
Ivanhoe
Vidutinio dydžio ir vidutinio tvirtumo labai tamsiai mėlynos uogos. Geras skonis.
Reka
Veislė iš Naujosios Zelandijos, sunoksta liepos pradžioje. Labai derlinga, uogos didelės, tvirtos, šiek tiek rūgštaus, bet skanaus skonio. Mažiau jautri kalkėms nei daugelis kitų veislių.
Vidutinio vėlyvumo veislės
Pink Breeze
Nuo liepos iki rugpjūčio dera didelės, saldžios uogos. Veislė labai derlinga. Rudenį lapai nusidažo mėlynais ir žaliais atspalviais – dekoratyvi.
BerryBux
Auga tarsi buksmedis. Uogos mažos, saldžios, primena miško šilauoges. Labai derlinga.
Peach Sorbet
Daug uogų su saldžiu, tropinių vaisių primenančiu persikų aromatu. Derlius nuo liepos iki rugpjūčio. Lapai rudenį įgauna raudonai violetinius atspalvius.
Nui
Derlinga veislė iš Naujosios Zelandijos, uogos didelės ir tvirtos. Skonis neblogas, tačiau neišsiskiriantis.
Hardyblue
Gali vesti uogas ir be kitos veislės šalia. Derlinga, vidutinio dydžio, saldžiai rūgščios uogos. Žiedai gražūs, baltai rausvi. Auga aukštai, gana atspari.
Toro
Vidutinio vėlyvumo, derlinga veislė. Uogos didelės ir tvirtos, tačiau skonio kokybė vidutinė.
Patriot
Prinoksta nuo liepos vidurio. Uogos labai didelės ir tvirtos. Prie kotelio gali būti rausvos, skanios.
Poppins
Pavadinimas kilo nuo traškaus uogų tekstūros. Sultingos, saldžiai aromatingos uogos, ilga nokimo trukmė. Gana atspari.
Draper
Dėl ilgo galiojimo ir vienodo nokimo vis dažniau naudojama komerciniuose ūkiuose vietoj ‘Bluecrop’. Uogos vidutinio dydžio arba didelės, tvirtos, gero skonio.
Bluecrop
Nors noksta nevienodai, labai populiari visame pasaulyje. Uogos šviesios, didelės, vidutinio tvirtumo, skanios. Augalas stipriai šakojasi ir auga plačiai.
Blueray
Gimininga ‘Bluecrop’ veislei, bet šiek tiek rūgštesnio skonio. Uogos didelės. Geriausiam derliui šalia turėtų augti kita veislė.
Puru
Tvirta, vidutinio derlingumo veislė. Uogos didelės, tvirtos, saldoko skonio.
Top Hat
Mažai auganti veislė – iki 50 cm aukščio, puikiai tinka auginti vazonuose balkone. Tamsios, saldžiai rūgščios uogos.
Vėlyvosios šilauogių veislės
Elizabeth
Vidutinio derlingumo veislė su labai tvirtomis, didelėmis uogomis. Skonis vidutiniškas. Netinka šaltesnėms vietovėms, tačiau toleruoja daugiau kalkių nei kitos veislės.
Denise Blue
Australiška veislė su didelėmis, tvirtomis ir aromatingomis uogomis. Derlingumas vidutinis, tačiau augalas estetiškas – puošia sodą.
Jersey
Didelių uogų veislė. Labai šakotas augimas. Uogos tamsiai mėlynos, vidutinio tvirtumo, aromatingo ir saldaus skonio. Gerai atlaiko šalčius.
Coville
Vidutinio derlingumo veislė. Uogos didelės, tvirtos, skanios, šiek tiek rūgštokos, bet ne itin aromatingos.
Perpetua
Du kartus per sezoną vedanti veislė – uogos sunoksta nuo liepos iki rugsėjo. Labai derlinga. Rudenį lapai nusidažo ryškiai raudonai.
Ozarkblue
Labai derlinga, atspari karščiui veislė. Uogos didelės, traškios ir skanios.
Legacy
Vidutinio dydžio, tvirtos ir skanios uogos. Derlingumas vidutinis. Atspari pilkajam pelėsiui ir antraknozei.
Goldtraube
Stipriai auganti veislė su didelėmis uogomis. Aromatingas, šiek tiek rūgštokas skonis. Derlių pagerina šalia esanti kita veislė. Atspari sausrai.
Elliot
Vidutinio derlingumo veislė su vidutinio dydžio, tvirtomis uogomis. Geras skonis.
Aurora
Trumpa nokimo trukmė. Tvirtos, skanios, saldžiai rūgščios uogos. Vidutinio ar didesnio dydžio. Labai atspari šalčiui.
Blueroma
Labai aromatinga veislė. Pradžioje uogos didelės, vėliau – mažesnės. Labai derlinga.
Chandler
Žinoma dėl labai didelių uogų. Ilga derėjimo trukmė. Uogos saldžiai rūgščios. Augimas mažiau šakotas, labiau stačias.
Berkeley
Prinoksta nuo liepos pabaigos iki rugpjūčio pradžios. Uogos didelės, labai gero skonio. Kai kurios gali būti minkštos. Turi didelę dekoratyvinę vertę.
Ama
Stipriai auganti, atspari veislė su šviesiai rausvais žiedais. Uogos tvirtos, saldžiai rūgščios, labai derlinga.
Lateblue
Labai vėlyva veislė su vidutinio dydžio uogomis. Skonis ne itin išsiskiriantis.
Darrow
Prinoksta vėlai – rugpjūčio viduryje. Uogos didelės, tvirtos, labai gero, šiek tiek rūgštaus skonio. Auga didelis krūmas.
Liberty
Vidutinio dydžio, tvirtos ir labai skanios uogos. Gerai laikosi sandėliavime, todėl tinkama komerciniam auginimui. Geresniam derliui rekomenduojama sodinti šalia kitą vėlai derančią veislę.

Architektūros ir statybų entuziastė, rašanti apie interjero dizainą, namų statybos procesus ir aplinkos kūrimą. Jos tekstuose gausu praktinių patarimų, kaip susikurti estetišką, patogų ir funkcionalų būstą. Domisi inžineriniais sprendimais, tvaria statyba bei „Pasidaryk pats“ projektais, kurie leidžia išreikšti kūrybiškumą ir taupyti resursus.